WLAN-verkko

Minulla on adls-reititin.
Riittääkö, jos ostan siihen wlan tukiaseman. Vai pitääkö ostaa kokonaan uusi wlan-reititin.
Entä, pitääkö tietokoneeseen asentaa wlan verkkokortti? Vai onko nykyään jotain ulkoisia "antenneja", jotka kytketään verkkokorttiin?Vaikea selittää, mutta kaapelista olisi pääsävä eroon, koska puhelin pistoke on toisessa huoneessa ja olen kyllästynyt niihin pitkiin kaapeleihin. Tällä systeemillä saisi sen purkin siihen pistokkeen lähelle.
4571
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos sinulla on läppäri, on niissä nykyisin yleensä verkkokortti jo valmiina ja sinun tarvitsee vain konffata yhteys.

Pöytäkone tarvitsee wlan-verkkokortin ja tietysti asianmukaisen konfiguroinnin tukiasemaan suojauksia unohtamatta.

Tukiasema ja reititin saattaa olla hankalaa yhdistää, varsinkin jos ovat erimerkkisiä. Helpommalla pääset, jos raaskit ostaa tukiasema/reititin/modeemi-yhdistelmän. Tuossa saat yleensä vielä NAT-palomuurin lisäksi ja asennus on todella vaivaton ja helppo tehdä.

Pääset todennäköisesti heti nettiin langattomasti asianmukaisilla laitteilla konffausta tekemättä, varsinkin A-linkin tukiasaemalla, jossa wlan-yhteys jostain syystä on oletuksena päällä. Tällöin tosin syyllistyt rikokseen, koska käytät naapurin salaamatonta verkkoa...

Tukiaseman, reitittimen ja modeemin voit sitten jättää puhelinpistorasian lähettyville ja olla wlan-yhteydessä siihen vaikka toisesta kerroksesta!

Äänestä
  • ADSL reititin ei ole millään tavoin hankala yhdistää Wlan-tukiasemaan, merkeillä ei ole mitään merkitystä.

    Kunhan et halvinta osta.

    Äänestä

  • Tuskastuin johtoihin ja sen sijaan että olisin ostanut erillisen reitittimen, ostin A-link adsl2 4-port wlan modeemin, 49 euroo.

    Mun mielestä se oli halpa, haittaako?! :)

    Äänestä

  • uuden modeemin omistaja kirjoitti:

    Tuskastuin johtoihin ja sen sijaan että olisin ostanut erillisen reitittimen, ostin A-link adsl2 4-port wlan modeemin, 49 euroo.

    Mun mielestä se oli halpa, haittaako?! :)

    Nuo A-Linkit ovat olleet ihan käypäsiä ja yhden lootan menetelmällä tosiaan kerää vähemmän askarreltavaa, murheita ja piuhoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotiin kirjoitti:

Minulla on adls-reititin.
Riittääkö, jos ostan siihen wlan tukiaseman. Vai pitääkö ostaa kokonaan uusi wlan-reititin.
Entä, pitääkö tietokoneeseen asentaa wlan verkkokortti? Vai onko nykyään jotain ulkoisia "antenneja", jotka kytketään verkkokorttiin?Vaikea selittää, mutta kaapelista olisi pääsävä eroon, koska puhelin pistoke on toisessa huoneessa ja olen kyllästynyt niihin pitkiin kaapeleihin. Tällä systeemillä saisi sen purkin siihen pistokkeen lähelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu