tyhmä kysymys

Eli siis jos ostan tuollasen 10matkan metro/ratikkalipun niin kuinka pitkiä matkoja voin sillä kerralla matkustaa? ja onko se vaan barcelonan sisällä vai myös lähikaupungeissa toimiva?
Mietin myös tuota tunnin vaihtoaikaa niin mitä se tarkoittaa, että voin tunnin aikana vaihtaa kulkupeliä ilman että menee useampi matka lipusta? :D
5958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tästä kartasta minä olen katsellut juna-asemien vyöhykkeitä.

http://www.fgc.es/downloads/tarifes_bitllets/sistema_tarifari.pdf

Find-kohtaan kun kirjoittaa paikannimen niin nimi korostuu ja perään tulee vyöhyke. Plussasta suurennetaan. Alueen nimi täytyy katsoa kartasta ellei sitä tiedä.

Tämä ja paljon muuta löytyy Tourist Guidesta.

http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/transport/barcelona-metro.html

Voimassaoloaika on 1 h 15' 1 vyöhykkeellä. Useammalla vyöhykkeellä aika pitenee. 1 vyöhyke ulottuu muutamaan lähikaupunkiin asti. Kokeile vaikka tuota Sant Joan Despiä. Sabadell on jo 2 vyöhykettä. Metrosta ei pidä tulla ulos. Muuten menee toinen maksu.

Äänestä

Peru Barcelonan matka-taskuvarkaiden ja lusmujen maa, Käytä rahat Suomessa.

Äänestä
  • Taskuvarkaita on Helsingissäkin. Riskiä voi kuitenkin pienentää melko yksinkertaisilla keinoilla. Tässä Barcelonan ohjeet:

    http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/general/barcelona-safety.html

    Hieno kaupunki tämä on. Paljon on nähtävää. Hotellin tallelokero on rahojen säilytystä varten. Sieltä jos viedään, hotelli korvaa 1500 euroon asti. Kaikki ylimääräiset kortit, avaimet ja arvoesineet kannattaa säilyttää siellä. Näin olen menetyksellä tehnyt joka suurkaupungissa, jossa olen käynyt.

    Aika huolettomasti näkyvät espanjalaiset kulkevan täällä jopa järjestelmäkameroiden kanssa. Ihmiset ovat täällä hyvin ystävällisiä, mutta toki pinnan alla on kova suurkaupunki.

    Äänestä

  • ellei riskiä ota. Pitäisikö Lapuan raitteja koko elämä kiertää? Suomessahan ei tapahtu koskaan mitään, ei kotona eikä kaduilla, Euroopan turvallisin maa... No, todennäköisesti minua ei ryöstetä Suomessa, vaan hakataan kotona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkalipusta? kirjoitti:

Eli siis jos ostan tuollasen 10matkan metro/ratikkalipun niin kuinka pitkiä matkoja voin sillä kerralla matkustaa? ja onko se vaan barcelonan sisällä vai myös lähikaupungeissa toimiva?
Mietin myös tuota tunnin vaihtoaikaa niin mitä se tarkoittaa, että voin tunnin aikana vaihtaa kulkupeliä ilman että menee useampi matka lipusta? :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu