Näyttökö uupuu?

Mistä tietää?

Mistä tietää kumpaako vaivaa työuupumus, näyttöä vai tietokonetta? Luulin ensin että tietokoneessa on vika, mutta nyt epäilen näyttöä.
Kun käytän konetta ja laitan uudestaan päälle, kuvaa ei tule ennen kahden tunnin huiluuta.Eli turha yrittää heti sammuttamisen jälkeen uudestaan. Näyttöön tulee merkkivalo, mutta ei kuvaa, tietokone hyrisee normaalisti ja merkkivalot siinä, samoin sen voi sammuttaa napista ja se toimii samoinkuin hiirellä sammuttaen. Mistä tiedän kumpi on "böön out"?
Ja jos näyttö, voiko sitä auttaa jotenkin?

3

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Eliminointiprosessi on yleensä se paras ratkaisu. Eli pistä toinen näyttö koneeseen ja kokeile.

      Kuulostaisi epäilyttävästi lämpölaajenemisen aiheuttamalta ongelmalta. Vika voi olla näytössä tai ohjaimessa, mutta aloita nyt kuitenkin ensin tarkistamalla, että piuhat ovat kunnolla kiinni...

    • Mistä tietää

      Piuhat on tarkistettu moneen kertaan ja molemmat laitteet irroitettu verkosta ja taas alusta. En omista toista näyttöä eikä tutuillakaan ole niin helposti liikuteltavia. Vanhaa televisiota ei voi käyttää, kuten josku vain ohjelmointikäyttöön soveltuvissa versioissa oli mahdollista.Täytynee yrittää ostaa joku vanha toimiva näyttö, ellei muu auta tai ihan uusi kohtuuhintainen. Näyttö on vanhempi kuin tietokoneeni. Toisin päin tietysti vielä voisi myös kokeilla eli tätä omaa näyttöä jonkun toisen koneella, mutta hankalaa testaus on käytännössä. Imuroin tietokoneen ja tänään imuroin myös näytön. Tulosta en näytön osalta vielä tiedä.

      • Mistä tietää

        Lisäys vielä edellisiin. Aloin epäillä näyttöä vasta tietokoneen sijaan kun siirtäessäni näyttöä sopivampaan käyttökulmaan se sammui. Siirto aiheutti saman kahden tunnin "käyttökarenssin" kuin parin tunnin käyttökin ja sen jälkeinen koneen sammutus. Tietysti saattaa olla se näytönohjainkin syyllinen, johon laitteeseen en ole perehtynyt. Entä yhdyspiuha koneen ja näytön välissä? Kertooko koneen äänet mitään, mielestäni näytön sisässä ei naksahda mikään jos en ole kiltisti tyytynyt parin tunnin käyttökieltoon ja yritän konetta päälle vaikka näytön merkkivalo kyllä palaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      380
      4099
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1529
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      132
      1392
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      66
      1121
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      15
      956
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      62
      951
    7. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      12
      897
    8. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      890
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      871
    10. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      869
    Aihe