Mikä Opel liike hyväksyy tuontivaihdokin

Onko tietoa löytyykö Suomesta Opel-liikettä, joka ottaa vaihdossa Saksan tuontiauton.Vaihdokki on BMV 525 tds touring, E-39-korimallinen.
Uudelle työntekijälle pitää firman autopolitiikan mukaan ostaa Opeli, mutta nykyinen oma pitäis saada myös muutettua rahaksi.

Autoliikkeiden asenne on suorastaan naurettava: saksan vaihdokkia ei oteta vaihdossa missään olosuhteissa. Hyväksyn perustelut joiltain osin, mutta tässäkin tapauksessa omistajalla on esittää täydelliset dokumentit auton historiasta ja muutoinkin auton kunto on erinomainen.

Milloin joku diileri huomaa bisneksen ja ilmoittautuu ottamaan tuontiautoja vaihdossa?

Antakaa vinkkejä jos tällainen diileri löytyy
Suomesta.
51510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Iisalmen Autoputkolasta kysyin kerran, että ottavatko tuontiautoja vaihdossa niin vastaus oli, että miks ei jos paperit ja auto on kunnossa ja hinnasta sovitaan. Lisäksi kyseessä olevalla liikkeellä on sekä Opelin, että Bemarin edustus joten niiden luulisi tajuavan jotain sinun Bemarin päälle. Kannattaa kysästä.

p.s: Kuopiossa on myös Autoputkola jossa on sekä Bemun että Opelin edustus, mutta en tiedä ovatko he samoilla linjoilla.

Äänestä

Mikset myy autoasi suoraan yksityiselle esim. www.nettiauto.com tai www.keltainenporssi.fi -osoitteissa?

Niin, ja autosi lienee BMW eikä BMV?

Äänestä
  • sillä tuskin ne hirveenä innostuu missään autoliikkeessä siitä, että se on tuontiauto ja se näkyy hyvityksessä. Lisäksi jos myyt itse niin saat meklko varmasti siitä paremman hinnan.

    Äänestä

  • Hana kirjoitti:

    sillä tuskin ne hirveenä innostuu missään autoliikkeessä siitä, että se on tuontiauto ja se näkyy hyvityksessä. Lisäksi jos myyt itse niin saat meklko varmasti siitä paremman hinnan.

    Kiitos vastauksista,

    Tarkennukseksi ensimmäiseen viestiin, että minä en ole myymässä autoani, vaan ostamassa firman uudelle työntekijälle työsuhdeautoa, jolla on tällä hetkellä oma auto.

    Tuleva työntekijä on hemmetin hyvä hommassaan, mutta yhtenä työhöntuloehtona oli vanhan auton "hävittäminen".

    Ymmärrän toki autoliikkeiden tilanteen, kun kaikkien autojen menneisyys ei kaikilta osin ole puhdas, mutta tällainen " me ollaan yhdessä sovittu, ettei oteta tuontiautoja vaihdossa"- mentaliteetti panee kyllä miettimään onko autokauppiaiden itsetunto noin heikko, kun muuta ei ole keksitty.

    Uudesta tilanteesta ei haeta hyötyjä, vaan pyritään roikkumaan vanhassa turvallisessa viimeiseen saakka.Jopa tulli ja valtiovarainministeriö alkavat tuntua joustavilta laitoksilta autokauppaan verrattuna.

    Tämä uusi työntekijä ei oletakaan saavansa Suomen hintatason mukaista hintaa paremmin varustellusta ja hyväkuntoisesta autostaan. Hänelle riittää tuontikustannusten kattaminen ilman voitontavoittelua.

    Sorry vaan kirjoitusvirhe BMW:n kohdalla, mutta tämä auton hankkiminen alkoi todella ottaa kupoliin.

    Jos autokauppiaita on linjoilla niin lueskelen mielelläni lisäperusteluita protektionismille.

    Äänestä

Miten olisi EK-Auto Vantaalla. Jossain haastattelussa muistaakseni sanoivat, että tuontiautosta hyvitetään päivän hinta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


V-tuttaa kirjoitti:

Onko tietoa löytyykö Suomesta Opel-liikettä, joka ottaa vaihdossa Saksan tuontiauton.Vaihdokki on BMV 525 tds touring, E-39-korimallinen.
Uudelle työntekijälle pitää firman autopolitiikan mukaan ostaa Opeli, mutta nykyinen oma pitäis saada myös muutettua rahaksi.

Autoliikkeiden asenne on suorastaan naurettava: saksan vaihdokkia ei oteta vaihdossa missään olosuhteissa. Hyväksyn perustelut joiltain osin, mutta tässäkin tapauksessa omistajalla on esittää täydelliset dokumentit auton historiasta ja muutoinkin auton kunto on erinomainen.

Milloin joku diileri huomaa bisneksen ja ilmoittautuu ottamaan tuontiautoja vaihdossa?

Antakaa vinkkejä jos tällainen diileri löytyy
Suomesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu