Sain törkeästä ratista noin 7 kk. ajokieltoa ja 10 ps. Uutta inssiä ei tarvinnut ajaa mutta lääkärintodistuksen tarvitsin.
Törkeä ratti
ajokielto
3565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Unohdit kertoa, että sinulle tuomittiin myös ehdollinen vankeusrangaistus todennäköisesti kahden vuoden koeajalla, ja että tuo 10 päiväsakkoa oli oheissakko, koska ehdollista vankeusrangaistusta ei ollut pidettävä riittävänä seuraamuksena.
Rikoslain nojalla törkeästä rattijuopumuksesta voidaan tuomita myös pelkkä sakkorangaistus, mutta se on vähintään 60 päiväsakkoa. Kukaan ei siis selviä törkyratista 10 päiväsakon rangaistuksella. Fakta.
...mistä aiheesta sen lääkärintodistuksen tarvitsit toimittaa? Aika erikoiselta tuomiolta kuullostaa... Kai ne yleensä törkeestä tuikkaa ajokieltoa, ehdollista oheissakon, mutta lääkärintodistuksista en ole ikinä kuullut.
Onko tästä nimenomaisesta kärystä kauankin aikaa?
Ovat alkaneet lääkärintodistuksia vaatimaan, siis päihdelääkärin todistuksen siitä, ettei ole alkoholiongelma.
Perustuu kai tähän pykälään:
Tieliikennelaki 70 §: "Ajokorttilupa
Poliisi myöntää luvan ajokortin saamiseen (ajokorttilupa) hakijalle, joka täyttää asetuksellä säädetyt terveysvaatimukset ja jota ei alkoholin tai muun huumaavan aineen jatkuvan väärinkäytön vuoksi ole katsottava kuljettajana liikenteelle vaaralliseksi."
Ton vaatimuksen kortin takaisinsaamiseksi asettaa poliisi, siitä ei tuomiossa puhuta.