Mistä tämä kyseinen kirjasarja kertoo?? Olen jo kauan ajatellut lukevani näitä kirjoja, muttei ole vielä tullut luettua... Olen lukemassa parhaillaan Näkijän tarua, mutta se on vähän liian synkkä ja siinä on niin paljon kaikkia juonitteluja sun muuta, että olis kiva lukea vaihteeksi jotain muuta..
Ajan pyörä
Hanna
10832
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
haluat jäädä totaalisesti koukkuun massiiviseen kirjasarjaan, johon ei loppua näy, niin Ajan Pyörä on oikea ratkaisu. Ajan Pyörä kertoo uudesti syntyneestä lohikäärmeestä (ei siis oikea lohikäärme, vaan ainoa mies jolla on mahdollisuus tappaa Pimeän Valtias), Randista, joka osaa kanavoida. Fantasiamaassa (jolla ei ole nimeä, sanotaan vaikka Randmaa) osa ihmisistä osaa kanavoida eli heillä on yliluonnollisia voimia. Kanavoivat ovat kirjasarjan alussa periaatteessa kaikki naisia, Aes Sedaita, kanavoivat miehet yleensä lauhkeutetaan eli heiltä poistetaan väkivalloin kanavoimiskyky, koska heistä tulisi ennen pitkää hulluja ja vaarallisia. Randmaassa on paljon toinen toistaan mielenkiintoisimpia kansoja ja kulttuureja. Se on todella matriarkaalinen maailma, mikä on sinänsä aika hauskaa :) Kirjoissa on hirvittävän paljon henkilöitä ja sivujuonia, joita tulee koko ajan lisää. Vaikuttava kirjasarja, johon kannattaa tutustua. Huumoria löytyy, mutta löytyy myös todella juonittelevia ja epäileviä henkilöitä. Eli jos et juonittelusta pidä niin Ajan Pyörä ei ehkä ole oikea valinta. Siinä tapauksessa voisin suositella esim. David Eddingsin Belgarionin tarua.
Kiitos paljon, toi oli erittäin valaisevaa...taidan lukea sitten mielummin tota Belgarionin tarua, mut voinhan mä kokeilla ton Ajan pyöränkin lukemista. mut kiitos paljon!!
meinaat sitten lukea belgarionin tarua ennemmin kuin ajan pyörää? no onnea vaan, surkein sarja minkä olen koskaan lukenut. täysin turha. ja löytyy niitä parempiakin sarjoja kuin ajan pyörä. silti se voittaa sen eddingsin paskan
Luin Belgarionin tarinat pienempänä ja pidin niistä :) Tuota ajanpyörää lukiessa juutuin ekaan kirjaan. En tiedä kannattaisiko yrittää uudestaan?
Jos ei todellakaan pidä juonittelusta, niin voisitko rehellisesti suositella Ajan Pyörää? Itse rakastan Ajan Pyörää ja juonittelut onkin yksi syy, mikä tekee kirjasarjasta niin jännittävän, mutta jos kaipaa hiukan humoristisempaa ja mustavalkoisempaa fantasiaa, niin Belgarionin taru on hyvä valinta.
Hyvin tiivistetty tuo WoT esittely edellä
Itse aloitin ja tässä vaiheessa myös lopetin Wheel of Timen lukemisen kuutososasta kuukausi sitten ja englanniksi. Hinta/määrä -suhde vaikutti kirjassa sopivalta kun reissussa valitsin vaihtohyllystä matkalukemista.
Kuutosesta aloittaminen ei itse asiassa häirinnyt yhtään, noin 30 sivun jälkeen tuntui että tarinan taustat olivat ihan riittävästi tutut. Päinvastoin, kirjan puolivälissä (on meinaan hetkittäin vähän hidasta itse tarinan edistyminen) olin ihan tyytyväinen kun olin päätynyt suoraan "ison" tarinan huippukohtaan.
Kun kirjan avasi, ärsytti suunnattomasti "Keskimaan kartta" heti alussa, ja muutenkin konsepti oli hyvin samasta muotista kuin Tolkienilla (kaikkihan ovat Tolkienille jotain velkaa vaikka tiedostamattaan - tämän sarjan kirjoista vain LeGuin muinoin sai vähän erotettua itseään Tolkienista sijoittamalla oman Keskimaansa veteen).
Mutta paljon omaakin on kirjailija saanut luotua ja kun tätä vertaa edelleen muiden tekeleisiin, niin kyllä tämä minun lukemistani tämän tyylisuunnan tarinoista mitalisijoille silti kohoaa. Juuri siitä ansiosta että omaakin on saatu luotua paljon.
Innokkaana sitten katsoin netistä, että onkos seiskaosa (jota luulin viimeiseksi) jo saatavilla, ja pettymyksekseni huomasin että numero ysissä mennään jo. Ei oikein jaksaisi neljää tuhatta sivua lukea että saisi tarinan loppuun, puhumattakaan alun kuudesta tuhannesta. Tai ehkä ne muut osat ovat sitten ohuempia ja vain tää kuutonen tuollainen tiiliskivi?
--ako
Jordan on kirjoittanut jo kymmenen ja ILMEISESTI kolme vielä tulossa, joka ikinen vähintään tuhat sivua..minua nimenomaan tuo pituus kiehtoo,henkilöt saa ihan eri syvyyttä ja sivujuonia on mielettömästi..toivottavasti loppu on koko sarjan arvoinen..jos se lässähtää niin PETYN!
Niin, jos ei Ajan pyörä oikein kolahda, kannattaa tarttua vaikka Orson Scott Cardin Alvin-sarjaan. Siinä vasta erilainen fantasiasarja. Alvin on amerikkalaisen uudisraivaajaperheen nuorin poika, ja samalla seitsemännen pojan seitsemäs poika, jolla on erilaisia kykyjä, myös yliluonnollisia. Sarja on siis sekoitus historiallista faktaa, mutta sekaan on heitetty todella kiehtovaa fantasiaa, joten mistään puisevasta Amerikan historiikista ei ole kyse. Card on loistava lasten ja heidän maailmansa kuvaaja. Toki Alvin varttuu sarjassa, joten ei sarja pelkkää lapsuuden kuvausta sisällä. Kannattaa tutustua! Ensimmäinen kirja on tosiaan "Seitsemännen pojan seitsemäs poika". Sarja on vielä kesken, siitä on tullut (sekä englanniksi että suomeksi) viisi osaa.
Ps. Sàrkàny, hieno esittely. Etenkin se Randmaa-osuus. :) Miten Winter's Heart edistyy?
Aloitin vasta. Se on mun joulukirja. Sopii ajankohtaankin. Ei mutta oikeesti wotmaniassa sitä sanotaan Randlandiksi, joten käänsin sen vaan suomeksi. On sulla kummat nettiajat (puoli yksi yöllä? ai ai...) See ya!
Puolmiehet ja Gholamit rulez!