Kesätyö

palkkaa????

Mikähän olis sopimustenmukainen palkka kun tarjotaan amk-opiskelijalle kesätyötä "toimitusharjoittelijan" nimikkeellä 2 krt/ vko ilmestyvästä pienen paikkakunnan lehdestä? Tai mistä löytyisi linkkejä alan palkkoihin? Tytärtä jeesaisin, hän puhui noin 1500 euron kk-palkasta ja se kuulostaa kyllä ihan hirveän vähältä, ettei vaan työantaja yrittäisi vedättää?

4

1619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika paljon.

      Harjoittelijoita tunkee joka luukusta. Harjoittelun tarvitsijoita piisaa,duuneja ei.

      Meillä oli kymmenisen vuotta sitten yks AMK- harjoittelija, tosin vähän eri hommissa. Sille maksettiin 700 mummoa kuussa. Ite en ollut amkista, pykälää alempaa. Mä sain ruuan talon puolesta. Ja sitä rahakasta uusmediaa tehtiin, ennen kuplan puhkeamista.

      Nyt on ostajan markkinat, jos jollain on hommia ja maksaa vielä noin jumalatonta palkkaa kesäharjoittelijalle, ei todellakaan kannata vänkyä vastaan. Jos ei saa harjoittelua tehtyä, ei saa papereita ulos. Ainakaan silloin kun oli uunnitellut, vuosi nyt ainakin menee seuraavaan kesään ja talvela onkin sitten kilpailemassa paikoista ne, jotka ovat valmistuneet.

      Ai niin. suomessa ei ole minimipalkkoja, eikä enää työehtosopimuksia. Jotain suosituksia on, mutta ei niitä kenenkään ole pakko noudattaa. Paikallinen sopiminen you see.

      • yleissitova

        Lehdistön tes, johon edellä on viitattu on yleissitova työehtosopimus. Journalistina saanet selville, mitä se tarkoittaa.


      • ammattilaisen palkkaa mistään.
        yleissitova kirjoitti:

        Lehdistön tes, johon edellä on viitattu on yleissitova työehtosopimus. Journalistina saanet selville, mitä se tarkoittaa.

        Harjoittelija on itseasiassa opiskelemassa harjoittelupaikassa, ei töissä. Journalistien palkkataulukoita ei sattunut silmiin, mutta parissakin haussa olevassa paikassa sanottiin palkan olevan 70% taulukkopalkasta, eli noin tonni. Turun yliopisto oli yksi, jossa palkka oli näin ilmoitettu. Valmistunut ammattilainen on aivan eri asia kuin harjoittelija, on jokatapauksessa nimellisesti pätevä, vaikkei kokemusta nyt paljoa olisikaan.

        Tässä muutamia esimerkkejä muilta aloilta:

        http://www.kajak.fi/suomeksi/Opiskelijoille/Harjoittelu/Tradenomit.iw3

        http://www.jamk.fi/opiskelijoille/opinto-opas/opiskelunvaiheet/suorittaminen/harjoittelu#sopimus

        http://www.lamk.fi/tl/opintoasiat/harjoittelu/

        Joskaan et ilmeisesti oikein osaa sisälukua, mainitsin alussa alan olevan eri.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe