64 bittinen debian

Toimiiko AMD64 debainin 32 bittisessa koneessa?

Eli jos siirrän kiintolevy Intel Atom 2 koneesta, missä on AMD64 debian, niin käynnistyykö se vanhassa P4 koneessa joka on 32 bittinen?
2275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

...

Äänestä

Ei toimi, sä et voi ajaa 64bit käyttistä 32bit koneessa. Toisinpäin se kyllä onnistuu, 32bit käyttistä voi ajaa 64bit koneessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimiiko kirjoitti:

Toimiiko AMD64 debainin 32 bittisessa koneessa?

Eli jos siirrän kiintolevy Intel Atom 2 koneesta, missä on AMD64 debian, niin käynnistyykö se vanhassa P4 koneessa joka on 32 bittinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu