Hola,
matka lähestyy...sunnuntaina lähtö ihanaan Puerto de la Cruziin!!! Tämä on jo meidän neljäs reissu sinne. Ensimmäisen kerran kävimme siellä 20 vuotta sitten ja kaupunki lumosi meidät jo silloin. Kaksi muuta reissua tehty viime vuosina.
Tietääkö kukaan Puerton kävijöistä, onko siellä paikkaa mistä voi ostaa churroja?? Olisi kiva maistaa niitä, vai onko niin ettei saarella niitä ole. Luin jostain että ovat paikallinen herkku Madridin seudulla. Ja kuuluuko ne syödä kaakaon kanssa?
Eipä tässä muuta kuin kohta pakkaushommiin, toivottavasti ilmat suosivat. Viimeksi sattui meille näin samaan aikaan aika huonot ilmat.
Mutta säästä viis, kaunis Puerto, täältä tulemme!
Terv Tuisku
matka lähestyy...sunnuntaina lähtö ihanaan Puerto de la Cruziin!!! Tämä on jo meidän neljäs reissu sinne. Ensimmäisen kerran kävimme siellä 20 vuotta sitten ja kaupunki lumosi meidät jo silloin. Kaksi muuta reissua tehty viime vuosina.
Tietääkö kukaan Puerton kävijöistä, onko siellä paikkaa mistä voi ostaa churroja?? Olisi kiva maistaa niitä, vai onko niin ettei saarella niitä ole. Luin jostain että ovat paikallinen herkku Madridin seudulla. Ja kuuluuko ne syödä kaakaon kanssa?
Eipä tässä muuta kuin kohta pakkaushommiin, toivottavasti ilmat suosivat. Viimeksi sattui meille näin samaan aikaan aika huonot ilmat.
Mutta säästä viis, kaunis Puerto, täältä tulemme!
Terv Tuisku
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ainakin Puerton kalasataman liepeillä olevasta pikku baarista nimeä en muista.
Pääkaupungin Santa Cruzin kauppahallin Cafe baarissa tuli kuviinkin ikuistetut churrot nautittua takuu tuoreena paksun kaakaon kera.
http://picasaweb.google.fi/Aguilakotka/Churroja?authkey=Gv1sRgCNGu1eTJ8b_gwQE
BAR CHURRERIA PERDOMO.
Hyvää matkaa ja maukkaita makuelämyksiä.
Serranon perheen fani.
Serranon perheen fani, siellähän syödään usein churroja :O)
Ja kiitos Aquilalle vastauksesta, varmasti löydämme baarin. Täytyy jostain etsiä mitä kaakao on espanjaksi.
terv Tuisku
Cafe Andalucia calle cupidon ja calle nieves ravelon kulma Chargolta suoraan ylämäkeen erittäin hyvät churrot, kannattaa mennä ajoissa,
joskus jonotusnumerot churroille ja klo 11.00
jälkeen ei enää churroaika ja tuhdimpi kaakkoa/suklaa,kuin kauppahallin vieressä
Santa Cruzissa,kaakkoa=chocolate.
ja mukavaa & hauskaa lomaa!!!!
Onhan se kaupunki parissakymmenessä vuodessa jonkin verran muuttunut, eikä kaikki välttämättä parhaaseen suuntaan, mutta kuitenkin esim. vanha kaupunki on entisensä ja sen kapeilla kaduilla Cruzin aidon tunnelman kyllä löytää..
Mutta itse kyllä kaipaan sitä vanhaa Martianezin rantaa.. ja Charcokin oli ennen paljon idyllisempi vaikka mukava paikkahan se on yhä!
Muistan senkin kun La Paziin menevän kävelytien varrella oli pelkkiä banaaniviljelyksiä ja jotkut humut kävivät sieltä pöllimässä kokonaisen banaanitertun ja toivat sen hotellimme uima-altaalle vapaaseen käyttöön..! Hyvää oli!!
Jorman baaria. Siellä on mukava istahtaa ja juoda vaikka cappuzinot kera Veteranon. Tosin esim Carlos I on parempaa, mutta sitä ei valiettavasti Jormalta löydy. Mulla sitä kyllä täällä kotona vielä on, kun palasin noin kuukausi sitten rakastamastani Cruzista.
Ylihuomenna pitäisi lähteä rouvan kanssa viikoksi Budabestiin. Ennusteen mukaan siellä näyttävät säät paremmilta kuin Cruzissa. Hyvä ystäväni on tulossa myös ensi viikoksi Cruziin.
Hyvää lomaa teille sinne kauniiseen kaupunkiin ja terveisiä Mikolle ja Jormalle.
Budapestissä en ole iän kuuna päivänä käynyt, mutta ex työkaverini on ko. kaupungin kuin myös unkarilaiset ihmiset kehunut taivaisiin!
Itse ajattelin lähteä huomenna kököttämään pilkille jos se aurinko vihdoin ja viimein meilläkin päin näyttäytyisi. Kovin on harmaata taas ollutkin ja luntakin saatu lisää..
Mentira. En tosin tiedä, mitä Mentira tarkoittaa ja onko se espanjaa, mutta sotavento tarkoittaa kuitenkin alahankaa. Hyvä kuitenkin, ettei vastahankaa. Saattaahan se sitäkin tarkoittaa, mutta pitäis vissiin kysyä alahangan ukolta.
Lämpötilat muuten näyttää parempaa Budaan kuin Cruziin.
Kiitoksia sinullekkin ja hyvää kevättä!
Valhettahan se mentira tarkoittaa! Mutta kuten jo kerran olen tämän nimimerkin historian kertonutkin, niin siihen ei liity mitään salaliittoteoriaa tai sen kummempaa merkitystä.
Kun piti keksimäni joku nimimerkki, niin päätin että se on oltava espanjaa, mutta kaikki ne mitkä tuli mieleen oli varattuja joko täällä tai Plazalla. Sitten sanat mentira ja nunca tuli mieleen "laadukkaasta" telenovelasta nimeltä Tuhkimotarina josta espanjan sanoja olen oppinut. Ja sitten vain kävi niin, että Mentira vakiintui tänne ja Nunca Plazalle. Ei siinä sen kummempaa tarinaa ole takana!
Budapestiin, on varmaan kaunis paikka.