Yle-vero on vasta pilke hölmöläisisänsä silmäkulmassa, älkää puhuko täällä lammassormet innosta täristen ja syyhyten niin kuin se olisi jo päätetty, että se otetaan käyttöön.
Todennäköisesti se ei tule käyttöön, en näe mitään oikeudenmukaista jossain lampaille maksettavassa huvitteluverossa. No jos tulee, niin toivon, että mahtava EU älähtää tästä ihmisoikeuksien polkemisesta! Eikö siinä poljettaisikin niiden oikeuksia, jotka eivät halua/tarvitse Ylen palveluja tai omista tv:tä? Vai väittääkö joku oikeasti muuta?
Todennäköisesti se ei tule käyttöön, en näe mitään oikeudenmukaista jossain lampaille maksettavassa huvitteluverossa. No jos tulee, niin toivon, että mahtava EU älähtää tästä ihmisoikeuksien polkemisesta! Eikö siinä poljettaisikin niiden oikeuksia, jotka eivät halua/tarvitse Ylen palveluja tai omista tv:tä? Vai väittääkö joku oikeasti muuta?
Vastaukset 10
Vanhimmat
on lakkautettava koska kaikki eivät niitä käytä ja verovarat on käytettävä johonkin järkevään. Vaikkapa kansanedustajien palkankorotuksiin.
Vertaat siis kirjastoja, sivistyksen kehtoa johonkin lemuavaan antiikkiviihdepuljuun kuin Yle? Voi mene nurkkaan häpeämään!
Kirjasto on parempi kuin tv, koska esim. jos haluan tietoa tietystä aiheesta, menen vain etsimään kirjan siitä, Yle-dokumentteja joutuisi kyttäilemään ja odottelemaan.
Mieluummin maksaisin Lilius-parallekin elämistukea kuin epäoikeudenmukaista Yle-veroa. Lilius tarvitsee rahaa kipeämmin kuin Yle, kun häntä niin rienataan.
Lopettakaa jo tuo ällöttävä Yle-uskonnon tuputus, ette ole kaukana väkivalloin toisia käännyttävistä fundamentalistihulluista.
mukaan esittämässä huikaisevan häikäisevän hyviä vertauskuviaan. Ettäkö oikein tv-lupaa ja kirjastoja vertaat keskenään, hehheh.. Noh, kuvitelmansa kullakin!
Kerrankin järkevä kannanotto, hyvä Viestinnän Keskusliitto, on jossain sentään oikeudenmukaisuutta arvostavia!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200904079376871_uu.shtml
"Melko pimennossa työtään valmistelleen ryhmän on tarkoitus esitellä näkemyksensä Ylen tehtävistä ja rahoituksesta kuukauden kuluttua."
Onko tuo reilua peliä, että isketään kuin Viiltäjä-Jack yössä jollain tv-pakkomaksulla (jonka piiriin kuuluu vielä turhaakin turhemmat rikkaiden huvit eli kylttyyritälöt ja Ylen ylen turhat radiopaapatukset, jotka eivät miellytä todellakaan kaikkia)? Okei, sitä on toistaiseksi vain pohdittu, mutta pelkkä sen pohtiminenkin aiheuttaa inhon väreitä, Yle-vero olisi melkoinen oikeusten tallaaminen.
"Lintilän mukaan työ on alustavasti tarkoitus luovuttaa viestintäministeri Suvi Lindénille (kok) 5. toukokuuta."
Toivon, että ministeri ottaa huomioon, miten tämä vaikuttaa niiden matalatuloisten talouteen, jotka eivät Yleä kuluta. Vero voi olla aluksi pienempi kuin tv-maksu, mutta ainahan sitä jollain paranteluverukkeilla voi nostaa vaikka 500 euroon vuodessa, joka on jo sekin köyhälle iso rahareikä.
Sairaala ym. tärkeät yhteiskunnalliset palvelut, joita mahd. joskus tullaan tarvimaan kukainenkin, sopiikin rahoittaa veroista, muttei jotain tv:n tai radion kuuntelua, joka on rinnastettavissa lähinnä viihteeseen.
Otappas selvää, kenen asialla VKL oikeasti on. Rrkon ja ruotsalaisten kapitalistien (Bonnier). Ylen katsojat halutaan tuijottamaan Mikkosia ja muuta hömppää.
Mieluummin Mikkosiakin kuin jotain vasurisävytteistä puolueellista Yle-aivopesusontaa. Yöörk! Jos tuo oli yritys pelotella minut yleläisten puolelle, epäonnistuit surkeasti. Osaan edelleenkin ajatella itse, kiitos vain.
sätkynuket haluatte? Meitä muita tuijottamaan ylen roskaohjelmia.
Mikä ihme saat jotkin höyrypäät tekemään ylen tuijottamisesta tuollaisen vitun uskonnon jota tyrkytätte pippelit pystyssä joka ketjussa??? No en ole liittymässä mukaan enkä varsinkaan rahoittamassa yleä millään muotoa.
No tuo olisi ainakin tasapuolista kun vero menisi joka tulosta eli ansaitsija on aikuinen ja toden näköisesti katsoo ja kuuntelee tv ja radio.
Eli jos taloudessa on useampi työssä käyvä, on kohtuulista jokaisen maksaa vero eli lupaa.
Voisi olla erikseen TV vero ja Radio vero koska ainakin radiota kuuntelee jokainen.
Vero pitäisi mennä prosenttina, eikä minää summana. Tuollainen 1,25 % jokaisen kaikista tuloista olisi kohtuullinen. Näin menee muutkin verot, jos kyseessä on suoraan peritty meno eikä itse hoidettava maksu.
Ainoa tietysti on jos tässä ei haluta olla tasapuolisia ja pienituloiset halutaan maksamaan rikkaimpien osuutta kuten tähänkin asti.
"Voisi olla erikseen TV vero ja Radio vero koska ainakin radiota kuuntelee jokainen."
Itse en kuuntele radiota paitsi töissä, koska siellä radio soi koko ajan.
"No tuo olisi ainakin tasapuolista kun vero menisi joka tulosta eli ansaitsija on aikuinen ja toden näköisesti katsoo ja kuuntelee tv ja radio."
Mitä...helvetin...tasapuolista!?!!? Mitä tasapuolista siinä on, että televisiottomilta kiskotaan rahaa mokomalle sonta-Ylelle? Ja voi perkele, en ala maksamaan siitä että voin tahtomattani kuulla jollain julkisella paikalla sonta-Yleä. Olen radiokuluttaja, tv:tä en omista, kuuntelen kotona vain kaupallisia kanavia, siis kanavia, jotka elättävät itse itsensä, eivätkä loisi kuten Yle. Olen tallentanut radioni muistiin vain kaupallisia kanavia.
PAINUKAA SUOLLE HELVETIN YLE-VEROJENNE KANSSA JA JÄTTÄKÄÄ TELEVISIOTTOMAT RAUHAAN! Helkkarin pahvikallot, uskokaa nyt, että kaikki eivät IHAN OIKEASTI katso tv:tä tai kuuntele Ylen radioskeidaa. Eikö tämä ala jo pikkuhiljaa upota lahoihin kaaleihinne? Vai pitääkö kaikki vääntää rautalangasta teille?
Ei tv-veroa, ei radioveroa! Ei nyt, ei ikinä! Yle elättäköön itsensä tai kuolkoon pois mokoma antiikkinen laitos. Olisi hyvä vain jos Yle kuihtuisikin.