olen nyt 19-vuotias.
ylä-asteen jälkeen 06 syksyllä pääsin kouluun ravintola-puolelle, se ei kuitenkaan ollut se mikä mua kiinnostaa. lopetin sen keväällä 07.
no hain sitten uuteen kouluun ja pääsin sinne 07 syksyllä (just ja just, peruneiden tilalle.) kävin sitäkin vuoden ja lopetin 08 keväällä.
en saanut kovin hyviä numeroita ylä-asteella.
ei sillä että olisin niin tyhmä, mutta
silloin ei vain koulu kiinnostanut.
olin todella usein pois koulusta. olin angst.
nyt tahtoisin pintakäsittely alalle,
mihin on todella kova haku kaikilla.
ja viellä enemmän tahtoisin lasten ja nuorten pariin töihin. tahtoisin auttaa niitä jotka
tarvitsevat apua. olla hyödyksi jollekkin.
tahtoisinkin tietää missä on noita sosiaalipuolen koulutuksia? voiko sitä opiskella ihan ammattikoulussa vai pitääkö mennä johonkin korkeakouluun?
asun pirkanmaalla että olisikohan tääläpäin jotain koulua?
välivuotta välivuoden perään.
5
3357
Vastaukset
- egoista
Kannattaa yrittää sinne minne eniten haluat. Jos haluat jonnekin, mutta vielä enemmän johonkin toiseen paikkaan, pyri sinne jälkimmäiseen. Voi olla että kilpailu on kovaa, mutta varmin tapa jäädä ulkopuolelle on olla hakematta. Olet todella nuori, ja ehdit kyllä löytää oman polkusi.
Tuolta lisää infoa koulutuksista ja kouluista:
http://www.mol.fi/avo/avo.htm
http://www.koulutusnetti.fi/ - Tuuve111111
anteeksi, mutta yläaste kirjoitetaan yhteen. En tajua miksi jengi kirjoittaa sen erikseen.
- mukafiksu
anteeksi, mutta yläaste pitäisi olla mieluummin yläkoulu :)
- Benjaminft
Ongelma on mullakin. Joskus tyhmänä, yläasteen päättävänä pentuna tuntui, että on vielä elämä edessä ja lukionkin voi jättää kesken ja mennä sen jälkeen ammatilliseen.
Elämäni suurin virhe.
Lopetin lukion siis ensimmäisen vuoden jälkeen, hain yhteishaussa ammatilliseen, mutta en päässyt minnekään. Peruskoulun päättötodistus on niin juono, että ihan hävettää ja lukion keskenjättäneenä mulla ei ole kovin hyviä mahdollisuuksia päästä opiskelemaan.
Ulkomaillakin olen "drop out" tuon lukion takia.
Opiskelumotivaationi on kohonnut kovasti näiden vuosien aikana, mutta siitähän ei ole mitään apua opiskelupaikan saannissa. :P
Sosiaali-ja-terveysalalle voit opiskella ihan ammattikoulussa. Hain sinne itsekin, mutta yllätys yllätys, en saanut kutsua edes pääsykokeisiin.- mie vain
Mutta onneksi sain au pairin töitä vuojeksi. Ilman sitä siivoaisin varmaan jotain rappukäytäviä. Silti en tajua miks lukion arvosanoja ja yo-todistusta painotetaan niin hirveästi jatko-opinnoissa! Mullaki ihan kohtuu hyvät paperit kolme M:ää ja kolme C:tä. Ihan niinko lukiokursseilla ja yo-kokeilla voitais päättää ja testata se mihin ammattiin tai alaan sulla on mahdollisuuksia tulevaisuudessa. Aivan käsittämätöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400