Agressiiviset kukkakauppiaat

Räkä

Pitempi vkl takana. Vinkkinä kaikille: Roomassa on erittäin agressiivisesti päällekäyviä kukkakauppiaita. Yrittävät väkisin työntää käteen ruusua ilmeisesti ajatuksena että kun kukka on kädessä on kauppa tehty. He iskevät pariskuntien naispuolisiin ensisijaisesti. Olen käynyt roomassa pari vuotta sitten mutta en silloin törmännyt näin agressiiviseen tapaan tyrkyttää. Olkaa valppaina.

7

1315

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan varma

      että he yrittivät myydä sitä ruusua?

      Ranskassa ja Saksassa on usein jotakin merkkipäiviä 'naisten' päivä tai äitien päivän läheisyys tai joku muu erikoispäivä jolloin naisille jaetaan ruusuja ilmaiseksi varsinkin isoissa kaupoissa, mutta myös ravintoloissa ja kaduilla. Jos he ojentavat yhtä ruusua naiselle, niin ilmeisesti kyse on tälläisesta tempauksesta jonkin hyvän asian puolesta.

      Joskus on ravintoloissa liikkeellä kukkakauppiaita jotka yrittävät myydä kukkakimppua, mutta heihin ei tarvitse kiinnittää huomiota. Heidät yleensä heitetään ulos ennenkuin kukaan ehtii ostaa mitään.

      • Räkä

        Kyllä se naistenpäivä siinä pari viikkoa ennen oli. Jos kyse oli kampanjasta niin markkinointi oli huonosti hoidettu. Ilkeän näköisiä siirtolaisia (jostain intian alueelta veikkaisin) ja kun autoin puolisoani estämällä myyjää aivan kiinni tulemasta tuli toinen kaveri päälle. Eivät koskeneet tietenkään mutta jos ne katseet tappaisivat...

        Jos kyse oli kampanjasta se oli todella huonosti suunniteltu. En hankkisi kyseisen puljun tuotteita...

        Hyvästä kampanjasta oli kanssa esimerkki: Paikallinen kommunistipuolue keräsi jäseniä ja kiitokseksi antoivat ruukullisen basilikaa.


    • teiks

      Meille kävi muutamasti ihan samalla tavalla muutamassakin paikassa. Eka päivänä Fontana di Trevin aukiolla erehdyin ottamaan pari kukkasta kun niitä kimpussa käteen työnnettiin, sanoin vain nopsasti miehelleni, että kaiva kukkarosi ja välittömästi kukan antajaherra olikin käsi pystyssä. En yllättynyt, en kuvitellut hetkeäkään että maailmassa jotain ilmaiseksi saisi. Mutta hintaa kolmelle ruusulle kertyi 6,5 euroa. "Kauppias" ei hellittänyt, niin kauan ojenteli kättään kunnes näki että kaikki kolikot tuli annettua. "Bjuutiful rose, kamoon". Oma vika, sanotte te, olisitte vain kävelleet pois. Yritinkin antaa ruusut takaisin, mutta niitä ei sitten tietenkään enää huolittu.. Kerrasta opittiin, eipä tullut konkurssia. Tarkoituksenani vain siis todeta, että kyllä näitä löytyy (myös muista kaupungeista, ympäri Eurooppaa). :D

      • ilppö

        Näitä kukkakauppiaita on paljon..Yrittävät tyrkyttää ruusua "ilmaiseksi" tyyliin: only for you,beautiful lady..it's free..only for you..
        Paras tapa päästä eroon näistä on vaan kävellä ohi ja yrittää olla huomaamatta ruusun tyrkyttäjää ja samalla mulkoilla vihaisesti..
        Sinnikkäimmät saattavat kävellä perässäkin vähän matkaa, mutta kyllä ne saa karistettua kannoiltaan kun on tarpeeksi päättäväinen.


      • kauppiaat
        ilppö kirjoitti:

        Näitä kukkakauppiaita on paljon..Yrittävät tyrkyttää ruusua "ilmaiseksi" tyyliin: only for you,beautiful lady..it's free..only for you..
        Paras tapa päästä eroon näistä on vaan kävellä ohi ja yrittää olla huomaamatta ruusun tyrkyttäjää ja samalla mulkoilla vihaisesti..
        Sinnikkäimmät saattavat kävellä perässäkin vähän matkaa, mutta kyllä ne saa karistettua kannoiltaan kun on tarpeeksi päättäväinen.

        Todellakin kaikkien ruusujen tarjoajien ohi kannattaa kävellä vaan nopsasti. Itekään en tätä tienny, ja kun väkisin tungettiin käteen ruusuja niin otinhan minä ne, eikä ne niitä enää takasinkaan ottanu. Ja mieheltä vaati joku pari euroo per ruusu, hän kun tarjos ensin vaan paria euroo koko setistä, meinas äijä hermostua.


      • rosalino
        kauppiaat kirjoitti:

        Todellakin kaikkien ruusujen tarjoajien ohi kannattaa kävellä vaan nopsasti. Itekään en tätä tienny, ja kun väkisin tungettiin käteen ruusuja niin otinhan minä ne, eikä ne niitä enää takasinkaan ottanu. Ja mieheltä vaati joku pari euroo per ruusu, hän kun tarjos ensin vaan paria euroo koko setistä, meinas äijä hermostua.

        Matkailu siis avartaa, ai ai taas tietää tuonkin.


    • Cityvihreä

      Olimme Roomassa huhtikuussa, ja siellä oli tosiaan paljon tällaisia kauppiaita. Parasta kun ei ole huomaavinaankaan.

      Ruusukauppiaiden kanssa vielä tuli juttuun, mutta marraskuussa Milanossa oli astetta ikävämpiä kauppiaita jotka yrittivät kietoa ranteeseen nyörinpätkää "gift from Africa". Näistä astetta tummemmista hemmoista oli snadisti hankalampi päästä eroon. Muuan heistä kysyi avovaimoltani suoraan "do you need a husband" ja kun vastaus oli kieltävä, oli seuraava kommentti "I love your daughter" (joka on vasta 15-vuotias. Olin kulkenut muutaman askeleen heidän jäljessään, ja kun tämä yön Timo näki ilmeeni, arvasi hän oitis että nyt ei tule naimakaupoista mitään.

      Huomautettakoon että nämä muutamat ruusuista ja nauhoista saatavat killingit eivät tietty ole heidän pääasiallinen tavoitteensa vaan he yrittävät saada selville missä lompakkosi luuraa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe