Hei!
Tässä on aikojen saatossa tätä muutaman kuukauden vanhaa LCD-monitoria tullut puhdistettua lähinnä kevyesti kostutetulla mikrokuituliinalla. Noh, kaikki isompi paska onkin lähtenyt irti vallan mainiosti, mutta nyt minulla on seuraavanlaisia ongelmia:
1. Kun pyyhkäisen näyttöä kostealla liinalla, liina jättää näyttöön hetimiten sellaisen kostean jäljen. Noh, sitten hetimiten tämä kostea kohta ikään kuin "haihtuu" näytöltä, mutta en ole varma siitä, onko kyse tästä, eli että vesi haihtuisi näytöltä, vaiko imeekö se sen. Sori, tämä kuulostaa varmaan ihan tyhmältä kysymykseltä, mutta kun en tosiaan näistä tiedä :D
2. Kun näyttöä pyyhkii tällä liinalla, jää näyttöön sellaisia "kosteusjälkiä". Eli toisinsanoen näyttöön ei jää enää ns. paskaa, mutta vesi jättää "rajojaan" näytön pintaan, tajuatteko? Eli pyyhinnän johdosta jäänyt jälkiä näyttöön. Mistä nämä johutvat? Onko ihan normaalia? Miten pääsen näistä eroon?
3. Kun pyyhin, näyttöön ilmestyy myöhemmin sellaisia "vaaleita kohtia", esim raitoja jne. Ne ovat siis vähän kuin likaa tai jotain tahraa tai jotain. Onko tämä sitten normalia ja mistä johtuu? Nämäkin lähtee uudestaan pyyhkimällä useimmiten, mutta sitten tuleekin taas vastaan kakkoskohdan ongelmat.
4. Perimmäinen kysymys siis: Miten saan näyttöni oikeasti puhdistettua? Siis näistä kosteus ym. jäljistä, jotta näyttö olisi oikeasti täysin puhdas?
Kiitos jo etukäteen vastanneille.
LCD-näytön puhdistus
2
2903
Vastaukset
- suihkepullon
etsit jostain marketista tai halpahallista. On hyvä aine.
Dr.Beckmann Litteän näytön puhdistaja 150 ml
Nopeasti yleistyneet litteät näytöt eivät yleensä kestä normaaleja yleispuhdistusaineita. Dr. Beckmann Litteän näytön puhdistajalla voit turvallisesti ja tehokkaasti puhdistaa kaikki LCD-, TFT- ja PLASMA-näytöt. Tuote on TüV-hyväksytty, joten sitä voi turvallisesti käyttää kaikenlaisille litteille näytöille vahingoittamatta pintaa. Litteän näytön puhdistaja poistaa lian, pölyn, sormenjäljet, nikotiinin ym. jälkiä jättämättä ja pintaa vahingoittamatta. Erityinen antistaattinen vaikutus esim. pölyä vastaan. Mahdollistaa selvän ja kirkkaan kuvan sekä varmistaa materiaalin pitkän toiminnan.- Juk76
Lapsi piirteli tietokoneen näytölle maalitussilla. Onko ainetta jolla lähtisi maali mutta LCD:n muovipinta ei vaurioituisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1994935
- 373372
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352898Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412773- 252428
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682257Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192118Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311810Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.821425