Hei,
VAKAVA-kokeessa on se hyvä puoli, että samalla kokeella voi pyrkiä moneen erilaiseen opettajakoulutukseen (lastentarhanope, luokanope, käsityöope, kotitalousope).
Itse olen kiinnostunut sekä luokanopettajuudesta että kotitalousopettajuudesta ja kaipaisin teidän näkökulmia, (toiv. kokemusta jommastakummasta opettajuudesta) että kumpi kannattaisi enemmän?
Itse olen ajatellut että opettajuuden näkökulmasta luokanopena olisi ehkä antoisampaa, kun voi seurata oman luokkansa kehitystä jne. ja toisaalta työ saattaisi olla helpompaa, tai ainakin joustavampaa? Toisaalta jos haluan tehdä joskus muitakin kuin opettajan töitä, mitkä ovat mahdollisuuteni?
Kotitalousopettajana taas on enemmän asiantuntijuutta (mm. ravitsemuksesta) ja voi näin ollen toimia muissakin kuin opettajan tehtävissä (esim. neuvonta/toimittajuus) tai vetää esim. työväenopistossa kokkikursseja.. toisaalta pelkään sitä, että aineenopena on hankalampaa löytää (vakituisia) töitä? Toisaalta taas palkka taitaa olla parempi..
Mitä mieltä te olette? Kumpi olisi monipuolisempi ja kannattavampi tutkinto tulevaisuuttani ajatellen? (Olen viime vuoden ylioppilas) Kaipaisin kovasti apua valinnanvaikeuteeni ja olisin kiitollinen vastauksistanne.. :)
Luokan- vai aineenopettajaksi? (kotitalous)
2
1393
Vastaukset
- noin???
Miksi haluat rajoittaa opiskelusi joko luokanopettajan tai kotitalousopettajan opintoihin? Miksi et opiskelisi molempia? Valitset yliopiston, jossa voit joko opiskella luokanopettajan opinnoissa sivuaineena pitkän kotsan ja saat siten pätevyyden tai sitten yliopiston, jossa voi opiskella kotitalousopeksi ja sivuaineena monialaiset opinnot/luokanopettajan pätevyyden. Sitten ei tarvi miettiä töiden kanssa mitä voi tehdä, kun voi tehdä kumpaakin haluteessaan sekä lisäksi molempien mahdollistamia muita töitä.
Yhdistelmä olisi ehdottomasti minun valintani.- vaikea valinta
Kiitos vastauksesta!
Hyvä idea.. luokanopen monialaiset opinnot ovat kuulemma kalliita yliopistoille, eikä niitä tarjota muille kuin lo-opiskelijoille. Toivottavasti pääsen sit luokanopeks ja sivuaineen kautta lukemaan kotitaloutta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait202988- 392577
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381443- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32806
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611