Taloushallinnon oppari

ikuinen opiskelija

Haluaisin tehdä semmoisen opparin, jossa ei ole toimeksiantajaa... olisikohan kenelläkään aiheita tämmöiseen työhön.. tradenomin oppari siis kyseessä.. Kiitos jos joku viittii vaivautua! :)

1

840

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon!

      Itse esimerkiksi opiskelen entisessä kauppaoppilaitoksessa taloushallinnon merkonomiksi ja jouduin syksyllä itse päättämään opinnäytetyöni aiheen. En itsekään halunnut tehdä toimeksiantoon perustuvaa työtä. Jouduinkin siksi etsimään aihetta melko pitkään ja lopulta löysin aiheeni kauppakorkeassa tehtyjen töiden pohjalta. Tai siis selvitin minkälaisia töitä kauppakorkeassa on tehty ja valitsin aiheen, joka tuntui mielenkiintoiselta. Selväähän on, että en voinut tehdä työstäni yhtä laajaa kuin kauppakorkean gradut ovat. Jouduinkin pähkäilemään paljon työni rajausta. Kauppakorkeassa tehdyissä graduissa on se hyvä puoli, että ne laajuutensa ansiosta antavat mahdollisuuden tehdä tarkkojakin rajauksia. Päädyin itse tekemään työn yrityksen arvonmäärityksestä painottaen arvonmäärittämiseen käytettäviä eri menetelmiä näistä esimerkkejä ovat tuottoarvo ja osikoperusteinen malli. Suosittelen siis lämpimästi selvittämään mitä töitä muissa oppilaitoksissa on tehty. Niistä voi saada hyviäkin vinkkejä! Toisaalta voisi myös ajatella, että selvittämällä minkälaisia töitä esim. juuri kauppiksessa on tehty voi löytää aiheen mikä kiinnostaa ja sitten laajentaa aihetta omiin opintoihin sopivaksi. Tämä pätee nimenomaan AMK:ssa tradenomiksi opiskelevalle sillä, onhan trademonitutkinto merkonomitutkinnon tapaan työelämälähtöinen ja siksi aiheet melko lähellä toisiaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1361
    2. 67
      1305
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1251
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe