Eli meillä on 1-vuotias seropi Oiva(cavalieria ja pitkäkarvaista kääpiömäyräkoiraa).Kun tulemme jostain esim.kaupasta, Oiva on joko tiputtanut kukkasen, syönyt jotain kiellettyä yms. Oivasta huomaa kun tulee kotiin, että onko se tehnyt jotain (menee pöydän alle häntä koipien välissä ja korvat luimussa tai menee piiloon...) miten saisimme tuhojen tekemisen loppumaan?
Apua!
Cavalier/mäyräkoira
4268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sallittua! Laitatte tietysti kaikki koiran himoitsemat tavarat pois koiran ulottuvilta! Ja paljon omia, sallittuja leluja ja puruluita koiralle. Koiranne menee piiloon koska se pelkää kotiintuloanne! Ilmeisesti olette tehneet sen virheen että olette toruneet koiraa tuhotyöstä jonka se on tehnyt kenties tunti aiemmin ennen kuin tulette kotiin. KOIRA EI OSAA YHDISTÄÄ RANKAISUA AIEMMIN TEKEMÄÄNSÄ PAHAAN, VAAN EI YMMÄRRÄ MIKSI SITÄ RANKAISTAAN KUN TULETTE KOTIIN!!! Koskaan ei saa rankaista jälkikäteen, EI KOSKAAN!
pois sieltä.kyllä koira pärjää vaikka eteisessä tai muussa sopivassa huoneessa kun leikkejä ja vettä sillä käytössä.Torua ei saa ikinä jos kerran tuhot tehty jo kun tulette.keräätte vain itseaiheuttamat tuhot pois ja sillä hyvä.
että koira luimii tms ainoastaan silloin kun se on tehnyt jotain pahaa.
Menin itse aikoinani koiralle huutamaan kun oli tuhonnut kännykkäni.
Ja minun koirani luimii ainoastaan silloin kun on tuhonnut jotain, muuten tulee häntä huiskuen.
Olen miettinyt miten se on mahdollista. Kellään ideoita?
En väitä että koira ymmärtää, mut ihmettelen.
Koira näkee tavaroita jotka lojuvat lattialla, silppua tms, muistaa että ainakun on jotain irtainta lojumassa niin selkään tulee.
Testaa asia niin että säret itse jotain ja levität lattialle kun koira on vaikkapa puolison kanssa ulkona,
sitten jättäkää koira yksin silpun keskelle ja tulkaa takas hetkenpäästä niin koira luimii varmasti jos se on ehtinyt poissaollessanne huomata silpun ja hävityksen.
Toki jos se ehtii hajottaa itse jotain niin ette tiedäkään..
joten elkää olko kovin kauaa pois testauksen ajan että näette miten asia on.
repikää lattialle joku mitä koira yleensä repii..vessapaperii, sanomalehtii, kenkii hajalleen tms..