Mikä hotelli/mistäpäin kaupunkia?

Katinkas

Moi!Ollaan lähdössä ensimmäistä kertaa mieheni kanssa Prahaan ja olisin siellä käyneiltä kysynyt mielipiteitä hotelleista ja alueista mistä kannatas hotelli varata?Ollaan kesäkuun loppupuolella lähössä..Olen kyllä lukenut noita aikaisempia ketjuja mutta haluaisin uusia mielipiteitä kysyä asiasta..Kiitos jos jaksatte vastata:)

14

3894

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • praha_

      Viimeksi olin hotelli Seifertissä, aika halpa perus hotelli. Tärkeintä, että on keskustassa. Parhaiten löytyy sopiva esim. RoomGatorista http://hotels.roomgator.com/City/Prague.htm kannattaa katsoa listauksesta niitä kilometrejä keskustaan ja karttaa!

    • keskustasta

      hotelli kannattaa ottaa keskustasta. edellisellä kerralla olimme monen metropysäkin päässä keskustasta, kun kuvittelimme säästävämme. kuitenkin jos ostat jotain niin matka on pitkä viedä ostoksia hotellille ja palata takaisin. nyt olemme lähdössä. otimme hotellin keskustasta ja huomasimme että hinta on aivan sama kuin siellä syrjäisessä hotellissa!!

      • mika vaan

        Tottakai keskustasta niin ei tarvi tapella kusettaja taxien kanssa. Tuolla voit vertailla hintoja: http://hotelicia.com/


    • tuya

      Olimme neljä yötä K K Hotel Centralissa ja voin lämpimästi suositella kyseistä hotellia!
      Hotellin sijaintikin on aika ihanteellinen; vain muutaman askeleen päässä Ruutitornista ja vanhasta kaupungista.

      Hotelli oli erittäin kaunis sekä ulkoa että sisältä (rakennettu vanhaan teatteriin). Huoneemme oli todella siisti ja siellä oli ilmastointi, tallelokero, teen/kahvinkeitin, minibaari jne. Kylpyhuone oli myös erittäin puhtaassa kunnossa.

      Huoneemme hintaan sisältyi aamiainen seisovasta pöydästä ja mielestäni valikoima oli aika runsas.

      Varasin huoneemme suoraan K K Hotelsien kotisivuilta:
      http://www.kkhotels.com/index.php?L=2&id=2

      Heillä on usein aika hyviä tarjouksia joten kannattaa käydä katsomassa nuo nettisivut.

    • Gillian

      Kampan saari on Kaarlen sillan länsipäässä. Saarella on useita erihintaisia hotelleja sekä ravintoloita. Siellä ei juurikaan kulje autoja eikä sillan turistiryysis, onneksi, vyöry sinne. Kaunis paikka puistoineen ja kävelyetäisyys melkein joka paikkaan.

    • eki.

      Minun suosikki-kaupunginosa majoitusta varten on ehdottomasti Vinohrady. Siainti aivan keskustan tuntumassa mutta on todella rauhallinen ja tyylikäs alue. Aluella runsaasti majoitusvaihtoehtoja,oluttupia ja muita ruokapaikkoja(kaupungin parhaat?).Hintataso matalampi kuin ydinkeskustassa. Alueen "sydän " on Namesti Miru jossa metroasema. ps.yli 10-käyntikerran Prahan kokemus.

      • sisso

        Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.


      • La Tortuga
        sisso kirjoitti:

        Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.

        Vinohrady on kieltämättä mukavasti syrjässä pahimmasta ruuhkasta, mutta silti keskeisellä paikalla. Itse kuitenkin olen kaikkein eniten mieltynyt Hradcanyyn eli linnan alueeseen. On jo selkeästi rauhallisempaa kuin läheinen supersuosittu Mala Strana, mutta silti täynnä historiaa ja upeita rakennuksia. Monet pitävät miinuksena jyrkkää nousua, mutta tarvittaessa raitiovaunulla pääsee halvalla ja nopeasti.


      • burt
        sisso kirjoitti:

        Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.

        Prahaan ollaan menossa juhannuksen tienoilla ja Vinohradyyn Hotel Toscaan. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista ja mitenhän sinne pääsisi kätevimmin lentoasemalta? Muutkin aluetta koskevat vinkit esim. hyvistä ravintoloista ovat tervetulleita.


    • Katinkas

      Hei!Kiitos kaikille vastanneille,nyt on sitte hotelli ja lento varattu kesäkuun lopulle. Hotellina on K&K Fenix,osaako kukaan kertoa kyseisestä hotellista,onko joku käynyt kyseisessä hotellissa?Oli hyvä tarjous kyseiseen hotelliin ja ainakin vaikutti hyvältä hotellilta..Nyt sitte vain odottelemaan kesää ja tulevaa matkaa..Kertokaa tuoreita kuulumisia Prahasta jos jaksatte vastailla:)

      • Olimme kuukausi sitten 4 vrk Prahassa ja pidimme kovasti kaupungista. Viikkoa myöhemmin olisi ollut lämpimämmät kelit, kevät oli sielläkin hieman myöhässä. Nähtävää on paljon ja mikä mukavinta, kaikki kävelymatkan päässä. Asuimme "uuden kaupungin" puolella, hiljaisen pikkukadun varrella. Siitä käveli kätevästi keskustaan ja vanhaankaupunkiin, metroasema oli aivan vieressä joten siirtyminen lentokentälle oli helppoa. Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä! [email protected]


      • reissaaja56 kirjoitti:

        Olimme kuukausi sitten 4 vrk Prahassa ja pidimme kovasti kaupungista. Viikkoa myöhemmin olisi ollut lämpimämmät kelit, kevät oli sielläkin hieman myöhässä. Nähtävää on paljon ja mikä mukavinta, kaikki kävelymatkan päässä. Asuimme "uuden kaupungin" puolella, hiljaisen pikkukadun varrella. Siitä käveli kätevästi keskustaan ja vanhaankaupunkiin, metroasema oli aivan vieressä joten siirtyminen lentokentälle oli helppoa. Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä! [email protected]

        Prahassa 23.-27.4.2009 eka kertaa. Älkää missään tapauksessa uskoko "romanttinen jokiristeily"-mainoksia. Karvas pettymys buffet-ruokailusta, musiikista ja palvelusta.Taksipalvelu lentokentältä hotelliin ja takaisin oli hyvä valinta, tosin "englanninkielinen kuljettaja" ei ollut englanninkielinen. Huomasimme, että ajatuksemme "älä odota liikaa,varaudu ettei kaikki mene kuten luvattiin ja älä hermostu" oli oikea perusta.Lisäksi ärsytti koiranulosteet kadulla (ei keskustassa), että tekemistä siellä EU-maassa vielä on paljon! Halpaa ja hyvää ruokaa ja juomaa, josta ten points.


    • yeego.com

      Varasin tuon linkin kautta hotellin, 3 yötä 3hh maksoi 184 euroa. Ja hotelli oli Julis hotelli Venceslauksen aukiolla, eli vanhan kaupungin keskustaan oli noin kilsa. Hotelli oli erittäin hyvä, iso huone, iso kylppäri, parkettilattia. Aamiainen oli myös hyvä.
      Hotelli vaan oli erittäin vaikea löytää, koska sen nimeä ei ulkopuolella ollut, paitsi rakennuksen katolla (huomasimme sen vasta myöhemmin, kun kävelimme aukion toisella puolella). Ja itseasiassa hotelli oli nimeltään STAY-AT hotelli. Tuo nimi lukee siinä ulkopuolella, ilmeisesti ketjun nimi on tuo.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      356
      1522
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      857
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      478
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      96
      463
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe