Taloushallinnon oppari

ikuinen opiskelija

Haluaisin tehdä semmoisen opparin, jossa ei ole toimeksiantajaa... olisikohan kenelläkään aiheita tämmöiseen työhön.. tradenomin oppari siis kyseessä.. Kiitos jos joku viittii vaivautua! :)

1

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paljon!

      Itse esimerkiksi opiskelen entisessä kauppaoppilaitoksessa taloushallinnon merkonomiksi ja jouduin syksyllä itse päättämään opinnäytetyöni aiheen. En itsekään halunnut tehdä toimeksiantoon perustuvaa työtä. Jouduinkin siksi etsimään aihetta melko pitkään ja lopulta löysin aiheeni kauppakorkeassa tehtyjen töiden pohjalta. Tai siis selvitin minkälaisia töitä kauppakorkeassa on tehty ja valitsin aiheen, joka tuntui mielenkiintoiselta. Selväähän on, että en voinut tehdä työstäni yhtä laajaa kuin kauppakorkean gradut ovat. Jouduinkin pähkäilemään paljon työni rajausta. Kauppakorkeassa tehdyissä graduissa on se hyvä puoli, että ne laajuutensa ansiosta antavat mahdollisuuden tehdä tarkkojakin rajauksia. Päädyin itse tekemään työn yrityksen arvonmäärityksestä painottaen arvonmäärittämiseen käytettäviä eri menetelmiä näistä esimerkkejä ovat tuottoarvo ja osikoperusteinen malli. Suosittelen siis lämpimästi selvittämään mitä töitä muissa oppilaitoksissa on tehty. Niistä voi saada hyviäkin vinkkejä! Toisaalta voisi myös ajatella, että selvittämällä minkälaisia töitä esim. juuri kauppiksessa on tehty voi löytää aiheen mikä kiinnostaa ja sitten laajentaa aihetta omiin opintoihin sopivaksi. Tämä pätee nimenomaan AMK:ssa tradenomiksi opiskelevalle sillä, onhan trademonitutkinto merkonomitutkinnon tapaan työelämälähtöinen ja siksi aiheet melko lähellä toisiaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      74
      5603
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4900
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3224
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2663
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2352
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1595
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1260
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      865
    Aihe