Teen opinnäytetyötä ikääntymisestä fyysisenä, psyykkisenä ja sosiaalisena prosessina. Sisällysluettelossa käsittelen ensin hieman yleisesti ikääntymisestä, sen jälkeen fyysisiä, psyykkisiä ja sosiaalisia muutoksia. Psyykkisessä käsittelen osa-alueina kognitiivisia toimintoja, psyykkistä itsesäätelyä ja psyykkisiä häiriöitä.
Ongelma on että YLEISTÄ IKÄÄNTYMISESTÄ on kohta 1 ja siitä alalajeina (1.1) fyysinen ikääntyminen, (1.2) psyykkinen ikääntyminen ja (1.3) sosiaalinen ikääntyminen.
Mutta pitäisi saada jotain muitakin kohtia kuin kohta 1. :/
Mitä tehdä?
Opinnäytetyö ikääntymisestä
[lähihoitaja]
1
1047
Vastaukset
- mieleen
että voisit aluksi kertoa vaikka väestön ikärakenteesta, eliniän odotteen noususta, ikääntyvien määrästä ja sen muutoksista etc. Ja tietysti aluksi määrittelet termin ikääntyminen: Mitä se oikeastaan on ja missä iässä ruvetaan termiä käyttämään. Koeta löytää jokin osuva määritelmä aiemmasta tutkimuksseta ja lainaa sitä.
Ikääntymisen tutkimuksesta teet ilmeisesti oman luvun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?871724- 851232
- 1101123
- 68915
- 102884
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56818- 47731
- 36722
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47671- 33663