Mulla ei ole muuta sanottavaa kuin että koen äärettömän loukkaavana, että omakohtaisen kokemukseni luontaishoidoista saamastani avusta joku suuri herra lääketieteen edustaja viisaudessaan??? mitätöi. Miten hän voi väittää, ettei sillä ole ollut vaikutusta, kun hän ei ole ollut mun nahoissani kokemassa. Vain minä voin itse tietää, onko auttanut vai ei.
Minua loukkaa
kokemukseni mitätöinti
22729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
..,
Ongelmana on, etteivät lääketieteen hoidot tehoa ta aiheuttavat vakavia sivuvaikutuksia. Pelastukseksi ovat muodostuneet vaihtoehtoiset toimenpiteet eikä niistä ole ollut sivuvaikutuksia ja teho on ollut kiitettävä. Niiden avulla terveyteni on kohentunut niin paljon että pystyn liikkumaan nyt ilman apuvälineitä. Mutta kuinkas ollakkaan joku kaikki tietävä häirikkö on heti mitätöimässä ja ivaamassa onine kieroutunein käsityksineen.
Minua myös loukkaa pitkään terveydenhuollossa palvelleena se että täällä nimitellään mm. neuvola toimintaa terroriksi ja julkista terveydenhuoltoa salaliitoksi joka peittelee potilaittensa tappolukuja.
Ottamalla kantaa keskusteluun tulee myös nimittelyä lobbariksi yms.
> Ottamalla kantaa keskusteluun tulee myös nimittelyä lobbariksi yms.
Onko aihetta hämmästellä muiden havaintoa, jos esitykset ovat kovin yksipuolisia ja sitä jatkuvasti mainostavia ja kauppaavia?
"Onko aihetta hämmästellä muiden havaintoa, jos esitykset ovat kovin yksipuolisia ja sitä jatkuvasti mainostavia ja kauppaavia"
Hämmästelen edellistä lausetta.Lievästi sanottuna sekava ilmaisu.
Eikö tällä palstalla saakkaan keskustella vaihtoehtohoidoista?
Eikö tuo nimittely ja herjaaminen ole molemminpuolista? Minuakin ottaa päähän. Saan lääketieteeltä sen hyvän hoidon, mihin ne kykenevät, ja olen siitä tyytyväinen ja kiitollinen, mutta kun se teho ei riitä likipitäenkään, ja rinnalle olen joutunut etsimään tukevia hoitomuotoja.
Minuakin ärsyttää, raivostuttaa, että mitään tietämättömät aukovat täällä päätään muka mielipiteinä, kun mielipide ei perustu minkäänlaiseen tietoon. Lähinnä tyydyttää ko. loukkaajan pahansuopaisuuden luonnetta.
Terveyskeskuksista sanoisin, että minun kohdallani se on toiminut hyvin. Kun kysyn labravastauksia, voi hoitaja sanoa, että sun pitäisi tulla lääkärillä käymään. Kun kysyn, että koska, niin nyt heti.
Laboratoriossa käyn viikottain ja olen saanut kaikki ne tutkimukset, joita olen pyytänyt. Kun pyysin olkapäiden ja kyynärpäiden röntgenkuvauksia, kun niitä ei oltu koskaan kuvattu, asia järjestyi yhdellä pyynnöllä. Kun pyysin kilpparin seurantatestiä, kirjoitettiin heti labraan lähete. Samon niska-kaularangan kuvat otettiin heti, kun niitä pyysin.
Lähetteitä keskussairaalaan on tullut hereästi, melkin välillä tuntuu, että liiankin hereästi, joten varovaisuutta on noudatettu, ei ole otettu turhia riskeja arvailemalla asioita.
Ja kun tukevia hoitoja on, jotka parantaa hoitojen tuloksia, annas olla, kyllä palstalla on se iänikuinen/set herjaaja/herjaajat, jotka oitisi ovat pilkkaamassa. Luetaan ne ymmärtämättömiksi. Heillä ei riitä riittävää laajaa perspektiiviä asioiden käsitteisiin ja käsittelemiseen.
Muut saavat jonottaa viikkoja ja kuukausiakin!
No niin, noin sitä taas keskustellaan. Terveyskeskus toimii tarvittaessa hyvinkin.
Toiset saa heti, toiset sitten kun sattuu olemaan aikaa.
Kaikki terveyskeskuskäynnit eivät totta tosiaan voi olla yhtä kiireellisiä. Tapaukset, jotka ovat hälyttävän kiireellisiä, ovat lääketieteellisesti tarkoin valvottavia, kyseessä hyvin vakavat sairaudet, on ilmiselvää, että asiat hoidetaan kiireellisyysjärjestyksessä. Onko tämä niin vaikeaa ymmärtää, vai KATEUSKO se taaskin pilkistää?
Kuten palstalta on saanut havaita, asenne on sellainen, että minulle heti ja nyt. Kiireellisyyjärjestyksestä keskivertoasiakas ei tajua.
Mieluiten se tulis ambulanssilla, jos tikku on kynnen alla.
Semmoista viestiä on tullut terveyskeskuksista, että päivystykseen tulee paljon porukkaa, joka ei todellisuudessa tarvitsisi lääkäriä vaan pikemminkin sosiaalityöntekijää tai sitten jonkun harrastuksen yksinäisyyttään lievittämään.
Ehkä ne kiireellisemmät tapaukset kannattaa hoitaa ensin.
Samaa olen havainnut. Ja sitten närkästyvät, kun päivystystapaukseen eivät ota, tai huomauttavat, ettei tämä ole mikään päivystysasia.
Minuakin loukkaa, kun minut leimataan harhaluuloiseksi, kun kerron kokemuksiani avaruusolioiden abduktiouhriksi joutumisistani. Voin omakohtaisesti vakuuttaa, että ne ovat tosia, mutta muut mitätöivät kärsimykseni, koska he väittävät, että olen nukkunut rauhassa sängyssäni, vaikka oikeasti olin avaruusaluksessa Jupiterin takana. Minä kyllä tiedän missä olen ollut. Miten he kehtaavat epäillä kertomaani?
on epäillyt kertomaasi, kukaan fiksu ihminen ei epäile toisen kokemuksia, sinun ruumiisi on ollut siellä sängyssä mutta itse olet ollut matkalla avaruusaluksessa. Sinä itse tiedät parhaiten mitä sinulle on tapahtunut. Ymmärrän kyllä, että tyhmät pilkkaavat toisia mutta useasti se pilkka sattuu omaan nilkkaan, niin kuin sananlasku sanoo
Tästä en saa selvää onko tää tosissaan vai onko tää provo. Kauko Koskinen rakasteli humaoidin kanssa 70-luvulla.( hörhölle : totta luki Hymyssä)
Pidä tuo, olet varmasti "kokemuksien" uhri.
että olen hyvin hoidettu;-) Käyn vaihtoehtolääkärillä. Mutta kyllä aikaisemmin lääkärit mieluummin mitätöivät.
Erikoissairaanhoidon klinikan lääkäri suositteli, että olisiko minulla mahdollisuus käydä vaihtoehtolääkärillä.
Ja epikriisiini on merkitty asiallisesti myös käyttämäni vaihtoehtoiset tukevat hoidot, ja niiden antamat tulokset.
>Ja epikriisiini on merkitty asiallisesti myös käyttämäni vaihtoehtoiset tukevat hoidot, ja niiden antamat tulokset.
Nuo kuuluu aina merkitä. Jos olet esimerkiksi käyttänyt luontaispuotien yrttivalmisteita tai ostanut ayurvedatuotteita netistä, niin näistä on hyvä olla kirjaus, jotta osataan ohjata maksanvaihtojonoon, kun tulee puhdistusoireita.
aivan asiallinen, oletko ajatellut miksi olet katkera. Oletko joutunut maksan siirtoon, maksa rasittuu katkeruudesta ja huonotuulisuudesta. Kannattaa opetella myönteistä ajattelua.
Tuota se katkeruus teetättä, ettei ymmärrä edes lukemaansa. Kun oli kyse vaihtoehtoisen lääkärin luona käynnistä ja hoidoista, tämä jahvettipa ymmärtääkin että kyseessä on luontaistuotekauppa ja yrittpuristeet ja ayurvedatuotteet.
Olisko mahdollista, että ihan oikeasti menisit psykiatrille ja hoidattaisit tuon katkeruutesi aiheuttaman sekavuuden kuntoon? Katkeruutesi on sitä luokkaa, että normaali elämä ei kyllä onnistu ilman pitkäaikaista hoitoa.
Tuollaisen katkeruuden kantaminen mielen taakkana on suuri terveysriski. Mm. syöpä on yksi, joka on hyvin aktiivisesti syntyvä häirötila, jos mielen tasapaino saa tuolla tavalla katkeroitua.
Kerrotko vähän tarkemmin, mikä vaihtoehtohoito oli kyseessä.