Ongelmanani on unen saanti aamutyövuoroja edeltävinä öinä. Teen enimmäkseen iltavuoroja, mutta heti kun pitäisi mennä aamuvuoroon en saa illalla unta, vaikka unirytmi olisi kunnossakin.
Tiedostan että syy tähän on stressaaminen, kerran satuin menemään töihin niin etten ollut saanut nukutuksi ollenkaan edellisen yönä ja olin aivan kuollut töissä, ajattelin etten ikinä enää halua kitua puolikuolleena siellä kun työ vaatii melko skarppina olemista, ja sen jälkeen olen alkanut kovasti stressaamaan aamuvuoroja edeltävinä öinä että jos en saakaan unta ja joudun taas kitua puoliunessa töissä. Vaikka olisin väsynyt ja unta tuntuu saavan heti sänkyyn mentyä, tunkee mieleen ajatukset että "mitä jos nyt en saakaan unta" ja lopulta väsymyskin väistyy. Pahinta on kun olen juuri nukahtanut ja herään vaikkapa johonkin ääneen tms., normaalisti tällaisen jälkeen pystyn jatkamaan unia ihan normaalisti, mutta jos kyseessä on aamuvuoroa edeltävä yö niin takuuvarmasti en saa enää unta heräämisen jälkeen.
Taas kerran valvon tässä, nukahdin suht ajoissa kerrankin kun väsytin itseäni tarkoituksella aikaisemmin mm. heräämällä edellisenä aamuna tosi aikaisin, mutta sitten sattui eräs tuttu soittamaan vahingossa mulle puoli kahden maissa (normaalisti ei kukaan mulle soittele keskellä yötä), vaikka heräsin vain osittain aluksi, niin sitten puoliunessa vilkaisin kelloa kun unenpöpperössä luulin että oli jo aamu, ja kun huomasin että kello oli noin vähän, rupesin heti stressaamaan etten saa enää uudestana unta ja enpä sitten saanutkaan, tässä sitä taas hitto soikoon valvotaan itku kurkussa, väsyttää muttei uni vaan tule, raivostuttavaa!
Mikä ihme avuksi? En edes muista milloin viimeksi olin aamuvuorossa niin että olin nukkunut enemmän kuin yhden tunnin jos sitäkään, vaikka aamuvuorot on harvassa, on yhtä helvettiä stressata niitä jo reilusti etukäteenkin.
Olen koittanut ulkoilla muutamaa tuntia ennen nukkumaan menoa tai harrastaa liikuntaa, en syö tuhteja aterioita ennen nukkumaanmenoa, tuuletan huonettani, sänkyni on vain nukkumista vartan en loju siinä muuten, kaikki konstit on kokeiltu nukahtamista edistääkseni, mikään ei auta, stressi hallitsee unensaantia aivan liikaa.
Kiitos kovasti jos joku osaisi neuvoa miten voisin helpottaa tilannettani!
Aamuvuoro = uni ei tule!!
5
5538
Vastaukset
- tiedän tunteen%%
mulla ihan samanlaisia ongelmia ollu ja tiedän et se on kauheaa ja just stressistähän se johtuu.et pysty rentoutumaan että nukahtaisit ja just toi et mitä jos en nukukkaa,apua kello jo noin paljon enkä vieläkään nuku ym ajatukset.
mä jossai vaiheessa käytin nukahtamislääkkeitä ja sit lääkäri määräs aikoinaa-olen siis jo monta vuotta kärsiny tästä-illalla otettavat masennuslääkkeet jotka nukuttavat ja niiden avulla sainkin nukuttua todella hyvin monta vuotta.nyt vaan en enää niitä voi käyttää kun raskaana ja nyt sitten nukunkin jotai 5tunnin yöunia mutta olenkin kyllä ihan pirteä ettei noin vähä nukkuminen haittaa...ainakaan vielä.oletko itse harkinnut mitään nukahtamista helpottavia tabletteja?esim toi masennuslääke ei kyllä aiheuttanut mitään riippuvuutta tms - melatoniini?
pyydä resepti ainakin kokeeksi.
- ensimmäiseksi
Laita puhelin kiinni tai ainakin äänettömälle, kun menet nukkumaan!!!
Itse olen kärsinyt samasta aamuvuoro-unettomuudesta vuosikausia, enka muuta apua ole keksinyt, kuin nukahtamislääkkeet, joista vain positiivisia kokemuksia. - uneton
mulla saman tapasia ongelmia. teen vuorotyötä kaupassa joka on auki joka päivä, 8-23.. teen oikeastaan vaan päivävuoroa ja iltavuoroa ja kun se aamuvuoro koittaa niin tulen ihan neuroottiseksi. ainakin kolme herätyskelloa laitettava soimaan ja siinä stressissä väsymyskin katoaa. uni tulee pahimmillaan vasta joskus viiden maissa ja töihin pitäis herätä seitsemältä. onneks pomo on joustanut paljon aamuvuoroissa, tänä vuonna olen tehnyt vain 3 aamuvuoroa. lääkkeitä en söisi, kun tiedän kuitenkin että stressistä tämä johtuu. ja on kuitenkin niin harvoin aamuja. täällä olen nytkin kuudelta aamulla, kun en sängyssä jaksa pyöriä ärsyyntymässä. mutta onneksi vasta 11 töihin :D olen ainakin henkilökohtaisesti pyrkinyt välttään stressiä itse nukkumisesta, kaikki työasiat sitten tietysti ressaa, varsinkin näin rankkoina pyhäpäivinä (ainoo kauppa auki koko kunnassa..), mutta siihen olen opetellut että jos uni ei tuu niin ei voi mittään, kokeillaan kohta uudestaan. jos sitä alkaa liikaa kelloja tuijottaan tai unitunteja laskeen niin ei varmasti uni tuu.
- sama täällä
No itse onneksi päädyin ratkasuun ja vaihdoin työpaikkaa että teen vain päivää mutta samat ongelmaton su-ma välisenä yönä.
Itse olen saanut nukahtamisvaikeuksiin zopinox nimistä valmistetta - hyvä lääke ja itse puolitan tarpeen vaatiessa tabletin vielä puoliksi - no eihän siinä paljoa jää vaikuttavaa ainetta mutta oma pää tajuaa että aaah ku väsyttää.
tuolloin kun olin vanhainkodissa töissä niin akkojen kaa juteltiin ja tämä yö kysymys oli aina tapetilla, niin minusta yksi hoitaja teki loistavasti(Sinkku), hän lähti iltavuoron jälkeen tanssimaan paikalliseen ravintolaan , koska hänen mielestä kerran uni ei tule niin piruako sit sängyssä vetvoo- naamaan ripsaria ja menoksi:) ja kuulemma kun hän meni kotiin 2-3 aikoihin niin uni maistui ja ne muutamat tunnit oli paljon parempia kuin se että olis 23 asti pyörinyt sängyssä. Ja sama nainen totesi että sitten kun kävi lämpimässä suihkussa ja alko laittaan päälle niin vkisin istahti hetkeksi sohvalle ja nukahti kun rentoutu eikä ajatellut nukkumista vaan meikkaamista...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611165
- 545318
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html472545- 372236
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131761Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421654Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351246Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61046Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo100986