Lihavuus ei ole aina epäterveellistä

Olen pitkään miettinyt että onko kaikki laihat automaattisesti terveempiä kuin me lihavat. Nyt aloin selvittämään asiaa, ja ilmeisestikin on terveellisempää olla lihava ja kuitenkin ok kunnossa, kuin laiha ja ihan rapakunnossa:-)

Alla linkki sivustolle jossa asiasta oli juttua, siellä on myös linkkejä eteenpäin.

http://www.laiffi.fi/elama/lihavuus/
4390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tiedän monta todella laihaa joilla on sydäntaudit,luukatoa,diabetesta,verenpainetta jne.Sitä vaan aina jauhetaan että lihavat ja lihavat...
ja toden totta myös jätetään tutkimatta joskus kun näyttää niin lihavalta.Tai tutkitaan ne kilpirauhaset...:)

Äänestä
  • meikän koulus oli tyttö joka oli melko pyöree, ei nyt mikään lihava mutta normaalia pyöreämpi mutta kuului ehkä koko koulun paras kuntoisimpiin oppilaisiin(ja meidän koulussa on paljon näitä urheiluseurojen edustajia). harrastaa lentopalloa yms muuta urheilua, hyvä joukkue peleissä, kestävyys lajeissa yms. hoikkuus ei ole suorassa yhteydessä hyvän kunnon ja terveyden kanssa, todellakaan.

    itse olen normaalikokoinen ja liikunta on satunnaista, syön kyllä melko terveellisesti mutta olen silti huomannut vähäisestä liikunnastani huolimatta että olen ollut paljon terveempi kuin monet liikunnallisemmat ihmiset, minuun ei ole tarttunut samat taudit mitkä kiertävät koulussa ja flunssaakin on hyvin vähän.. vähän nyt sivuutin tuota varsinaista aihetta mutta näinkin päin voi olla

    Äänestä

Pieni ristiriita otsikon ja tekstin välillä. Sanot, että lihavuus ei ole aina epäterveellistä. Sitten todistat, että laihuus ei takaa terveyttä ja että epäterveellisesti elävä hoikka voi olla sairaampi kun runsaasti liikkuva lihava.

Toisesta väittämästäsi olen samaa mieltä. Mutta jos vertaillaan liikkuvaa ja hyväkuntoista hoikkaa ja lihavaa, niin kyllä sen hoikan sairastumisriski on pienempi.

Äänestä
  • eipä ehkä kannata takertua pieniin kirjoitus virheisiin....tai ajatuskatkoihin.asia kuitenkin kävi selväksi...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huhh kirjoitti:

Olen pitkään miettinyt että onko kaikki laihat automaattisesti terveempiä kuin me lihavat. Nyt aloin selvittämään asiaa, ja ilmeisestikin on terveellisempää olla lihava ja kuitenkin ok kunnossa, kuin laiha ja ihan rapakunnossa:-)

Alla linkki sivustolle jossa asiasta oli juttua, siellä on myös linkkejä eteenpäin.

http://www.laiffi.fi/elama/lihavuus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu