Nettiherjaaminen voi tulla helvetin kalliiksi!
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Nettiherjaajalle tuo mio kunnianloukkauksesta/1135244894167
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Nettiherjaajalle tuo mio kunnianloukkauksesta/1135244894167
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omalta työpaikalta ja muutkin asiast voi olla sellaisia mitkä ei kuulu koko kansan luettaviksi. Tiedät vaikka kaikkien työkavereiden henkilötunnukset niin eihän se nyt ole ainakaan hyvän tavan mukaista kerto niitä internettiin vaikka se nyt suoranaisesti ei ole kiellettyä mutta varmasti saisi jotain sanktiota.
Sitä on varmaan paljon missä haukutaan jonkun toista firmaa että ne nyt muu ihan peetä ja huonoa palvelua. AAtelkaa mikä maineen menetys siitä voi seurata ja asiakkaiden kato!
Mutta myös toisinpäin että kun ihan asiasta kirjoitellaan missä ei valehdella niin monekin on hyvä muistaa että nykyaikana asia ehkä käsitellään internetissä myös. Kuten tuo espoolaisen ammattioppilaitoksen vaksin ja koululaisen yhteenotto. Ja monet muut asiat kuten ei päättäjätkään enää varmaan uskalla ihan oiekasti touhuta mitä vaan koska jos se pääsee julkisuuteen niin siitä saa tietää kaikki ja asiasta pääsee vielä lietsomaankin oikein kunnolla. Kuten voitte huomata missä tahansa keskustelufoorumilla että miten paljon herrat saa sapistaa joka päivä.
Miten voisi tulkita väärän tiedon levittämisen, kenen vastuulla se on? Kuten tuolla terveyspalstalla vastailee taatusti monta puoskaria "hoitajaa" asioihin joihin heillä oikeasti ei ole pätevyyttä. Ei kai siitä voi tällä hetkellä vielä ainakaan laittaa ketään vastuuseen koska netissä surffailussa pitää olla järkeä sen verran päässä että tieto mitä saat internetistä paikasta mikä ei ole mikään tunnettu taho alan edustaja niin ei voi olla täysin luotettava. Pienempi riski on sitten väärennetyt sivustot, itsekkin olen törmännyt väärennettyyn suomalaisen pankin sivustoon! Laitappa sinne tunnukset niin miten käy.
http://www.valtakunta.info/2008/aiemmatuutiset.php
Hyvä että noista saa tekijä ihan tuntuvan
rangaistuksen.
Nimittäin usein teinit ja muut vähemmän henkisesti aikuiset ihmiset tuntuvat levittelevän ties mitä juttua jopa nimeltä mainiten, eivät tajua että sellainen on rikollista myös internetissä.
Saatetaan esimerkiksi levitellä jotain loukkaavia kuvia, videoita tai väitteitä.