Pitäisi kohta koota kevythirsinen puucee.
Voiko tämän perustaa pelkkien kulmiin tulevien lecaharkkojen päälle ilman valuja ja muurausta? Maapohja on kiveä ja hiekkaa. Toisin sanoen poistaisin metsämaasta humuksen, asettaisin lecaharkot vain pohjalle ja latoisin hirret päälle.
Voiko tämän perustaa pelkkien kulmiin tulevien lecaharkkojen päälle ilman valuja ja muurausta? Maapohja on kiveä ja hiekkaa. Toisin sanoen poistaisin metsämaasta humuksen, asettaisin lecaharkot vain pohjalle ja latoisin hirret päälle.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jos ajanmyötä jokunurkka painuu,laudanpätkä väliin.
..niin että poistaisin pintamaan ja tamppaisin tilalle sorasta tasaisen patjan, sen päälle iso pihalaatta ja sen päälle harkko. Riippuen vähän huusin koosta ja mitä on käyettävissä.
tein ja hyvin on kestänyt...
Minullakn on edessä puuceen teko ja huomasin keskustelun perustuksista. Itsellä kanssa soramaata, joten siihen periaatteessa riittäsi nurkkatolpat lecaharkoista, mutta mietityttää pysyykö se pystyssä myrskyssä?
Jos pitäisi alkaa valuhommiin niin homma menisi tosi monimutkaiseksi ja vaikeeksi.
Kommetoikaa asiaa, huussin pohjalle tulisi kokoa n. 1,4x1,4m.
Minä tein perustukset siten, että kaivoin pintamaan pois ja pistin anturaksi 50 cm laatat, joitten päälle muurasin 3 harkkoa, harkkojen sisuksen täytin muurauslaastilla, tueksi laitoin muutaman harjateräksen pätkän. Valmis-laastia meni vajaa 4/25kg;n säkkiä.
... meni eli hyvä huussi tuli, tein edellisen kanssa samaan tyyliin, humus ja kivet ja kannot pois (kuokka lapio kanki vertahikeäjakyyneltä), maan tasoittelu ja soraa, finffoamia routaeristeeksi kierros 50cm laatta, pari lecaharkkoa laastia ja tartuntaraudat harjateräs keskelle, soralla täyttö ja siihen runko päälle.
1. Palkkaa suunnittelija
2. Suorittakaa rakennuspaikan katselmus
3. Pyydä asiantuntija lausunto
4. Esitä kunnalle suunnitelma ympäristövaikutuksineen.
5. Pyydä naapureilta lausunnot.
6. Esitä suunnitelma kyläkokouksessa.
7. Laita ilmoitus lehteen suunnitelmasta.
8. Suorita paikalla maastotutkimukset.
9. Hanki lausunto luonnonsuojelujärjestöiltä puuceen vaikutuksesta ympäristön luontoon, kasvustoon ja eläimiin.
10. Suorita laskelmat puuceen aiheuttamista fosfori päästöistä, sekä ilmaston muutokseen vaikuttavat asiat.
Pienelle lautarakenteiselle huussille (esim ne valmiskopit) riittää, kun otat päällykerroksen eli kuntan pois ja laitat harkot nurkkiin. Valuhommiin ei tarvi alkaa, ellei välttämättä halua. Jos nyt sattuu vaikka routa liikuttamaan pois vaaterista, niin kevyen kopin suoristus ei ole monen minuutin homma.
Tuommoisella perustuksella on itsellä huussi ollut jo neljä vuotta ja tukevasti on pysynyt.