Eli siis jos ostan tuollasen 10matkan metro/ratikkalipun niin kuinka pitkiä matkoja voin sillä kerralla matkustaa? ja onko se vaan barcelonan sisällä vai myös lähikaupungeissa toimiva?
Mietin myös tuota tunnin vaihtoaikaa niin mitä se tarkoittaa, että voin tunnin aikana vaihtaa kulkupeliä ilman että menee useampi matka lipusta? :D
tyhmä kysymys
5
923
Vastaukset
- Barseturisti
Tästä kartasta minä olen katsellut juna-asemien vyöhykkeitä.
http://www.fgc.es/downloads/tarifes_bitllets/sistema_tarifari.pdf
Find-kohtaan kun kirjoittaa paikannimen niin nimi korostuu ja perään tulee vyöhyke. Plussasta suurennetaan. Alueen nimi täytyy katsoa kartasta ellei sitä tiedä.
Tämä ja paljon muuta löytyy Tourist Guidesta.
http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/transport/barcelona-metro.html
Voimassaoloaika on 1 h 15' 1 vyöhykkeellä. Useammalla vyöhykkeellä aika pitenee. 1 vyöhyke ulottuu muutamaan lähikaupunkiin asti. Kokeile vaikka tuota Sant Joan Despiä. Sabadell on jo 2 vyöhykettä. Metrosta ei pidä tulla ulos. Muuten menee toinen maksu. - Barcelona bullshit
Peru Barcelonan matka-taskuvarkaiden ja lusmujen maa, Käytä rahat Suomessa.
- Barseturisti
Taskuvarkaita on Helsingissäkin. Riskiä voi kuitenkin pienentää melko yksinkertaisilla keinoilla. Tässä Barcelonan ohjeet:
http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/general/barcelona-safety.html
Hieno kaupunki tämä on. Paljon on nähtävää. Hotellin tallelokero on rahojen säilytystä varten. Sieltä jos viedään, hotelli korvaa 1500 euroon asti. Kaikki ylimääräiset kortit, avaimet ja arvoesineet kannattaa säilyttää siellä. Näin olen menetyksellä tehnyt joka suurkaupungissa, jossa olen käynyt.
Aika huolettomasti näkyvät espanjalaiset kulkevan täällä jopa järjestelmäkameroiden kanssa. Ihmiset ovat täällä hyvin ystävällisiä, mutta toki pinnan alla on kova suurkaupunki. - P1313
ellei riskiä ota. Pitäisikö Lapuan raitteja koko elämä kiertää? Suomessahan ei tapahtu koskaan mitään, ei kotona eikä kaduilla, Euroopan turvallisin maa... No, todennäköisesti minua ei ryöstetä Suomessa, vaan hakataan kotona.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353