Äsken kävi ikävästi: kanarialintu hyppäsi häkin seinää vasten ja toinen jalka luiskahti kaltereiden ja peililelun väliin napakasti. Siinä kun huomasin tilanteen (räpytteli eikä päässyt irti), pidin linnusta kiinni ja ruuvasin peilin nopeasti pois, katsoin että parempi se kuin alkaa nykimään jalkaa irti. Nyt vähän huolettaa käviköhän tuossa jalalle mitään vahinkoa: oli melko vaikean näköisessä asennossa siinä. Nyt lintu istuu vähän lyyhistyneesti joka paikassa. Kauankohan tilannetta pitäisi seurata ettei vain tullut mitään ei-itsestään ohi menevää vauriota?
Linnun jalka venähtänyt?
2
939
Vastaukset
- -M-
Heti kannattaisi vähän tunnustella ettei ole luita poikki tai niveliä sijoiltaan. Jos päällisin puolin näyttää olevan OK ja lintu pystyy kuitenkin halutessaan varaamaan edes jonkun verran painoa jalalle (ei välttämättä sitä kyllä mielellään tee jos on kipeä) ei yleensä ole hirveää hätää ja tilannetta voi tarkkailla rauhassa muutaman päivän. Lihasvenähtymät yms pienemmät vauriot yleensä paranevat parhaiten itsestään, ja aika harvoin noille pienimmille eläinlääkärikään paljoa pystyy tekemään vaikka olisi isompikin vika :(
- hihhulihei
parissa päivässä jo normalisoitui tilanne, ei näköjään mitään kummempaa tapahtunut jalalle vaikka jonkin aikaa olisikin ollut kipeä. (:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713378
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541899Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471829Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591744- 771614
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3441558Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811409The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251165- 1581162