rantasauna harkoista?

saunaako

- mökin rakennus olisi kohta ajankohtaista (kpl tavarasta) ja samalla pitäisi saada rantasauna aikaiseksi (kesäkäyttöön).
- olisiko mitään järkeä muurata harkoista (millaisista harkoista?) sauna? haittaako jos talvella on kylmillään, vai pitäisikö pitää peruslämpöjä päällä? varsinainen käyttö ajoittuu pelkästään kesälle.
- tarviiko muuta kuin harkkokaupasta läjä sopivia harkkoja ja pintaan lautaverhous?
- heitelkääs rohkaisevia ajatuksia!

20

6217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saaristossa ole

      näkynyt betonirakenteisia saunoja, koska hirsinen on halpa ja nopea pystyttää.

    • Lusikalla läpi

      Mene ja osta kallis Jämerä. On muuten paras saunaksi, ainakin ilma vaihtuu!

      • persiilleen

        Tutkimusten mukaan nimenomaan ilma ei vaihdu. Eihän saunaan silti muuta harkkoa oikeastaan voi käyttää. Kova lämmitys sulattaa vielä muovieristeen!


      • vielä sulannut,
        persiilleen kirjoitti:

        Tutkimusten mukaan nimenomaan ilma ei vaihdu. Eihän saunaan silti muuta harkkoa oikeastaan voi käyttää. Kova lämmitys sulattaa vielä muovieristeen!

        et silleen arvon sipouskis.


      • nojaa..
        persiilleen kirjoitti:

        Tutkimusten mukaan nimenomaan ilma ei vaihdu. Eihän saunaan silti muuta harkkoa oikeastaan voi käyttää. Kova lämmitys sulattaa vielä muovieristeen!

        seinäkkeisiin joku voi lusikalla vahingossa tökätä ulkopuolelta sortuvan seinän läpi selkään.


    • parasta aikaa

      rantasaunaa n. 35 m2 kaikilla mukavuuksilla, rossipohja ja kivinen katto Jämerän 375 mm harkosta.

      Suosittelen, eipä ongelmia vaikka kylmäksi jättäisi.

      Saunan lauteetkin on umpikiviset, joten alle sain oivan teknisen tilan vesivaraajille ja vesimittareille. Tuon osan voi jättää lämpimäksi, jos muut pitää kylmänä.

      Ikkunaakin tuvassa on 6 metriä pitkästi ja vajaa 3 korkeasti. Pintaan ohutslammaus, jotta harkot hieman kuultaa lävitse ja osaan puuverhous.

      Syksyllä lokakuussa aloitettu ja nyt laatoitustyöt menossa, viikon loppuisin rakentamalla.

      Jos vain kesäkäyttöön niin teepä 250 mm harkosta.

      • Sipo sopii saunaankin

        Sipo on paras. Kosteat löylyt kun ilmaa tulee saumoista ei tarvii venttiileitä. On huva.


      • Anonyymi

        Mitä tuli maksamaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tuli maksamaan?

        Jos itse tekee, niin sipoharkko on helpoin työstää ja muurata. Tulee hyvä ja edullinen. Pelkkää eristettä koko runko eikä ota kosteudesta itseensä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos itse tekee, niin sipoharkko on helpoin työstää ja muurata. Tulee hyvä ja edullinen. Pelkkää eristettä koko runko eikä ota kosteudesta itseensä.

        Tämä on niin taivahan tosi. Täällä kun tiili- ja betoniharkkomyyjät läyhäävät aikaa kuluttaakseen lusikoista ja kaasubetonista, siposta on samassa ajassa rakennettu 10 taloa.


    • löytyy useampikin

      samoin holvisaunat-mallistossa. Onhan noita vaikka kuinka monta erilaista toteutusta ja lusikkapoika on ihan ihmeissään, kun ei ole päässyt vielä yhteenkään läpi.

      • seiniin

        ei kannata nojailla, sortuma vaara lusikoiden lisäksi !


    • Arvot kohdallaan

      Kivitalokauppias epätoivoisena yrittää.
      OIKEA RANTASAUNA ON PUUTA .
      Niin kuin se kiuaskin täytyy lämmetä puulla

    • tuunari_mikko

      Itsekkin olen tuumaillut "halpaa" mökkityyppistä rakentamista harkoista.

      Vaihtoehtoina olisi vaikkapa valuharkosta rakentaminen, siten että latoo siististi ja jättää pinnoittamatta. Saunaan tietysti pitäisi laittaa eriste.. Ehkä vähän synkkää?

      Kevytsorasta jos tekisi, niin pinnan voisi vaikka itse kalkita. Harkko pitäisi olla vähintään 150mm paksua. Pienehköt ikkuna ja oviaukot tulee helposti, kun laittaa kympin harjateräkset pariin varviin aukon päälle. Varsinaisia ikkunapalkkejakaan ei tarvitse tällöin valaa. Runko tulisi siis pelkästä 150mm umpiharkosta ja viikosta työniloa. Jos haluaa isompia aukkoja tai kantavuutta kattorakenteita varten, niin maxitilla oli muistaakseni 140mm paksuja palkkiharkkoja, jotka sopii myös ikkunan ylityksiin.

      Tommosessa rungossa ei haittaa vaikka jättää talveksi kylmilleen. Perustukset pitää kuitenkin olla kunnossa. Puu/hirsimökki kestää paremmin roudan heilutteluja.

      • jameran mallistoa

        siellä niitä on:- Mikäli puuta kaipaat pintaan, pane hirsipanelit päälle ja sisään. Näkyy maksavan 20x200mm -paneeli pari eur hujakoilla per metri.


      • vesi..
        jameran mallistoa kirjoitti:

        siellä niitä on:- Mikäli puuta kaipaat pintaan, pane hirsipanelit päälle ja sisään. Näkyy maksavan 20x200mm -paneeli pari eur hujakoilla per metri.

        vähän nousee se vie koko kyhäelmän mennessään, Hui !
        No, on sitten kelluva rantasauna, Yes !


      • tuunari_mikko
        vesi.. kirjoitti:

        vähän nousee se vie koko kyhäelmän mennessään, Hui !
        No, on sitten kelluva rantasauna, Yes !

        ..siporex palkeista tehdä laiturin, jos ne kerta kelluu? 40e/m2 kelluva huokobetonilaituri? Kuulostaa liian hyvälle ollakseen totta?


      • keluu
        tuunari_mikko kirjoitti:

        ..siporex palkeista tehdä laiturin, jos ne kerta kelluu? 40e/m2 kelluva huokobetonilaituri? Kuulostaa liian hyvälle ollakseen totta?

        sen aikaa kunnes leväkasvusto ekan viikon jälkeen painaa sen pohjaan. En suosittele.


    • näkee

      näistä vastauksista, ettei rakentamisen kanssa olla oltu tekemisissä. Puhumattakaan fysiikan tunneista... huoh tätä tasoa... lämmitä umpibetonista (valuharkko) hönnää talvella saunan kiukaalla???? Haloo!

    • Anonyymi

      Tämähän on tyypillistä Suomi 24 - tasoa !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      74
      4036
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2151
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      237
      1406
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      153
      1380
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      116
      1207
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1178
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1089
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      7
      1056
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      994
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      926
    Aihe