Siirto kameralta kovalevylle??

miten

Eli ongelmana saada siirrettyä Sony trv22 kameralta kuva äänen kans tietokoneen kovalevylle. Tietokoneessa on polttava dvd, joten meneekä suoraan levylle vai pitääkö tallettaa välillä kovalevylle. Ja millä ohjelmalla kopiointi tapahtuu. Käyttis on xp.

10

2323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikko

      Digikamerasi mukana on ilmeisesti tullut softat, eli cd, jossa kuvansiirto ohjelma. Jos et ole tätä vielä asentanut, laita ko. cd asemaan ja noudata näytölle tulevia ohjeita. Kameran muistista kuvat siirtyy koneen kovalevylle USB-kaapelin kautta, yleensä siirto alkaa, kun kaapeli kytketään ja kamera laitetaan päälle. Sen jälkeen käynnistä polttavan DVD aseman poltto-ohjelma. Ohjelman avulla voit siirtää videoklipit DVD:lle ja polttaa. Videokuvaa voi tallentaa myös video cd:lle.

      • Elina

        Ohjelmat olen asentanut, ja kuva näkyy ohjelmien kautta, mut tallentaminen ei onnistu. Ohjelmien avulla pystyy kaappaamaan videolta yksittäisiä kuvia ja tallentaan niitä, mut videon tallentaminen ei vielä onnistu.


      • Tietäjä
        Elina kirjoitti:

        Ohjelmat olen asentanut, ja kuva näkyy ohjelmien kautta, mut tallentaminen ei onnistu. Ohjelmien avulla pystyy kaappaamaan videolta yksittäisiä kuvia ja tallentaan niitä, mut videon tallentaminen ei vielä onnistu.

        hoitaa homma on ns. firewire liitännän kautta. Tuolla USBi on kai tarkoitettukin lähinnä stilli kuvien siirtoon, mutta videokuvaa varten ehdottomasti firewire. Kysy lähimmästä kodintekniikka tai tietokoneliikkeestä lisää... Niin mäkin tein...


      • Jari P
        Tietäjä kirjoitti:

        hoitaa homma on ns. firewire liitännän kautta. Tuolla USBi on kai tarkoitettukin lähinnä stilli kuvien siirtoon, mutta videokuvaa varten ehdottomasti firewire. Kysy lähimmästä kodintekniikka tai tietokoneliikkeestä lisää... Niin mäkin tein...

        Videokuvan siirto tapahtuu firewire liitännän
        kautta. Muistikortille talletettu still kuva
        tai mpg video voi siirtä USB:n kautta mutta
        kuvan laatu on ihan jotain muuta kuin kasetille
        talletettu.
        kts esim:
        http://www.digivideo.fi/faq/index.php?num=3&f_id=2&s_id=14


    • vinkki

      olisikohan viisainta ihan ensin lukaista kameran käyttöohjetta ???

    • Jukka HKI

      Siirrä reaaliajassa tallentavalle DVD-soittimelle. Osta DV-Videolehti (1 2004), jossa hyvät ohjeet. Jos ei löydy kaupasta, niin tilaa

      www.videolehti.fi

      Löytyy lehdestä muutakin kiinnostavaa.

    • rissanenjuha

      Umpikujassa !
      Saako apua SONY DCR-TRV22E videokameran videoiden siirtämiseksi
      kovalevylle Windows Vista tai 7 käyttöjärjestelmissä ?

      Videoita on melkoinen määrä .

      XP version levy on. ver 1,5 for Sony.

      • Itselläni on TRV33E, eli kutakuinkin sama.

        Tarvitset tietokoneeseen fire-wire liitännän.
        Ellei sellainen kuulu koneesi varustukseen, voit ostaa erillisen kortin. Läppäreihin saa vastaavasti PCMCIA- tai ExpressCard-kortin firewire-liitännällä. USB:llä ei siirry kunnollista kuvaa koneelle.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Firewire
        http://www.verkkokauppa.com/?page=http://www.verkkokauppa.com/main.php?path=komponentit/ohjainkortit&title=Komponentit / Ohjainkortit&search=1&cat1=Komponentit&cat2=Ohjainkortit&cat3=Firewire
        http://www.huuto.net/fi/showlist.php3?status=N&tits=pci and firewire&x=21&y=11

        Lisäksi tarvitset tietenkin firewire-johdon (ei kuulu tuon kameran varustuksiin, täytyy ostaa erikseen). Kameraan menee tuollainen pieni 4-pinninen liitin ja koneeseen wikin kuvassa ylempänä oleva isompi liitin.

        Esimerkiksi tällainen:
        http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=1230


        Sitten tarvitsen jonkun softan, jolla videot kaapataan koneelle. Useat editointiohjelmat hallistevat homman mallikkaasti (jopa MovieMaker, vaikka kerran vain sillä kaapannut ja laatu oli täyttä paskaa. Voi olla että asetuksissa oli jotain vikaa).
        Itse käytän Avidia, mutta epäileilen sen olevan turhan arvokas (alk. pari tonnia), mutta kyllä muutkin toimivat. Esimerkiksi Adobe Premier on vallan mainio tuohon tarkoitukseen. Myös muutkin käyvät, mutta Premier nyt ainakin toimii ja osaa myös ohjata tuota kameraa (ei tarvitse kelata nauhaa kamerasta käsin, vaan sen voi tehdä hiirellä itse ohjelmasta).

        Tarkoitukseni ei ole sen enempää mainostaa mitään tiettyä ohjelmaa, mutta tuosta premierestä mulla on ainakin kokemuksia ja tiedän että se varsin yksinkertainen aloittelijankin käyttää ja toimii saumattomasti kamerasi kanssa yhteen. Voi olla että muistan väärin, mutta tuolla sai muistaakseni editoinnissa esikatselukuvankin kameran kautta telkkariin (huomattavasti mukavampi editoida näin), ainakin jos kamerassa on mahdollisuus nauhoittaa myös FW-kaapelia myöten (kuten kamerassasi on).
        http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=33918
        Opiskelijalisenssin saa edullisemmin ja täystoimisen kokeiluversion ilmaiseksi.
        Tuossa näyttäis olevan jonkinlaiset ohjeetkin videon koneelle kaappaamiseksi premierellä:
        http://www.jyu.fi/viesti/ohjeet/premiere/2_1.shtml

        Mutta tottakai voit siis käyttää jotain muutakin editointiohjelmaa, edellinen oli vain esimerkki joka nyt ainakin toimii ongelmitta ja on suhteellisen edullinen.
        Ja varmasti löytyy myös erillisiäkin kaappausohjelmia, mutta toisaalta kannattaahan niitä videoita samantien vähän editoidakin kun ne kerran koneelle siirretään.


      • Digi-digi

    • Kameran mukana tulevasta levystä en tiedä mitään, en ole koskaan edes asentanut sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7645
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4223
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2581
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2427
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe