Mikä näistä olisi sopivin?

pystypylväs

Kylläpä rotupäätös on vaikeaa. Mikä näistä sopisi parhaiten kerrostalossa asumiseen ja agilityn harrastamiseen sekä on lapsirakkain ja paras uimaan?

Buhund
Lunnikoira
Ruotsinlapinkoira
Shiba

3

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koira-ihminen

      Buhund: Ystävällinen ja tulee hyvin toimeen sekä ihmisten että muiden eläinten kanssa. Liikkuvainen, valpas, energinen ja nopea oppimaan, minkä vuoksi se soveltuu hyvin agilityn ja tokon harrastamiseen.


      Lunnikoira: Seurallinen ja iloinen, suhtautuu vieraisiin usein aluksi hiukan varautuneesti. Perheeseensä se kiintyy vahvasti ja tarkkailee valppaasti ympäristöään. Tarvitsee kohtalaisen paljon liikuntaa. Voi harrastaa agilityä, jossa rodun ketteryys on avuksi. Ei ole koulutettavana kaikkein helpoimpia.

      Ruotsinlapinkoira: Ystävällinen, älykäs, aktiivinen ja toimelias. Sopii luonteeltaan kotikoiraksi ja rakastaa ulkoilua säästä riippumatta. Aika monet harrastavat agilityä ja tokoa.

      Shiba: Älykkäitä, itsenäisiä ja innokkaita.
      Koulutus voi olla vaikeaa, koska koira saattaa osoittautua melko itsepäiseksi, mutta nopeutensa ja ketteryytensä ansiosta se sopii hyvin agilityn harrastamiseen. (Joillakin shiboilla on vaikeuksia tulla toimeen muiden koirien kanssa)

      Ite kallistuisin buhundin puoleen agilityn, lapsirakkaan ja uimisen kannalta. Mutta tosin toi kerrostalo, siinä kallistuisin taas shiban puoleen. Tosi vaikeaa. Toivottavasti saat muilta vastailijoilta enemmän selvyyttä! :)

      • pystypylväs

        Ehkä buhund sitten on eniten se minun rotuni. Eli kasvattajia etsiskelemään. Kiitos vastauksesta ja tiedoista!


      • JuttaKP
        pystypylväs kirjoitti:

        Ehkä buhund sitten on eniten se minun rotuni. Eli kasvattajia etsiskelemään. Kiitos vastauksesta ja tiedoista!

        Itse ehdottaisin buhundin rinnalle Islanninlammaskoiraa
        Ei mitenkää taustalla ole se, että itselläni on niitä kaksi ja asunyksin kerrostalo yksiössä. ;)

        Omat islantilaiseni ovat erittäin hiljaisia ja muutenkin todella ahneita ja leikkisiä jotenka mainioita harrastukseen kuin harrastukseen. Tällä hetkellä vahempi koirani onkin isänä yhdelle pentueelle josta löytyisi hyviä koiria harrastuksiin. Yksi narttu meneekin jo parin viikon päästä asumaan Espooseen myös kerrotaloon. Sivuiltani voi lisää tutustua ainakin pariin islantilaiseen jos kiinnostaa http://juttha.webs.com/

        Ja vinkkinä tietenkin tosiaan että jos pennut ottaminen on todella lähiaikaista niin pari pentua olisi vielä oman uroskoirani pentueesta vapaana ;) ;) (minuun voi ottaa yhteyttä jos kiinnostaa enemmän tai suoraan kasvattajalle )

        Tietty kerrostalossa pitää joka koiran kanssa olla tarkka jo pennusta piten ettei itse omalla toiminnallaan vahvista haukkumis taipumista ja erityisesti jo pennusta alkaen opettaa yksin oloa.
        (paras tapa on että enen lähteä et huomio koiraa ja kun palaat et myöskään koska näin koira oppii ettei poissaolosi ole mitään erikoista. ensimmäinen islantilaiseni oppi juuri siksi haukkumaan lähtiessäni että aina hirvittävästi rapsuttelin mennen tullen ja heti kun lopetin tämän sekin oppi olemaan hiljaa itsekseen. )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      448
      6474
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      170
      3842
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      104
      2496
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1979
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      123
      1333
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1275
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1124
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1085
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1029
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      993
    Aihe