Mitä silloin yleensä tapahtuu asuntojen hinnoille kun BKT supistuu aivan järkyttävää 10 % tahtia?
Nousevatko hinnat?
Nousevatko hinnat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
, että tottakai nousee!
No ei nyt sentään. Nämä ovat niitä asioita, joita jopa muuli itsekkin listasi edellytykseksi merkittävälle romahdukselle vielä aivan vähän aikaa sitten. On siis loogista olettaa, että muulikin tajuaa rommulin olevan täällä.
Koska pankit ovat vaatineet viime vuosina ihan kohtuulliset vakuuden, niin ne eivät ole kusessa, vaikka velallinen olisi.
Velallinen joutuu kuseen jos työ paikka menee ja korko on korkea.
Romahdusta on turha odotella kun korko on alle 2%, jos sen nousee yli kuuden, niin sitten minäkin alan odotella hintojen laskevan reilummin.
niin olet velkojesi kanssa kusessa jos työpaikka menee nyt alta!
Oletko käynnyt katsomassa avoimia työpaikkoja? Vastaavaa hävikkiä ei ole nähty lähes 20-vuoteen.
Paljos korot muualla maailmassa on tällä hetkellä ? Kannattaako edes yrittää väittää tuollaista paskaa, ihan oikeasti:)
Näytti olevan oman alan hommat ainakin aavistuksen lisääntyneet, tosin niin on varmaan hakijatkin.
Miten olisin kusessa näin matalalla korolla? Korothan on paljon paljon vähemmän kuin vuokra?
Olisi täyttä idiotismia myydä paniikkihinnnalla ja muuttaa kalliimpaan vuokra-asuntoon. Oletko ihan järjissäsi kun tuollaisia kirjoittet?
http://2.bp.blogspot.com/_J3extEVIZ04/Rf23G7SrTuI/AAAAAAAAAM8/zVeJZwAYdmE/s400/asuntohinnat.JPG
Jenkeissä lainoitus on ollu täysin holtitonta. UK:ssa ja Tanskassa on ollu ihan selvä kuplahinntoittelu.
Suomessa ei tule tapahtumaan mitään järisyttävää.
2008Q4 -5% oli jo jossain määrin ylireagointia.
Miksi sinä luonnehtisit tätä uutista?
Järkyttävä talousnumero Suomesta
Suomen talous supistui Tilastokeskuksen keskiviikkona julkistaman tilaston mukaan peräti 9,8 prosenttia vuoden 2008 tammikuusta.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/04/20923&ext=rss
Kuten kuka tahansa täysijärkinen ymmärtää tässä vaiheessa, nyt ollaan sellaisessa kusessa että oksat pois. BKT ei rommannut tätä tahtia edes 90-luvun alussa.
Se on poijjjaat selvä peli, (muunmuassa) kämppien hinnat romahtavat pohjamutiin. Ja se onkin pienin ongelmistamme tällä hetkellä.
Mutta ainahan ihminen puolustaa omia valintojaan. Oli sitten miten epärationaalista tahansa.
asuntojen hinnoissa on tapahtunut jotain... onko se nousua vai laskua voi jokainen valita oman tilanteensa ja mieltymyksensä mukaan ;)
Oletko kuullut ansiosidonnaisesta? Esimerkiksi itselläni se tarkoittaisi, että käteen tulevan rahan määrä tippuisi vain reilulla tonnilla. Melkein sen säästää jo autosta luopumalla, mikä olisi ihan realistinen vaihtoehto, jos töissä ei tarvitsisi käydä... :)
Jos ei yhtään kiinteistä menoista karsisi, menisi tuo tonnin pudotus itselläni sen verran tiukille, että pitäisi mahdollisesti ottaa muutama lyhennysvapaa kuukausi. Kun lainan korko on muistini mukaan tällä hetkellä 2,2%, tarkoittaa se, että lainanhoitokuluihin itselläni menisi sitten huimaavat 120 euroa kuussa...
Itse asiassa, taitaisi olla vähän tiukempaa asustella vuokralla vastaavassa kämpässä... Tai siis, olisi vaikkei ottaisi edes lyhennysvapaita.
Mukavaa aikaa tämä taantuma. Työt vähenivät omalla osalla, niin piti ottaa vastaan tarjottu ylennys. Muuten olisi ollut vaarassa joutua lomautetuksi (mikä ei kyllä olisi ollut pahempi ratkaisu sekään).
Kun tyhmimmätkin myyjät ymmärtävät että nyt alkaa olla tosi kyseessä ja kiire jos haluaa päästää asunnostaan eroon vielä "hyvään" hintaan, esimerkiksi 2005-2006 hintatasoon. Harvat ostajat yrittävät alta pois ja myyjät tallaavat ne vääjämättä jalkojensa alle...
Aika moni myyjä on ottanut asunnon pois myynnistä, kun piti alkaa uusi nousu pian, näillä taitaa nyt tulla kiire...
Myin tuossa vuoden alussa huonokuntoisen kämpän. Eipä paljon tarjouksia tullut, mutta yksi tuli ja se riitti. Suhteellisen halvalla hintapyyntöihin verrattuna meni, mutta koska tiesi mitä on tulossa niin olen aivan tyytyväinen hintaan. Suunta on näet alaspäin. Ahneempana myisin sitä varmasti vieläkin: samasta talosta toinen ei vieläkään ole saanut myytyä. Kovempi hintapyyntö ei ole tuottanut tulosta.
BKT:n -10% tarkoittaa erittäin pahaa laskusuhdannetta. -10% pudotus kertoo, että jotain on mennyt pieleen joko kyseisessä maassa tai koko maailmantaloudessa. Tällaisia laskuja tapahtuu ANIHARVOIN.
Pahassa laskusuhdanteessa:
-Yritykset siirtävät investointeja, joutuvat vähentämään tuotantoaan pienentyneen kysynnän takia: irtisanomiset/lomautukset arkipäivää.
-Kuluttajat siirtävät tulevaisuuteen suuria investointeja kuten asuntojen hankkimista.
-Jotkut pankkien asiakkaat vaikeuksissa, joten pankit ovat itsekin vaikeuksissa. Tietäessään mitä tulevaisuus tuo tullessaan, pankit eivät lainoita samaa tahtia kuin ennen.
-Koska velkarahaa ei pumpata enää talouteen samalla tavalla kuin noususuhdanteessa (joka nostaisi esim. asuntojen hintoja) ja kysyntäkin hiipuu, NIIN ASUNTOJEN HINNAT LASKEVAT!!!
riittää kun seuraa bkt:n ja vientitaseen kehittymistä, ja tällä hetkellä voidaan todeta että olemme matkalla kaikkien aikojen lamaan. Maailma ei välttämättä ole entisensä tämän laman jälkeen, lisäksi ilmastonmuutos aiheuttaa omat paineensa kulutusyhteiskuntaa vastaan.
Vastoin yleistä käsitystä Suomen asuntojen hinnat eivät laske. Koska lainahanat ovat menneet tiukemmalle ja ihmisillä ei ole rahaa nini asuntokauppa on jäähtynyt.
Kauppoja ei synny koska myyjät eivät laske hintoja ja ostohaluisilla on liian vähän rahaa. He joutuvatkin jatkamaan vuokrakasarmissa kunnes ajat ehkä paranevat ja he pääsevät VVO:n vuokraRIVItaloon.