Olen viestiketjuista lukenut, että jos pesänjakaja joutuu viettämään aikaa kuolinpesän jaossa, ja jos varat loppuvat pesästä, pesänjakajan kulut maksaa se, joka on pesänjakajan kutsunut.
Mutta miten meidän tapauksessa, kun alaikäiset lapseni perivät isänsä ja jos tässä tapauksessa määrätään pesänjakaja? Isänsä meni uusiin naimisiin ja leski on toisena osapuolena. Kuka siis maksaa kulut, jos pesän varat loppuvat riitelyssä?
Miten pesänjakajan palkkio?
6
1058
Vastaukset
- mitkä osapuolet riitelevät.
Pesänjakajan täytyy tehdä ensin ositus joka tehdään lesken ja kuolinpesän valillä, jos tässä vaiheessa tapellaan niin kulut maksavat osapuolet tasaan eli leski puolet ja pesä toisen puolen.
Perinnönjako taasen on yksinkertainen toimenpide josta tosin myös voidaan saadaan riita aikaiseksi.
Perintöosuuksien riita kohdistuu sitten suoraan kuolinpesälle.
Jos näiden jälkeen rahat loppuvat niin pesänjakajan hakija maksaa vaikka olisi alaikäinen.
Alaikäinen voi sitten kun tulee täysikäiseksi vaatia vahingonkorvauksia edunvalvojalta ja näin saada vastuun siirtymään edunvalvojalle.Kuka päättää, tarviiko meidän tapauksessa pesänjakaja kun minulla on kaksi alaikäistä lasta?
Mitä eroa on osituksella ja perinnönjaolla?
Siis ei kannata hakea pesänjakajaa? Mutta perintö on kuitenkin jaettava.. hmm.- nix nax
Hannele45 kirjoitti:
Kuka päättää, tarviiko meidän tapauksessa pesänjakaja kun minulla on kaksi alaikäistä lasta?
Mitä eroa on osituksella ja perinnönjaolla?
Siis ei kannata hakea pesänjakajaa? Mutta perintö on kuitenkin jaettava.. hmm.>>Kuka päättää, tarviiko meidän tapauksessa pesänjakaja kun minulla on kaksi alaikäistä lasta?>Mitä eroa on osituksella ja perinnönjaolla?
- muallikko
nix nax kirjoitti:
>>Kuka päättää, tarviiko meidän tapauksessa pesänjakaja kun minulla on kaksi alaikäistä lasta?>Mitä eroa on osituksella ja perinnönjaolla?
Kysä on 1. vaimo lapsineen, niin onko äidillä todella eturistiriita lasten isän perinnöjakoon? Tietenkin avioeron jälkeinen ositus tai erottelu pitää olla selvä.
- Tietämätön lasten oikeuksista
nix nax kirjoitti:
>>Kuka päättää, tarviiko meidän tapauksessa pesänjakaja kun minulla on kaksi alaikäistä lasta?>Mitä eroa on osituksella ja perinnönjaolla?
Eihän meidän tapauksessa enää minun ja ex mieheni omaisuutta ositeta kun se on jo ositettu avioeron jälkeen vuosia sitten. Nyt siis ymmärtääkseni ositetaan sen lesken ja lapsilleni kuuluvat varat.
Toivottavasti asiat menevät maistraatin kautta. Mutta kuka sen määrää? - nix nax
muallikko kirjoitti:
Kysä on 1. vaimo lapsineen, niin onko äidillä todella eturistiriita lasten isän perinnöjakoon? Tietenkin avioeron jälkeinen ositus tai erottelu pitää olla selvä.
>>Kysä on 1. vaimo lapsineen, niin onko äidillä todella eturistiriita lasten isän perinnöjakoon? Tietenkin avioeron jälkeinen ositus tai erottelu pitää olla selvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 906352
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283170Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859