lastenlorut

Voisiko joku muistaa sanoja loruun
-harakka huttua keittää hännällänsä hämentää...
- körö körö kirkkoon.....
ja muita vanhoja loruja . Olisi niin kiva omalle lapsenlapselle niitä lausua ja leikkiä hänelle.Kiitos kaikille jotka muistavat loruja.
82891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Körö körö kirkkoon
papin muorin penkkiin
ruskealla ruunalla
valkealla varsalla
kolipäällä koiralla
pikipäällä pässillä
laukkipäällä lampaalla
peltojen ylitse
aitojen alitse
kilikello kaulassa
punaisessa nauhassa

- tosta tosin vissiin on erilaisia versioita, koska muistan kuulleeni myös "kirjavalla kissalla", mutta tuollaisenaan loru on meidän äippäpakkauksessa saadussa kirjassa.

Harakkakin osaa keittää sitä huttua ties kuinka monella tavalla! Oma äitini opetti näin:

Harakka huttua keittää, hännällänsä hämmentää
Antaa tuolle (ja neljä sormea käydään läpi, viimeisen kohdalla sanotaan:) Tuollepa ei annakaan vaan vie loput pesään piiloon! (ja kutitus kainalosta)

Olen kyllä kuullut, että toisten äitien harakat ovat antaneet sille viimeisellekin ja vieneet sitten ylimääräiset pesään :) Meillä kuitenkin pikkurilli jäi aina ilman.

Äänestä

"Lasten loruaapinen" sisältää useimmat tavalliset lorut. Muistaakseni Suomalaisesta Kirjakaupasta ja Kirjatorilta saa sitä (se oli hyvin edullinen) ja ehkä kirjastoissa?

Äänestä
  • Kiitos teille molemmille. Tarttee käydä kirjakaupassa viellä. Eikun loruilemaan.

    Äänestä

  • mummo/mamma kirjoitti:

    Kiitos teille molemmille. Tarttee käydä kirjakaupassa viellä. Eikun loruilemaan.

    Tuntuu hullulta, kun nyt yli 50-v palaa mieleen nuo omien lapsuusaikojen lorut.Kyllä ihmisen muisti on hurja!

    Äänestä

harakka huttua keittää, hännällänsä hämmentää,käyttää sulkakämmentä ja suolat sekaan heittää

körö körö kirkkoon, papin muorin penkkiin...no, tuohon se tökkäs

Äänestä

...ruskealla ruunalla, valkoisella varsalla...taas

Äänestä

osaan niitä aika paljon, koska isoäitini pohjoiskarjalaisena puhui pääasiassa sananparsilla ja loruilla. Jos muistat pätkän, nii ehkä mieki sanan sielt ja täält.

Äänestä
  • vaan oli sellainen ekaluokkalaisten runo, joka porukalla kevätjuhlassa esitettiin.

    Se alkoi näin:
    "Pieniks meitä mainitaan
    joskus hiukan nauretaan"
    sitten seurasi säepari, jota en muista.

    Mutta jatkuu:
    "Vellikupit kumotaan
    mustepullot kaadetaan
    kaksi ynnä kaks on viis
    etkä saanut haraviis
    paljonko on kello ei
    tuuli läksyt päästä vei."

    Tämän jälkeen seurasi soolo-osuuksia, jossa kukin esitteli omaa osaamistaan. Niitä en kunnolla muista paitsi omani:
    "Uskottekos että jo
    oikein käy myös laskento?
    Paikallaan on meidän päässä
    aivan joka numero."

    Ajattelin, että muistaako joku paremmin tai olisiko peräti kirjoitettuna tallessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummo/mamma kirjoitti:

Voisiko joku muistaa sanoja loruun
-harakka huttua keittää hännällänsä hämentää...
- körö körö kirkkoon.....
ja muita vanhoja loruja . Olisi niin kiva omalle lapsenlapselle niitä lausua ja leikkiä hänelle.Kiitos kaikille jotka muistavat loruja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu