Sony

Mitenkäs saan kamerasta siirrettyä kuvat koneelle? Ubuntu ei reakoi millään tavalla kun tökkään kameran johdon koneeseen.
6262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tulemaan, niin saattais olla helpompi arvailla.

Äänestä

1. Kamera saattaa olla liitettävissä (jopa automattisesti) usb-massamuistilaitteena. Kamerassa saattaa olla tuohon oma asetuksensa.

2. Gphoto2 on ohjelma, jolla voi siirtää tiedostoja koneen ja kameran välillä, jos kameramallisi on tuettu. http://www.gphoto.org/

3. Käytä muistikortinlukijaa kameran muistikortin lukemiseen ja kuvien siirtämiseen/kopioimiseen kiintolevylle.

Äänestä
  • Kamerasta laitoin ptp:n päälle ja f-spotilla tallensin kuvat koneelle.

    Äänestä

  • dig kamera kirjoitti:

    Kamerasta laitoin ptp:n päälle ja f-spotilla tallensin kuvat koneelle.

    niin joku muukin saa ongelmaan vastauksen helposti.

    Äänestä

  • Jeesuksenvittu kirjoitti:

    niin joku muukin saa ongelmaan vastauksen helposti.

    Sony DSC-S40.

    Äänestä

  • dig kamera kirjoitti:

    Kamerasta laitoin ptp:n päälle ja f-spotilla tallensin kuvat koneelle.

    Hienoa. Mutta miksi kysyit palstalta, jos f-spot toimi kuten piti?
    Yhä minulle parhaiten sopii muistikortinlukija, vaikka kamerani onkin tuettu muissakin ohjelmissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dig kamera kirjoitti:

Mitenkäs saan kamerasta siirrettyä kuvat koneelle? Ubuntu ei reakoi millään tavalla kun tökkään kameran johdon koneeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu