Mihin saatanaa tarvitaan?

alpertti ateisti

Miksei voi vaan olla mikä on ja toteuttaa omaa itseään kuten parhaaksi näkee? Mihin tarvitaan jonkun amerikkalaisen äijän kirjoittamia ohjeita ja miks helevetissä joku viitsii ripustaa jonkun pentagrammin kaulaansa ja mainostaa olevansa satanisti?

Selittäkää, minkä helvetin takia tarvii nimetä filosofia jonkun satuolennon mukaan ja sitten kitistä sitä, kun tyhmät kristityt yhdistää satanismin saatananpalvontaan.


Sen ymmärrän, että saatanaa ja demoneja ja muuta höpötystä hyödynnetään huumorimielessä. Esim. Mercyful fate -bändi on aivan loistavaa kuunneltavaa ja naurattaa melkein joka kerta. Ehkäpä lempparibändini kautta aikojen. Mutta että joku viitsii vakavalla naamalla höpöttää satanismijuttuja.

Siis miksi ihmeessä ei vaan voi sanoa olevansa individualisti?

8

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cybo-ceronimo-cabriel-61

      Kai sitä tarvetta olla oma bändi on olemassa ja nimikin sille tarvitaan, jotta osaa visualisoida paikkansa,tämä pätee ihan kaikkiin, siis shakki-seurasta perkuleisiin.

      Saatana puhuu aina mitä sylki suuhun tuo, helppohan tuo on löytää.

    • ja tuhannelle muulle
      • alpertti ateisti

        Kiitos. En ollut koskaan lukenut mitään satanismista, enkä tiennyt noita asioita.

        Mutta aiheeseen. Onko joillakin niin vahva uskonnollisen teatterin kaipuu, ettei normaali jumalaton elämä riitä?


      • välinen ero
        alpertti ateisti kirjoitti:

        Kiitos. En ollut koskaan lukenut mitään satanismista, enkä tiennyt noita asioita.

        Mutta aiheeseen. Onko joillakin niin vahva uskonnollisen teatterin kaipuu, ettei normaali jumalaton elämä riitä?

        Satanisti kultivoi, korostaa ja painottaa asioita, jotka ovat luonnollisia ihmiseläimelle (ellei sitten jokin sellainen asia kuin valtauskonnot ole kyseisen yksilön päätä sotkeneet). Ergo, jokainen satanistisesti toimiva ei ole satanisti, eikä tarvitse ollakaan tai edes ymmärtää, miksi joku toinen on.


    • siihen, että

      saadan oma usko kuulostamaan jännittävältä ja kapinalliselta

      • oikein!

        näinpä se tuntuu menevän. tuon jälkeen tärkeintä on se, että pääsee internetissä pätemään omalla uskollaan


    • mievua

      'cos we still like the tought of god, and the tought of ungod even more...

      miksi sanoa olevansa individualisti tai ateisti; miksei vain syödä ja hengittää ja katsoa eteensä, kun on ruuansulatusjärjestelmä, keuhkot, silmät; onko pakko ajatella, kun on aivot? eikö riitä, että näkee unia...

    • Hiien tyär

      Niin, itse olen sitä mieltä, että kannattaa muistaa kristillisen saatanan olevan vain kokoelma vanhojen kristinuskon kanssa kilpailleiden jumalien ominaisuuksia. (Pan, Baal etc.) Jos todella on valittava kristinuskon vastaisuus, voisi samalla hylätä myös sen kehittämän uskomusjärjestelmän ja vertauskuvat. Ja kristillinen saatana on aika mukava heppu verrattuna muutamiin vanhoihin jumaliin. Nukkukoot ne rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      68
      7939
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5405
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1072
    Aihe