kenen on vastuu

Minulla oli aivoinfarkti tammikuussa ja lääkäri määräsi ajokieltoon huhtikuun puoliväliin asti, nyt kun kävin lääkärissä niin kertoivat että sairaslomaa ei jatketa ja olen työkykyinen viikon kuluttua. Minulla on kuitenkin näköhäiriöitä,päänsärkyä ja voimakasta väsymystä jatkuvasti ja katson etten ole ajokunnossa. kerroin tilanteesta lääkärille muttei reagoinut mitenkään, autolla pitäisi ajaa päivittäin yli 200 kilometriä joten onko lääkärillä vastuuta asiassa.
2773
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

lääkäriä, siinä yksi oiva keino. Kun olet läpikäynyt noinkin vakavan sairauden, neuvoisin hakemaan lisää sairauslomaa. Itsesi parasta ajatellen.
Lääkärit ovat valitettavasti välillä "ulalla", eivätkä tuota lomaa kirjoita, vaikka se olisi toipilaalle todella tarpeen. Uudelleen vain ja toiselle lääkärille. Yksityiselle pääsee helposti, ja siellä on eri alojen asiantuntijoita. Maksaa tietenkin enemmän, mutta on se sen väärtti.

Äänestä
  • Hei,
    samaa mieltä, aivoinfarktin kanssa ei kannata leikkiä, varsinkin omalla.

    Lääkäri voi määrätä sinulle ajokiellon, mutta ei yleensä määärää, koska sen on oltava pysyvää, sen jälkeen lähtee kortti poliisin toimesta.

    Valitettavasti olet itse vastuussa itsestäsi ja ajokyvystäsi. Jos tulee onnettomuus, todennäköisesti ei vakuutsu korvaa, jos olet tietoinen itse omasta ajokyvystä.

    En tiedä, mihin valittaa, mutta ainakin voit vaihtaa lääkräriä sellaiseen, joka erikoistunut aivoinfarkteihin.

    Jos menet yksityiselle, kannttaa ainakin yrittää toimittaa lääkärille (ei vakuutuslääkäri tai jolla sidonnaisuuksia vakuutusyhtiöihin, mihin tahansa tai Kelaan), kopiot keskussairaalan tiedoista.

    Aika kummallista, ettei sua ohjattu kuntoutusohjaajalle tai sosiaalityöntekijälle keskussairaalassa? Kannattaa vielä soittaa sinnekin ja kysellä, miten sairasloman kanssa.
    Yleensä tosin sanovat, että vastuu on kunnalllisella sairaanhoidolla, mutta kannattaa olla sinnikäs. Luukuttamiseen ei kannata suostua.

    Tsemppiä toipumiseen.
    Valitettavasti kaikki on sinusta itsestä kiinni, sillä hyvinvointi valtiota ei enää ole. Kaikesta tapeltava, jopa asianmukaisesta kohtelusta ja tärkeästä sairaslomasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pösö kirjoitti:

Minulla oli aivoinfarkti tammikuussa ja lääkäri määräsi ajokieltoon huhtikuun puoliväliin asti, nyt kun kävin lääkärissä niin kertoivat että sairaslomaa ei jatketa ja olen työkykyinen viikon kuluttua. Minulla on kuitenkin näköhäiriöitä,päänsärkyä ja voimakasta väsymystä jatkuvasti ja katson etten ole ajokunnossa. kerroin tilanteesta lääkärille muttei reagoinut mitenkään, autolla pitäisi ajaa päivittäin yli 200 kilometriä joten onko lääkärillä vastuuta asiassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu