Tarvitaanko passi vai riittääkö suomalainen henkilökortti Tunisiaan matkustettaessa omatoimilomalle? Kulkeeko junia, esim Tunisista Djerbaan? Huonosti löytyy tietoa netistä, olisiko muita omatoimilomia suunnittelevia tai sellaisella olleita ? siis ei valmista pakettimatkaa tai turistihotelliviikkoa.
Passi ja juna
Tarvitaanko
3365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
matkassa, kun Tunisiaan matkustat. Djerban saarelle pääset joko bussilla, juna-bussi- yhdistelmällä tai louage- taksilla. Mantereelta joko laautalla tai sillan kautta. Käy turistitoimistossa, kun olet saapunut Tunisiaan, niitä on joka kaupungissa. Sieltä saa tietoa, karttoja jne.
Kiitos, täytyy mennä toisen kerran koska en ehdi nyt saada passia (asun ulkomailla). Harmittaa kyllä kamalasti, valmismatkoille pääsisi ilmeisesti henkilökortilla.
No ei takuulla pääse afrikan maahan suomalaisella henkilökortilla! Ei valmis-, eikä omatoimimatkalle.
Joissain euroopan maissahan se kelpaa matkustamisasiakirjasta: http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/82EA350CCCA11EC0C2256BC20045C85E?opendocument