Mitkä ovat hyviä lukupaikkoja Helsingissä? Omassa lähikirjastossani ei ole lukusalia, ainoastaan pöytiä yleisissä tiloissa. Siellä on vaikea keskittyä, kun koululaiset mölisee.
Missä luet?
lukema
4459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse luen pääasiassa kotona, mutta hyväksi havaittuja ovat myös pääkirjasto (Pasilassa) ja HY:n oppimiskeskus Aleksandria (Kaisaniemessä).
Mielenkiinnosta utelisin samaan syssyyn, että miksi ihmiset usein menevät esim. noihin kirjastoihin lukemaan? Vai onko nämä semmoisia tapauksia että asunnossa on sen verran melskettä ettei sielä voi keskittyä?
ite asun vielä kotona ja perheestä lähtee sen verran myökkää ettei voi keskittyä. tai jos olen yksin niin sitä helposti ajautuu tekemään jotain muuta kuin opiskelua. kirjastossa on paljon vähemmän virikkeitä ellei ota sinne jotain romaania mukaan.
Etsi netistä kirjastot hesan alueelta. Niissä on tiedot, missä on lukusaleja. Lisäksi aukioloajat jne.