Olemme menossa kesällä lomalle Äkäslompoloon ja koska olen kova kirpputoreilla kävijä haluaisin tietää mahtaako Äkäslompolon lähistöllä olla jotain kirpputoria jota suosittelette? Olisi hienoa tehdä pohjosen löytöjä :)
Ja mitä muuta käymisen/näkemisen arvoista Äkäslompolossa on? Kotieläinpihalle olemme jo suunnitelleet menevämme :)Ainoa kriteeri on, että matkassa on mukana reilu vuoden ikäinen lapsonen..
Kiitoksia etukäteen vinkeistä!
Ja mitä muuta käymisen/näkemisen arvoista Äkäslompolossa on? Kotieläinpihalle olemme jo suunnitelleet menevämme :)Ainoa kriteeri on, että matkassa on mukana reilu vuoden ikäinen lapsonen..
Kiitoksia etukäteen vinkeistä!
Vastaukset 2
Vanhimmat
no ei ole Äkäslompolossakirpputoreja ei. Ei siellä ole niitä paikallisia niin paljoa että tavaroita kirppikselle asti toisivat. Eikä turistiti tavaroitaan tuo tullessaan kotoa sinne vaan myyvät kotikaupunkinsa kirppiksillä. Väkimäärästä on 75% turisteja ja lopuistakin melkein kaikki näitä turisteja palvelevia eri matkailu- ja kauppafirmojen työntekijöitä. Ei siellä paikallisia asukkaita ole kuin kourallinen.
Äkäslompolo koostuu yhdestä tienvarresta etelästä pohjoiseen, toisesta tiestä lännestä itään ja se kylä on näiden risteyskohdassa ja siitä vajaa kilometri suuntaansa. paljon siellä on erilaisia turisteille tarkoitettuja ravintoloita, matkamuisto- ja rihkamakauppoja, mutta ei siis kirppiksiä. Lähimmät kirppikset on niissä lähikylissä joissa on paikallistakin asutusta. Kolarissa kirppis on ainakin Alkoa vastapäätä, ja Muoniossakin varmaan sellainen löytyy
http://www.yllas.fi/ http://www.netti.fi/yllas/akasyrit.htm http://www.luontoon.fi/page.asp?Section=5933 Kesällä lähinnä luonto, mm. Pakasaivo on käymisen arvoinen ja miksei vaikka tulivuoripuisto. Vähän riippuu paljonko on motivaatiota patikointiin.