http://www.iltalehti.fi/espoo/200904069360722_eo.shtml
Voiko naurettavampaa tuomiota enää ollakkaan?!?!?
Miten kukaan uskaltaa enää leikkiä lastensa kanssa tai miten tarhatädit pärjäävät, jos eivät uskalla työssään enää estää lapsia kaatumasta syytteiden pelossa.
Ollaan menossa ehkä vähän väärään suuntaan täällä suomenmaalla :D
Voiko naurettavampaa tuomiota enää ollakkaan?!?!?
Miten kukaan uskaltaa enää leikkiä lastensa kanssa tai miten tarhatädit pärjäävät, jos eivät uskalla työssään enää estää lapsia kaatumasta syytteiden pelossa.
Ollaan menossa ehkä vähän väärään suuntaan täällä suomenmaalla :D
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asia naurattaisi, ellen kokisi tuohon isään henkistä sukulaisuussuhdetta omien huoltajuusoikeudenkäyntien kautta...
TÄMÄ ON SAIRAS MAA !
Ei oo tosi.... Ei hemmetti LAPSET etusijalle vaikka kuinka katkera ero olisi ,lapset nim. tarvitsevat niin ISÄÄ kuin ÄITIÄKIN .. ihan selvästi lapsia taas käytetään koston työkaluina.
peffasta on suomen laki.Isät siis,lopettakaa lasten kanssa leikkiminen.Äiti ei saa kuin nuhteen sosiaalitädiltä,vaikka istuisi lapsensa päälle.Kokemusta on!.
Kyllä Suomessa pitää olla vahva näyttö, että tuomitaan. Eli pelkkä kiva leikki ei varmaankaan riitä perusteeksi. Oleellista varmaan, miten lapset kokeneet leikin. Aikuisen täytyy pitää huoli, ettei tuu leikistä mustelmia. Olla roolimallina, jotta lapselle muodostuu käsitys minkälaiset leikit on sallittuja ja mitkä ei.
"Aikuisen täytyy pitää huoli, ettei tuu leikistä mustelmia."
mitenkähän tuo on edes mahdollista?? ei varmaankaan mitenkään ellei leikkimistä kielletä kokonaan.
mustelmat muutenkin "kuuluu" lapsuuteen, mutta tän jutun perusteella tuntuu, että mustelma olis joku kuolemantauti.
""Oikeus tosin myönsi, että vammat syntyivät leikin yhteydessä.""
""Syytetyn itsensä mukaan hän ei lyönyt tai kopsautellut lapsia lainkaan - ei edes osana leikkiä. Tytön mustelmat tulivat ilmeisesti tilanteessa jossa lapset olivat rynnänneet hänen päälleen sohvalle ja hän meinasi tipahtaa lattialle.
Tällöin isä olisi kertomuksensa mukaan tarttunut tytärtä "vaistomaisesti" olkapäästä.""
""Sitten lapset ryntäsivät isän päälle sohvalle vaatien tätä mukaan leikkimään.
Seuranneessa myräkässä tytär sai mustelmia olkavarsiinsa.""
tämä juttu ainakin haisee. taitaa espoon tuomarit olla kortistosta nostettuja pakkotyöllistettyjä :D
Minulla on kolme poikaa. Jatkuvasti ovat mustelmilla, vauhtia kun piisaa. Muistan myös veljieni mustelmat, niitä riitti (sekä veljiä, että mustelmia). Eikä niille voi mitään, jos lapset saavat elää lapsen elämää.
Mutta arvatkaas mitä? Kun päiväkodissa hoitaja puristi lasta käsivarresta niin, että jäi mustelma ympäri käsivarren, niin se oli vaan ylireagointia, hoitaja säikähti niin kovasti, kun lapsi oli kadonnut, ja sitten hoitaja löysi hänet. Olin itse ylireagoija, kun kysyin mitä tapahtui oikeasti.
Mitähän olisikaan käynyt, jos asetelma olisi ollut toisinpäin? Veikkaan, että ei ihan yhtä viattomaksi olisi asiaa tulkittu. Oikeudessa ei toki käyty, olisi kyllä pitänyt.
TUossa jutussa joku haisee ja pahasti. Pitäisiköhän ilmiantaa itsensä, kun lapsillani on mustelmia:)
Tässä kysymys siitä, että isä on aiheuttanut mustelmat ja pakottanut lapset tämmöiseen leikkiin vastoin heidän tahtoansa. Olisi hyvä, että referoitaisiin myös muutakin kuin isän selitystarinaa, joka muuten muuttui moneen kertaan asian käsittelyn aikana. Tokihan mustelmia tulee, kun lapset temmeltää keskenään, mutta se on eri asia kuin pakottaa omat lapsensa vastentahtoisesti omaan väkivaltaleikkiin mukaan.