Moi!Ollaan lähdössä ensimmäistä kertaa mieheni kanssa Prahaan ja olisin siellä käyneiltä kysynyt mielipiteitä hotelleista ja alueista mistä kannatas hotelli varata?Ollaan kesäkuun loppupuolella lähössä..Olen kyllä lukenut noita aikaisempia ketjuja mutta haluaisin uusia mielipiteitä kysyä asiasta..Kiitos jos jaksatte vastata:)
Mikä hotelli/mistäpäin kaupunkia?
14
3843
Vastaukset
- praha_
Viimeksi olin hotelli Seifertissä, aika halpa perus hotelli. Tärkeintä, että on keskustassa. Parhaiten löytyy sopiva esim. RoomGatorista http://hotels.roomgator.com/City/Prague.htm kannattaa katsoa listauksesta niitä kilometrejä keskustaan ja karttaa!
- keskustasta
hotelli kannattaa ottaa keskustasta. edellisellä kerralla olimme monen metropysäkin päässä keskustasta, kun kuvittelimme säästävämme. kuitenkin jos ostat jotain niin matka on pitkä viedä ostoksia hotellille ja palata takaisin. nyt olemme lähdössä. otimme hotellin keskustasta ja huomasimme että hinta on aivan sama kuin siellä syrjäisessä hotellissa!!
- mika vaan
Tottakai keskustasta niin ei tarvi tapella kusettaja taxien kanssa. Tuolla voit vertailla hintoja: http://hotelicia.com/
- tuya
Olimme neljä yötä K K Hotel Centralissa ja voin lämpimästi suositella kyseistä hotellia!
Hotellin sijaintikin on aika ihanteellinen; vain muutaman askeleen päässä Ruutitornista ja vanhasta kaupungista.
Hotelli oli erittäin kaunis sekä ulkoa että sisältä (rakennettu vanhaan teatteriin). Huoneemme oli todella siisti ja siellä oli ilmastointi, tallelokero, teen/kahvinkeitin, minibaari jne. Kylpyhuone oli myös erittäin puhtaassa kunnossa.
Huoneemme hintaan sisältyi aamiainen seisovasta pöydästä ja mielestäni valikoima oli aika runsas.
Varasin huoneemme suoraan K K Hotelsien kotisivuilta:
http://www.kkhotels.com/index.php?L=2&id=2
Heillä on usein aika hyviä tarjouksia joten kannattaa käydä katsomassa nuo nettisivut. - Gillian
Kampan saari on Kaarlen sillan länsipäässä. Saarella on useita erihintaisia hotelleja sekä ravintoloita. Siellä ei juurikaan kulje autoja eikä sillan turistiryysis, onneksi, vyöry sinne. Kaunis paikka puistoineen ja kävelyetäisyys melkein joka paikkaan.
- eki.
Minun suosikki-kaupunginosa majoitusta varten on ehdottomasti Vinohrady. Siainti aivan keskustan tuntumassa mutta on todella rauhallinen ja tyylikäs alue. Aluella runsaasti majoitusvaihtoehtoja,oluttupia ja muita ruokapaikkoja(kaupungin parhaat?).Hintataso matalampi kuin ydinkeskustassa. Alueen "sydän " on Namesti Miru jossa metroasema. ps.yli 10-käyntikerran Prahan kokemus.
- sisso
Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.
- La Tortuga
sisso kirjoitti:
Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.
Vinohrady on kieltämättä mukavasti syrjässä pahimmasta ruuhkasta, mutta silti keskeisellä paikalla. Itse kuitenkin olen kaikkein eniten mieltynyt Hradcanyyn eli linnan alueeseen. On jo selkeästi rauhallisempaa kuin läheinen supersuosittu Mala Strana, mutta silti täynnä historiaa ja upeita rakennuksia. Monet pitävät miinuksena jyrkkää nousua, mutta tarvittaessa raitiovaunulla pääsee halvalla ja nopeasti.
- burt
sisso kirjoitti:
Ja myös meillä Vinohradyn kaupunginosa ehdottomasti suosikki!!! Olemme olleet 8 kertaa Prahassa joten eri kaupungiosat on koluttu läpi. Paljon viihtyisiä hotelleja Vinohradyssa ja pensionaatteja.
Prahaan ollaan menossa juhannuksen tienoilla ja Vinohradyyn Hotel Toscaan. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista ja mitenhän sinne pääsisi kätevimmin lentoasemalta? Muutkin aluetta koskevat vinkit esim. hyvistä ravintoloista ovat tervetulleita.
- Katinkas
Hei!Kiitos kaikille vastanneille,nyt on sitte hotelli ja lento varattu kesäkuun lopulle. Hotellina on K&K Fenix,osaako kukaan kertoa kyseisestä hotellista,onko joku käynyt kyseisessä hotellissa?Oli hyvä tarjous kyseiseen hotelliin ja ainakin vaikutti hyvältä hotellilta..Nyt sitte vain odottelemaan kesää ja tulevaa matkaa..Kertokaa tuoreita kuulumisia Prahasta jos jaksatte vastailla:)
Olimme kuukausi sitten 4 vrk Prahassa ja pidimme kovasti kaupungista. Viikkoa myöhemmin olisi ollut lämpimämmät kelit, kevät oli sielläkin hieman myöhässä. Nähtävää on paljon ja mikä mukavinta, kaikki kävelymatkan päässä. Asuimme "uuden kaupungin" puolella, hiljaisen pikkukadun varrella. Siitä käveli kätevästi keskustaan ja vanhaankaupunkiin, metroasema oli aivan vieressä joten siirtyminen lentokentälle oli helppoa. Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä! [email protected]
reissaaja56 kirjoitti:
Olimme kuukausi sitten 4 vrk Prahassa ja pidimme kovasti kaupungista. Viikkoa myöhemmin olisi ollut lämpimämmät kelit, kevät oli sielläkin hieman myöhässä. Nähtävää on paljon ja mikä mukavinta, kaikki kävelymatkan päässä. Asuimme "uuden kaupungin" puolella, hiljaisen pikkukadun varrella. Siitä käveli kätevästi keskustaan ja vanhaankaupunkiin, metroasema oli aivan vieressä joten siirtyminen lentokentälle oli helppoa. Jos reissupäiväkirja ja kuvat kiinnostavat, ota yhteyttä! [email protected]
Prahassa 23.-27.4.2009 eka kertaa. Älkää missään tapauksessa uskoko "romanttinen jokiristeily"-mainoksia. Karvas pettymys buffet-ruokailusta, musiikista ja palvelusta.Taksipalvelu lentokentältä hotelliin ja takaisin oli hyvä valinta, tosin "englanninkielinen kuljettaja" ei ollut englanninkielinen. Huomasimme, että ajatuksemme "älä odota liikaa,varaudu ettei kaikki mene kuten luvattiin ja älä hermostu" oli oikea perusta.Lisäksi ärsytti koiranulosteet kadulla (ei keskustassa), että tekemistä siellä EU-maassa vielä on paljon! Halpaa ja hyvää ruokaa ja juomaa, josta ten points.
- yeego.com
Varasin tuon linkin kautta hotellin, 3 yötä 3hh maksoi 184 euroa. Ja hotelli oli Julis hotelli Venceslauksen aukiolla, eli vanhan kaupungin keskustaan oli noin kilsa. Hotelli oli erittäin hyvä, iso huone, iso kylppäri, parkettilattia. Aamiainen oli myös hyvä.
Hotelli vaan oli erittäin vaikea löytää, koska sen nimeä ei ulkopuolella ollut, paitsi rakennuksen katolla (huomasimme sen vasta myöhemmin, kun kävelimme aukion toisella puolella). Ja itseasiassa hotelli oli nimeltään STAY-AT hotelli. Tuo nimi lukee siinä ulkopuolella, ilmeisesti ketjun nimi on tuo.- NuuNuuNuu
prahassa asuva suomalainen välittää yksityisasuntoja prahassa
http://www.helenavatanen.com/Asuntoprahassa.htm
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222227Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739430Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944555Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770