Isompi auto pitäs löytää ja halpakin saisi olla. Lueskelin reilu 10vuotta vanhoja tuulilaseja ja teknareita.Tuulilasissa mondeo oli julistettu voittavaksi. Molemmissa lehdissä kehuttiin mondeoo pihiksi,tilavaksi ja mukavaksi ajaa.
Pitäskö ostaakkin mondeo sen ajatellun primeran tai carisman sijaan? Nettiauton mukaan tuollanen 97-98 maksaa noin 2-3tonnia.Käytettävissä noin 5tonnia mut kun se seuraava malli mondeosta on niin ruma.
Sen verran tiedän et ovet näissä ruostuu mut mitäs muuta näisä menee?
Pitäskö ostaakkin mondeo sen ajatellun primeran tai carisman sijaan? Nettiauton mukaan tuollanen 97-98 maksaa noin 2-3tonnia.Käytettävissä noin 5tonnia mut kun se seuraava malli mondeosta on niin ruma.
Sen verran tiedän et ovet näissä ruostuu mut mitäs muuta näisä menee?
Vastaukset 12
Vanhimmat
kaikki, kaikki menee, valitettavasti, ei kannata vanhaa ostaa, vielä vähemmän uutta mondeota.
Ne ovet lienee riskialttiin (varmasti ruostuvat) vasta 00- jotain mallis eli siinä kulmikkaas..
Itellä 99, eikä ovissa ruostetta. helmoissa kyllä ja vähä pilkkuja mutta johan se on sen ikänenkin että puhkeaa kukkaan..
Joo mieti sitte ku oot autokaupoilla, ostatko ko. yksilön. kyllä 10v autot on kaikki erilaisia.
Onnea autokaupoille. (suosittelen silti montsua (; )
Mondeot alennusmyynneissä. Osta halpa mondeo ja säästä kaksi tonnia verrattuna muihin vastaaviin Esim avensis yliarvostettu ja kallis.
Siitä sitten 400e hitsaajalle/maalarille. Taas saat ajaa monta vuotta. Hieman vaivaa vaan.
Mulla -98 ja ovet ovat vieläkin melkeinpä kuin uudet. Ei ainuttakaan ruostepilkkua missään. Maalia tosin on hieman lohkeillut kulmista, kun ovi on kolahtanut johonkin kiinni. Ei kuitenkaan ruostetta maalin lohkeamiskohdissa.
Takahelmasta löytyi kesärenkaiden vaihdon yhteydessä pari snadia reikää tunkin nostokohdalta. Tunkki hankaa maalia pois ja samalla nostovaiheessa venyttää/heikentää peltiä, joten ihan odotettavissa nuo reiät jo olikin. Muuten on pelleiltään ja pohjaltaan ok.
Takahelman ruostevikaa löytyy katsastusraporttien mukaan muistakin samanikäisistä ja jopa uudemmista automerkeistä, joten ei Mondeo ole helmaruosteasiassa muita huonompi.
Entä kokemukset tekniikan lujuudesta? 2.0koneinen vuoden 98 mullakin kiikarissa. 210tkm ajettu sedan.
Tekniikka on omassa Mondeossa ollut kestävää. Ajettu 216 tkm, eikä ole montaa vikaa ollut. ABS-moduli (tuo hajosi edellisellä omistajalla), katalysaattori, oikea raidetangonpää, jarrulevyt eteen (meni vaihtoon ihan oman laiskuuden takia, kun en kerran vuodessa putsannut jarrusatuloita ym. jarruosia. Palat jumittuivat ja hankasivat levyn pilalle), oikea etupyöränlaakeri, jarruputki, pari polttimoa. Kuskin penkinlämmitin simahti tänä talvena, joten aika pitkäikäinen sekin oli.
Auto on -98 2.0 stw ja olen siihen enemmän kuin tyytyväinen. Perhe- ja matka-autona erinomainen. Ei ole myöskään mikään paha bensasyöppö. Esim. matka-ajossa täydellä kuormalla (5 henk. takakontti ihan täynnä tavaraa) bensaa kului 6,4 ltr/100 km. Tämä mitattu 400 km matkalla siistillä ajolla turhia revittelyjä ja ohituksia välttäen. Alla oli silloin Michelinin "rennosti rullaavat" renkaat, joilla p-aineen kulutus oli hieman nykyisiä nokialaisia pienempi.
