Usb wlan kortti vai toisenlainen?

asdffsda

Onko yleensä langaton usb nettikortti parempi (nopeampi) kuin tietokoneen sisään (emolevyyn?) tökättävä tavallinen antennilla varustettu langaton nettikortti?

Pitäisi hommata jompikumpi ja jos ei ole eroa, niin aivan sama kumman ottaa. Usb kortin kätevyydellä ei ole mulle mitään merkitystä tässä tapauksessa.

7

1276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Mitä vähemmän kannettavan kyljestä tököttää tikkuja se parempi.

      Ja varsinainen wlankortti on luotettavampi kuin USB tikku.

    • Kyllä PCI-väyläinen koneen sisään asennettava WLAN-kortti on luotettavampi, herkempi (parempi antenni, jonka saa myös siirrettyä pois koneen takaa) ja vähemmän resursseja syövä (hidastaa konetta vähemmän).

      • ............

        pelkkä PCI-USB adapteri, jossa on tikun sisukset integroituna.


      • ............ kirjoitti:

        pelkkä PCI-USB adapteri, jossa on tikun sisukset integroituna.

        Varsin harvoin, joskin mahdollista. Itsellä on ämpärillinen PCI-WLAN -kortteja tuossa eikä yksikään asennu USB-väyläiseksi. :)


      • Maailman
        ............ kirjoitti:

        pelkkä PCI-USB adapteri, jossa on tikun sisukset integroituna.

        Idioottimaisin systeemi!
        Kun homma hoituu suoraan pci:llä niin miksi vääntää se USB:ksi???
        Itse vastaanottimessa/lähettimessä on tietysti aina samat osat, oli liitäntä sitten mikä tahansa.


    • Aloitteleva

      Änkeydyn tähän ketjuun, kun kysymys koskee samaa aihetta.

      Minulla on nyt vaihtoehtona ostaa joko nettitikku tai 3G-kortti langattoman yhteyden saamiseksi. Mihin se 3G-kortti läppärissä laitetaan? Eli onko kiinteä yhden koneen juttu vai voiko vaihtaa koneesta toiseen? Pystyykö asennuksen tekemään itse?

      Siksi tuo nettitikku houkuttaa, kun sen vaan tökkää usbiin ja se on siinä. Vai onko?

      • helppo laittaa

        3G kortti on luultavimmin PCMCIA (tunnetaan myös nimityksellä PC-Card) kortti joka tökätään koneen kylkeen, voi olla myös ExpressCard. Molemmat toimivat samalla tavalla eli kortti tyrkätään paikalleen koneen kyljessä olevaan korttipaikkaan, varmista ennen hankintaa kummasta kortista on kyse että tulee läppäriisi sopiva (vanhoissa on PCMCIA, uudemmissa jompikumpi korttipaikka).

        Käytön/asennuksen kannalta ei pitäisi periaatteessa olla mitään oleellista eroa (nettitikussa voi olla mukana USB-muisti josta ajurit asentuvat automaattisesti jos käytössä on yhteensopiva Windows versio eli sikäli tikku _voi olla_ vähän helpompi).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1390
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1345
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1235
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1095
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1041
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      868
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe