Vaasan pääterveysasema

Vaasalainenperhe

Morjes,

Harmittaa kun menee sairaan pienen lapsen kanssa jonottamaan ko. paikkaan ja jonotukselle ei loppua näy. Välillä pitää lähteä kotiin ja tulla takaisin toivoen vastaanottoaikaa.

Eikö nyt olisi kaupungin johdolla selkeä näytön paikka loistaa johtajuudellaan sekä ammattitaidollaan ja hankkia tarpeeksi lääkäreitä ko. paikkaan ja näinollen saada Vaasan kaupunkilaisten terveyspalvelut 2000-luvulle, muiden suurempien kaupunkien tapaan.

Vaasan kaupungin taloushan on hyvässä kunnossa, mutta terveyspalvelujen kuten pääterveysaseman henkilökuntaresurssit tuntuvat olevan se listassa viimeinen asia.

Paljon on aioita mistä voisi mm. karsia yhteisen hyvän edun eteen. Kuten kuninkaiden ja muiden vaasalaisten peheellisten arjelle todella tärkeiden ihmisten hyysääminen kaupungin rahoilla. Se ei paljon Vaasalaista perhettä hyödytä, näin se vaan on.

Terv: Vaasalainen

17

2238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iureituitr

      tai terveystaloon, turhaa terkkakeskuksessa jonotat.

      • njll

        Uudet kaupunginvaltuutetut paasannu vaalimainoksissaan kuinka asiaa haluavat parantaa!!!!! Nyt olisi tekojen aika!!!!Mm kokoomuksen väki noita asioita lupaili ja uusi mies Heinonen!Nyt on aika toimia!


      • julkea totuudentorvi
        njll kirjoitti:

        Uudet kaupunginvaltuutetut paasannu vaalimainoksissaan kuinka asiaa haluavat parantaa!!!!! Nyt olisi tekojen aika!!!!Mm kokoomuksen väki noita asioita lupaili ja uusi mies Heinonen!Nyt on aika toimia!

        Äänestäpä vasemmistoa seuraavalla kerralla. Köyhiä porvareita ei ole, joko äänestät porvareita JA käyt yksityisellä. Vaihtoehtoja ei ole.


    • yksityiselle ::

      jos palvelua tarvitset!

      • muualla...

        Samat lääkärit ne siellä luuraa. Vievät vaan ihmisiltä rahat, siinä ero.


    • Jos on tosiaan sairas

      Kannattaa odottaa ilta kymmeneen ja mennä sitte päivystyspolille. Mutta silloin on kyllä oltava oikeesti sairas muuten sinne meneminen on typerää ja edesvastuutonta. Normaalit flunssat yms, hoidetaan kyllä pääterveysasemalla ja kaikki pääsee lääkäriin jotka tulevat sisään ennen klo 22.
      Totta on että tämän päivän tekniikalla pitäis pystyä luomaan samansuuntainen palvelu kuin Nettilabra. Esim tietokone lähettäisi viestin silloin kun edelläsi on enää 10, 5 tai 2 potilasta riippuen valinnastasi. Mielestäni kuumeisen lapsen rehaaminen edes takaisin on hölmöä.
      Olen kaksi kertaa odottanut tk:ssa yli kolme tuntia. Molemmilla kerroilla oli äitejä lasten kanssa jonottamassa. Lapset leikki ja touhus omassa nurkassaan ihan rauhassa mutta äidit hyppäs luukulla jatkuvasti ruikuttamassa koska, koska,,,. Tämä on mielestäni taas äideiltä aika naivia käytöstä muita jonottavia asiakkaita kohtaan.

    • käyttöön :

      jolla pääsee suoraan yksityiselle, sama se on hoitaako yksityinen vai tehoton Sfp oligarkki-paikallismonopoli

    • hurraaaa

      Avoterveydenhuollon ylilääkäri valittaa eilisessä Pohjalaisessa, miten pettynyt hän on Vaasan samasta huonosta arvotuksesta Suomen terveyskeskusten tehokkuusvertailussa.

      -TÄNNE ON MUUTENKIN VAIKEA SAADA LÄÄKÄREITÄ. OLEMME YRITTÄNEET PUHDISTAA VAASAN MAINETTA VUOSIKAUSIA. TÄTÄ PIDETÄÄN KAUKAISENA TAKAPAJULANA JA TÄYSIN RUOTSINKIELISENÄ KAUPUNKINA. Sanoo ylilääkäri.
      Tämä juuri nyt kun tieto päivähoidon uhatuista kovista otteista suomea puhuvia pikkulapsia kohtaan on levinnyt maahan!

      Muistuttaisin suomalaisille, että Vaasan asukkaista ainoastaan alle neljännes registeröityy ruotsinkieliseksi.

      • palveluja käyttänyt

        Olen huolestuneen lääkärin kanssa samaa mieltä. Parannuksia on tullut terveyskeskuksen toimintaan. Kehittämisen huomaa, vaikka joudumme vielä jonottamaan. Onko nyt niin, ettei mitään hyvää löytyisi terveyskeskuksestamme? Hyviä asioitakin voisi tällä palstalla luetteloida. Tai sitten parantamisehdotuksia - mitä pitää parantaa?


      • surkea ::
        palveluja käyttänyt kirjoitti:

        Olen huolestuneen lääkärin kanssa samaa mieltä. Parannuksia on tullut terveyskeskuksen toimintaan. Kehittämisen huomaa, vaikka joudumme vielä jonottamaan. Onko nyt niin, ettei mitään hyvää löytyisi terveyskeskuksestamme? Hyviä asioitakin voisi tällä palstalla luetteloida. Tai sitten parantamisehdotuksia - mitä pitää parantaa?

        ei siinä ole mitään kehuskelemisen aihetta?


      • alkuperäinen kirjoittaja
        surkea :: kirjoitti:

        ei siinä ole mitään kehuskelemisen aihetta?

        En tarkoittanutkaan kehumisia, vaan aivan oikeita ehdotuksia niistä asioista, joita voisi korjata. Jos oikein mietitään eikö niitä löytyisi? Minusta oma lääkäri järjestelmä on hyvä juttu. Mukava käydä samalla lääkärillä, ei tarvi aina alusta asti selitellä. Jonosysteemin parantamiseksi voisi kyllä kehitellä jotain, eikö esimerkkejä löydy muilta aloilta. Ymmärrän ja hyväksyn, että sairaat lapset pääsevät omaan jonoon eli menevät ohi aikuisten, mutta että aikuisetkin ohittavat se nyppii joskus. Jos me asiakkaat tekisimme aitoja esityksiä miten asioita meidän mielestä tulisi parantaa, uskoisin että ne huomioitaisiin.


    • eläkeläinen

      vaasan kaupungissa on ruotsinkielisiä 25 % ja pääsee terveyskeskuksessa suomenkielisten ohi jonossa kun lääkäri puhuu vain ruotsia tämäkö on kaikkien suomenkielisten valtuutettujen tahto ja lupa vai vikamiehetkö täällä määrää?

      • 700 vuoden rasismi:.

    • M.asa.1

      On yx konsti joka nopeuttaa terkkarilla se on että osaa ruattia,, pätre folkke,, niin että hurahtaa ohi jonon.

    • sipitii5

      Hyvää palvelua saa yleensä tk:ssa ja sossussa Vaasassa
      mutta muuten kaupunki on täynnä sontaa
      haukutaan ja kitistää koko ajan
      Pohjalaista touhua
      luulevat olevansa niin parhaita!.

    • lilililaaa

      Vaasassa nyt kaikki muukin on päin persettä niin miks sitten ei tämäkin.. Todellakin kuppasin ja typerin kylä mitä voi olla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      147
      6822
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2508
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1720
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1401
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1107
    7. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1063
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      976
    Aihe