Olen syönyt pillereitä n. 12 vuotta. Lopetin ne äskettäin. Onkohan se niin, että mitä kauemmin niitä on syönyt, niin sitä kauemmin menee ennen kuin tulee raskaaksi (kai niitten vaikutus vielä kestää elimistössä jonkun aikaa). Voihan olla tietysti, että en edes tule raskaaksi..
Miten teillä, jotka olette lopettaneet pillerit, kuinka nopeasti tulitte raskaaksi?
Miten teillä, jotka olette lopettaneet pillerit, kuinka nopeasti tulitte raskaaksi?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tutkimusten mukaan sillä ei ole merkitystä kuinka kauan pillereitä on syönyt. On todella yksilöllistä tuo raskautuminen. Itse söin pillereitä n. 4v, raskaaksi tulin kolmannesta kierrosta. :)
Näin yleisesti ajatellaan, mutta lääkäri sanoi mulle, että pillereiden käyttäjä tulee helpommin raskaaksi. Pitäneekö sitten paikkaansa?
Mutta kyllä joillakin on tärpännyt nopeasti. Mä en valitettavasti kuulu siihen joukkoon. Meillä on yritystä ollut jo vuosi. Mulla on kyllä tosi pitkät kierrotkin, joten on vähän harvemmin ollut otollisia aikoja. Pillereitä oon käyttänyt 12-13 vuotta ja ikääkin on yli 30 v.
Ei ole vielä pahemmin stressannut, paitsi kun kysellään, että "että koskas teille on tulossa vauva" tms.
Meillä mennyt puoli vuotta, kun en ensimmäiseen 4 kuukauteen edes ovuloinut. Kaverillani kesti 8 kuukautta ja kuulema kesti niin pitkään, kun ei ovuloinut.
Olin myös syönyt pillereitä noin 12 vuotta, kun lopetin. Mulle tuli tyhjennysvuodon jälkeen kahdet menkat (oli tosi lyhyet kierrot molemmissa (25 ja 20 pv) ja sitten tulin raskaaksi.
Olen lukenut, että heti pillereiden lopetuksen jälkeen (eli ennen ensimmäisiä luomumenkkoja), on hyvin hedelmällinen vaihe. Tämä on hyvä muistaa, kun jotkut eivät ala yrittää ennen kuin on tullut yhdet luomumenkat, koska pilleripakettien ohjeissa niin edelleen virheellisesti kehotetaan. Nykyään ultralla saa kuitenkin hyvin määriteltyä raskauden keston, ja toki paljon luotettavammin kuin edellisten menkkojen alkupäivästä laskettuna.