Näyttökö uupuu?

Mistä tietää kumpaako vaivaa työuupumus, näyttöä vai tietokonetta? Luulin ensin että tietokoneessa on vika, mutta nyt epäilen näyttöä.
Kun käytän konetta ja laitan uudestaan päälle, kuvaa ei tule ennen kahden tunnin huiluuta.Eli turha yrittää heti sammuttamisen jälkeen uudestaan. Näyttöön tulee merkkivalo, mutta ei kuvaa, tietokone hyrisee normaalisti ja merkkivalot siinä, samoin sen voi sammuttaa napista ja se toimii samoinkuin hiirellä sammuttaen. Mistä tiedän kumpi on "böön out"?
Ja jos näyttö, voiko sitä auttaa jotenkin?
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eliminointiprosessi on yleensä se paras ratkaisu. Eli pistä toinen näyttö koneeseen ja kokeile.

Kuulostaisi epäilyttävästi lämpölaajenemisen aiheuttamalta ongelmalta. Vika voi olla näytössä tai ohjaimessa, mutta aloita nyt kuitenkin ensin tarkistamalla, että piuhat ovat kunnolla kiinni...

Äänestä

Piuhat on tarkistettu moneen kertaan ja molemmat laitteet irroitettu verkosta ja taas alusta. En omista toista näyttöä eikä tutuillakaan ole niin helposti liikuteltavia. Vanhaa televisiota ei voi käyttää, kuten josku vain ohjelmointikäyttöön soveltuvissa versioissa oli mahdollista.Täytynee yrittää ostaa joku vanha toimiva näyttö, ellei muu auta tai ihan uusi kohtuuhintainen. Näyttö on vanhempi kuin tietokoneeni. Toisin päin tietysti vielä voisi myös kokeilla eli tätä omaa näyttöä jonkun toisen koneella, mutta hankalaa testaus on käytännössä. Imuroin tietokoneen ja tänään imuroin myös näytön. Tulosta en näytön osalta vielä tiedä.

Äänestä
  • Lisäys vielä edellisiin. Aloin epäillä näyttöä vasta tietokoneen sijaan kun siirtäessäni näyttöä sopivampaan käyttökulmaan se sammui. Siirto aiheutti saman kahden tunnin "käyttökarenssin" kuin parin tunnin käyttökin ja sen jälkeinen koneen sammutus. Tietysti saattaa olla se näytönohjainkin syyllinen, johon laitteeseen en ole perehtynyt. Entä yhdyspiuha koneen ja näytön välissä? Kertooko koneen äänet mitään, mielestäni näytön sisässä ei naksahda mikään jos en ole kiltisti tyytynyt parin tunnin käyttökieltoon ja yritän konetta päälle vaikka näytön merkkivalo kyllä palaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mistä tietää? kirjoitti:

Mistä tietää kumpaako vaivaa työuupumus, näyttöä vai tietokonetta? Luulin ensin että tietokoneessa on vika, mutta nyt epäilen näyttöä.
Kun käytän konetta ja laitan uudestaan päälle, kuvaa ei tule ennen kahden tunnin huiluuta.Eli turha yrittää heti sammuttamisen jälkeen uudestaan. Näyttöön tulee merkkivalo, mutta ei kuvaa, tietokone hyrisee normaalisti ja merkkivalot siinä, samoin sen voi sammuttaa napista ja se toimii samoinkuin hiirellä sammuttaen. Mistä tiedän kumpi on "böön out"?
Ja jos näyttö, voiko sitä auttaa jotenkin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu