Kohta ois metsästäjätutkinto eessä. Voisko joku ystävällisesti kertoa, mitä(minkälaisia)[minkätyyppisiä] kysymyksiä tulee olemaa?
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin selviät kyllä läpi, koska se on tehty sillälailla helpoksi että mahdollisimman moni (tyhmätkin) läpäisisi tutkinnon. Kannattaa kuitenkin mennä niilä muutaman päivän "kursseille" joita Rhy:t järjestävät asian tiimoilta.
Joo kiitti vaan vastauksesta. Lukea kyllä aion, mutta emmä taia niille kursseille lähtee. Ei mul riitä kärsivällisyyttä sellaseen.:) Muuten, kuinka monta kysymystä siinä on? 10 lajintunnistusta ja 60 laki/riistanhoito/muuta kysymystä?
Millainen on metsästäjätutkinto?
Metsästäjätutkinto on monivalintakysymyksiin perustuva koe. Kokeessa on 60 kysymystä, joista 10 on lajintunnistuskysymyksiä. Tutkinnon läpäisee, jos virheitä on korkeintaan 8. Tutkinto järjestetään yhden illan aikana ja varsinainen kokeeseen käytettävä aika on 1,5 tuntia. Ennen tutkintoa on suositeltavaa käydä tutkintoon valmentava metsästäjäkurssi. Tutkintoja ja valmentavia kursseja järjestävät riistanhoitoyhdistykset kaikkialla maassa. Niistä ilmoitetaan paikallislehdissä sekä Internetissä osoitteessa riistaweb.riista.fi.
ja tossa vielä lähteet: http://www.riistainfo.fi/faqindex.mhtml?lang=fi&group=METSTUTK§ion=UKK
Se koe on joko helppo tai vaikea, riippuu miten hyvin osaat asiat. Noin kolmannes taitaa sen reputtaa, mutta ainahan voi uusia.
Lue metsästäjän opas ja lakiosa huolella. Kysymyksiä tulee vähän joka asiasta, mutta opettele metsästysoikeudet eli missä ja miten saat metsästää. Aseista tulee kysymyksiä, lähinnä haulien koosta ja saaliseläimistä, mitä kaliipereja voi käyttää missäkin aseessa esim. haulikon patruunan pituudet. Koiran pidosta on varmaan aina pari kysymystä liittyen ajankohtiin milloin koiraa voi pitää irti.
Kaikki ne elukat tunnistuskuvista opettelet ulkoa, kokeessa on samat kuvat kuin kirjassa, eli ulkoa kun opettelee mikä haahka on minkäkin näköinen niin kokeessa on helppoa.
Ei se ole oikeasti vaikea kun osaa. :)