Jos löydät siististi ajetun, ja ennen kaikkea säännöllisesti huolletun tuon ikäisen Mondeon, niin eiköhän siinä ole autoa muutamaksi vuodeksi eteenpäin. Miksei jopa pitempääkin.
noista renkaista mitkä mitskut ne oli entä nää nykyset pitäs nimittäin löytää hiljaset ja hyvät renkaat -96 farkkuun
En kyllä muista mitkä Misukat olivat. Lienevät olleet näiden uudempien Energy Saverien edeltäjiä. Olivat hyvät ja mukavat ajaa, joskin hieman pehmeän oloiset verrattuna nykyisiin Nokian NRHi-renkaisiin. Ei NRHi:kään mitenkään huono ole, mutta mukavuuden kannalta eivät ole ihan niin hyvät kuin olivat edeltäneet Misukat. NRHi:tä ei liene enää Nokian mallistossa, tilalla ovat Hakka-mallit.
Kyllähän nuo kaikki laadukkaat nykyrenkaat pitäisivät olla hyviä ja hiljaisia. Continental, Michelin, Nokian, ym. vastaavat ovat ostoharkinnan arvoisia renkaita. Tuo rengasmelu johtuu nykyään paljolti, ei itse renkaista, vaan tien pinnasta. Hyväkin rengaskin pitää ääntä, jos alla on kulunut tie. Huomasin sen taas eilen, kun vaihdoin nokialaiset alle.
Siellä missä oli sileä ja hyvä asfaltti, oli rengasmelukin varsin vaimea. Karkeammalle, nastojen syömälle pinnalle tultaessa meteli kasvoi aika reilusti. Ei kuitenkaan häiritseväksi. Ei siis voida syyttää vain pelkkiä renkaita, jos meteli kasvaa.
Toivottavasti löydät itsellesi ja autoosi sopivat renkaat. Kevään autolehtien testeistä on varmasti apua ja nettiäkin kannattaa käyttää hyödyksi, kun hakee uusia renkaita.
En millään meinaa uskoa tuota kutosella alkavaa kulutusta.
Ite mitannu monen monta kertaa kulutuksen ja aina on ollu yli 7litraa. Pienimmillään 7.4l ja isoin lukema seka-ajossa 10.4l. Kesällä rajoitusten mukaan hissuttelua(ei vedätystä yli 4tonnin) noin 8litraa -0.3litraa.
Auto vuoden 97 2.0 mondeo ja sedan vielä.
Kyllä lukema pitää täysin paikkansa. Ajomatka v. 2006 oli Vantaalta Siilinjärvelle ja tankkaus suoritettiin Kasurilan Shellillä. Trippi näytti 402 km ajettua matkaa. Matkamittarissa ei liene niin suurta heittoa, että se ratkaisevasti muuttaisi kulutus- tai kilometrilukemia.
Matka-ajossa pääsee vieläkin alle 7 litran, vaikkei hissuttelemalla ajaisikaan. Yli 7 litran menee silloin, kun pitää nopeuden satasen yläpuolella, eli 100 - 120 km/h.
Yhdistetty kaupunki- ja maantiekulutus on sekin ihan siedettävä. Viime aikoina on mennyt 8,2 - 8,4 ltr/100 km. Kulutus laskee, kunhan ilmat lämpenevät.
Auton käsikirjan mainitsema 11,8 litraa kaupungissa on aika oudolta kuulostava luku. En ole ikinä saanut menemään noin paljoa edes talvipakkasilla. Kymppi on ollut ihan maksimi talvellakin.
Muistakaa, että renkaiden leveydelläkin on merkitystä kulutukseen. Perusrengas kuluttaa vähemmän kuin siitä leveämmät. Mondeon käsikirjassa on hyvät esimerkit eri rengaskokoineen siitä, miten kulutus nousee siirryttäessä leveämpiin ja isompiin renkaisiin.
Kannattaa myös muistaa, että jonossa ei tarvitse aina olla itse ensimmäisenä. Kiihdytyksetkin kevyesti ja bensaa säästyy. Hyvin pienillä nikseillä kulutus putoaa muutaman desin per 100 km.
Maantiellä tasaisella ajolla motsku vie vähän, niinkuin muutkin nykyautot.
Tuossa juuri pääsiäisen maantiekulutus omassani 2001 2.0 Duratecci 6.5 litraa sadalla nopeusrajoitusten 80 - 100, mukaan ajellen.
Tietysti ajotavalla on ratkaiseva vaikutus, pyrkivään ajoon tottunut ei tuollaisiin lukemiin pääse.
vaan tiedoista kyllä täytyy sijoittaa kunnon renkaisiin niin vanhakin auto nuortuu. Eikä köyhän kannata ostaa halpaa tulee vaan kallimmaks ja paha mieli. Kevättä !