http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=37453
8 versio rämpii pohjamudissa 1,8 prosentilla. Ihmiset järkiintyvät ja lopettavat matoimurin käytön. Mikki$otkun syöksykierre on alkanut.
8 versio rämpii pohjamudissa 1,8 prosentilla. Ihmiset järkiintyvät ja lopettavat matoimurin käytön. Mikki$otkun syöksykierre on alkanut.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihmiset eivät halua windows 7:aa
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=37451
eikä edes jenkit vistaa
http://www.itviikko.fi/ratkaisut/2009/04/07/teksasin-osavaltio-vista-ei-ole-hintansa-arvoinen/20099052/7
ja YLEkin luopui pelkästään microsoftiin nojaamisesta
http://www.itviikko.fi/ratkaisut/2009/04/07/yle-areenan-uusi-versio-nyt-kaikkien-testattavissa/20099051/7
Ja windows-matoja pukkaa lisää
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2009/04/06/conficker-sai-jaljittelijan/20099015/7
Musta päivä microsoftille
mutta on hyviäkin uutisia
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=37449
tosin ei microsoftille.
"Microsoftin Malware Protection Centerin tutkijat epäilevät, että Confickerin ja Neeriksen tekijöiden välillä on jokin yhteys"
Just joo ja mitä vitun väliä sillä on onko yhteyttä vai ei. Lopettaisivat sen yhteyksien ihmettelyn alkaisivat torjumaan nittä matoja. Ei kai mikään ihme että Winkku saastuu vauhdilla kun antimalware-poppoo istuu kahvikupposen ääressä arpomassa tällasia toisarvoisia asioita.
>...toisarvoisia asioita.
Älä nyt aliarvioi toisten työtä kun ne suurella vaivalla löytäneet selvän yhteyden siinä että ne tarvitsevat windowsin. ;)
Ensimmäiseksi voisi ajatella, että mitä väliä sillä on MS:lle, ettei sen "ilmaiseksi" jaettavalla selaimella ole menestystä.
Tässä voi olla kuitenkin kyse merkittävämmästä tekijästä kuin "vain" nettiselaimesta. Voisin ainakin kuvitella, että tulevaisuuden MS-office olisi osaksi netin kautta käytettävä sovellus. Tämä järjestely helpottaisi MS:n lisenssivalvontaa ja toisaalta siihen voisi kytkeä aina jotain käyttäjää houkuttelevaa uuttuuttakin (asiakirjojen jako ryhmätyönä jne.)
Jos MSIE menettää markkinaosuuttaan, edellä kuvattu strategia ontuu hieman, kun käyttäjien pitäisi vaihtaa selainta käyttääkseen web-Officea.
MSIE:n merkitystä kuvannee se, että Microsoft näki sentään vaivaa saattaa selaimen nopeus useilla osa-alueilla kilpailukykyiseksi. Tätä tuotetta ei siis olla hyllyttämässä.