lattialistat

kiuf

Ostin uuden omakotitalon viime syksynä ja asunut siinä muutaman kuukauden. Nyt olen huomannut, että monessa kohtaa lattialistat ovat mielestäni aika korkealla lattiasta. Joissain kohtaa listan ja lattian väliin saa laitettua sormenpään? Onko normaaalia?

Voiko siitä olla jotain haittaa, että rako on noin suuri, esim. voiko tulla betonipölyä (vaarallistako??) tai muuta vastaavaa?

Voinko vielä valittaa myyjälle asiasta vai pitääkö vain tyytyä osaansa kun en aikaisemmin huomannut?

8

7498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pohjissa

      pettänyt joku juttu, jos lattia on pudonnut sentin alaspäin. Tai pohjat ovat niin huonot, että lattiamateriaali on nyt taipunut pohjien mukaan. Ota selvää.

    • voi koska

      tarkastus on laiminlyöty. Aika normaalia että lattia painuu ja etsii paikkaansa, listat pitää kiinnittää uudestaan ja ensin tiivistää se rako ettei radonit pääse tupaan.

      • radonit

        laatan läpi tulee?


      • vaan vierestä
        radonit kirjoitti:

        laatan läpi tulee?

        Tyypillisimmissä perustusratkaisussa maanvarainen betonilaatta on irrallinen perustuksista, valuvaiheessa erotuskaistalla erotettu. Jollei perustusten/seinän ja betonilaatan välistä rakoa ole tiivistettu asianmukaisesti, niin sieltähän se radon pääsee virtaamaan. Paikoilleen jätetty erotuskaista ei riitä tiivistykseksi, varsinkin, kun betonilaatta kutistuu kuivuessaan. Rako pitää tiivistää esim. elastisella massalla (kts. ohjeet STUK:n sivuilta).

        Nimim. Eilen radon-tiivistyksiä tehnyt :)


    • mä ainakin

      heti alkaisin tukkimaan silikoonia niihin rakoihin, ja vailla vähän listan päällekin, sikaa ja muuta, mikä varmasti pysyy, uretaanikin vois olla hyvä..

    • ...

      Jollei nyt ihan mahdottoman paljon painu, niin aika tavanomaista on maanvaraisilla betonilaatoilla. Mahdollinen syy voi olla hieman huonosti tehty täyttösoran tiivistys. Sitä todennäköisempää on, että laatta on kuivuessaan aavistuksen käpristynyt nurkista ylöspäin (laatan pinta kuivuu nopeammin ja aiheuttaa tämän). Lattialistat on kiinitetty tässä vaiheessa. Sitten myöhemmin, kun laatta on kuivunut kunnolla läpi saakka, ovat kulmat painuneet takaisin alas, jättäen lattialistan "ylös seinälle". Jos oikein arvaan, niin ilmiö on selkein laatan/rakennuksen ulkonurkissa?

      Lattialistalla itsellään ei ole muuta kuin ulkonäöllinen merkitys, se ei tiivistä yhtään mitään. Sen sijaan betonilaatan ja perustusten välisellä tiiveydellä voi olla merkitystä, erityisesti radonin (ja joidenkin muiden maatäytöstä mahdollisesti nousevien epäpuhtauksien) estossa. Jos laatan reunatiivistystä ei ole tehty tai sen laadusta ei ole tietoa, kannattaa harkita radonmittausta (varsinkin jos asut alueella, jossa on korkeampi radonriski). Kunnollinen tiivistys jälkikäteen on astetta hankalampi homma (vaatii käytännössä usein lattiapinnoitteen purkamisen, jotta rako päästään kunnolla tiivistämään).

      Ilmeisesti ostit suoraan rakentajalta? Voit tietysti asiasta 'valittaa', mutta riitelemään asiasta ei kannata ryhtyä vähäisessäkään määrin, niin vähäpätöisestä ja helposti korjattavasta asiasta on kyse. Suurin tuska korjauksessa on melkeinpä huonekalujen siirtelyssä, jotta saa tilaa irroittaa ja kiinnittää listat uudelleen. Itsekin helppo tehdä, jos työkalut yhtään pysyy näpeissä.

      • tätä itsekin

        olisin tarjonnut viaksi.

        "Sitä todennäköisempää on, että laatta on kuivuessaan aavistuksen käpristynyt nurkista ylöspäin (laatan pinta kuivuu nopeammin ja aiheuttaa tämän). Lattialistat on kiinitetty tässä vaiheessa. Sitten myöhemmin, kun laatta on kuivunut kunnolla läpi saakka, ovat kulmat painuneet takaisin alas, jättäen lattialistan "ylös seinälle". Jos oikein arvaan, niin ilmiö on selkein laatan/rakennuksen ulkonurkissa? "

        Todella yleinen "vika", joka on helposti korjattavissa. Ei kannata panikoida tai räyhätä rakentajalle. Voit kysyä/vaatia että tulee korjaamaan, mutta ei kannata tuon takia stressiä repiä.


      • täälläkin
        tätä itsekin kirjoitti:

        olisin tarjonnut viaksi.

        "Sitä todennäköisempää on, että laatta on kuivuessaan aavistuksen käpristynyt nurkista ylöspäin (laatan pinta kuivuu nopeammin ja aiheuttaa tämän). Lattialistat on kiinitetty tässä vaiheessa. Sitten myöhemmin, kun laatta on kuivunut kunnolla läpi saakka, ovat kulmat painuneet takaisin alas, jättäen lattialistan "ylös seinälle". Jos oikein arvaan, niin ilmiö on selkein laatan/rakennuksen ulkonurkissa? "

        Todella yleinen "vika", joka on helposti korjattavissa. Ei kannata panikoida tai räyhätä rakentajalle. Voit kysyä/vaatia että tulee korjaamaan, mutta ei kannata tuon takia stressiä repiä.

        Itse rakennettu v1985 talo ja betonilaatta sorapatjan päällä.Huomasin tuossa 10v sitten laatan painuneen jotain sentin verran jalkalistojen alareunasta.Otin tuolloin asiasta selvää ja on kuulemma aika yleistä tämän tyyppisille pohjaratkaisuille.Irroittelin jalkalistat ja naulasin lattian mukaisesti näkyvistä kohdista.On senjälkeen pysynyt laatta paikoillaan joten kai se uutuuttaan "hakee paikkaansa".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      82
      4206
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      30
      3191
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      167
      2566
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      14
      1925
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1482
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1366
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1150
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      1009
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      38
      960
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      862
    Aihe