Tilasin yli kymmenen vuotta sitten surkeimman lomani (tietysti Alanyaan) tältä firmalta. Kaksi viikkoa hikisessä, ilmastoimattomassa kopissa teki tehtävänsä: ei koskaan enää Turkkilaisen toimiston matkalle.
Kymppi-Matkat.
11
4533
Vastaukset
- firma,
mutta suomalaiset omistajat oli silloin kun itse satuin sitä käyttämään. Halvalla matkustin ja toki tiesin, ettei hotellilla neljää tähteä sillä hinnalla voinut olla, mutta huonompi oli kuin annettiin ymmärtää.
Parhaat kokemukset ovat niiltä matkoilta kun olen lentänyt THY:llä ja majoituksen hankkinut itse.- Kymppimatkaaja
Kymppi-Matkoilla oli suomalaiset omistajat joskus ennen vuotta 1991. Sitten komentento vaihtui turkkilaiseksi, vaihtoehtona olisi ollut konkurssi. Siitä eteenpäin yhtiö oli turkkilaisessa omistuksessa.
Hotellit oli tosi karseita mutta halvimmalla vuoden 1992 kesällä pääsi viikoksi 595 markalla viikoksi etelään. Siinä hintaluokassa ei paljoa valittamisen varaa ollut.
- juttu_
itsellä myös. Vettä tuli kaatamalla monena päivänä. Meni tämä loma pilalle.
- muikkuiu
ja sehän on matkatoimiston syy jos vettä sataa.
- ++00++
Onko se matkatoimiston syytä ,jos ihminen on niin pihi ,ettei maksa ilmastoinnista? Kyllä silloin pitää itseensä katsoa peilistä.
Kai sekin on hotlellin vika jos palelee matkalla tai ei ole oikeanlaisia vaatteita mukana lomalla!?
Sama koskee muuten tallelokeroa. Kyllä isot otsikot saa aikaiseksi, jos jotain varastetaan, mutta tämäkin on väärä paikka säästää.- Özhan
kun ei ollut ilmastointia mistä maksaa, vain pyörivä pöytärupeli vuokrattavana ylihintaan.
Aamupalana kahvi tai tee ja kaksi ranskanleipäsiivua.
No, kerrottakoon että sain myös ruokamyrkytyksen tästä ihanasta "kymppi-hotellista".
Hotellin henkilökunta kävi huoneissa kaivamassa matkatavaroita.
Muistan vielä, että tärkein asia mikä matkatoimistolla oli välitettävänä oli saarnata ettei huoneisiin saa viedä omia juomia.
Voisinpa kuvitella, että suomalaiset matkanjärjestäjät lopettaisivat aika pian yhteistyön em. kaltaisten hoyellien kanssa. - ++00++
Özhan kirjoitti:
kun ei ollut ilmastointia mistä maksaa, vain pyörivä pöytärupeli vuokrattavana ylihintaan.
Aamupalana kahvi tai tee ja kaksi ranskanleipäsiivua.
No, kerrottakoon että sain myös ruokamyrkytyksen tästä ihanasta "kymppi-hotellista".
Hotellin henkilökunta kävi huoneissa kaivamassa matkatavaroita.
Muistan vielä, että tärkein asia mikä matkatoimistolla oli välitettävänä oli saarnata ettei huoneisiin saa viedä omia juomia.
Voisinpa kuvitella, että suomalaiset matkanjärjestäjät lopettaisivat aika pian yhteistyön em. kaltaisten hoyellien kanssa.Oletko mahdollisesti katsonut realisesti eri hotelleita ja mahdollisuuksia tuon kurjan hotellisi jälkeen? Voita ennakkoluulosi! Minulla oli samanlainen kokemus 1988 Marmariksesta ja vannoin etten koskaan tule Turkkiin. Minusta hotelli oli silloin erittäin epäsiisti vailla mukavuuksia.Hotellin palvelu oli huonoa. Matka oli Aurinkomatkojen matka silloin. Kesti 13 vuotta ennenkuin uskalsin tähän maahan taas nokkaani pistää. Paljon oli muuttunut siinä ajassa. Silloin aikoinaan hotellin lisäksi otti päähän kaikki hihassa roikkujat ja osta osta ja vain sinulle erityishinnalla. Nyt en moiseen törmää. Saan olla rauhassa, katsella kaupoissa ilman että joku riippuu koko ajan hihassa kiinni. Positiiviset kokemukseni ovat Antalyasta, Alanyasta, Izmiristä, Aivalikista, Istanbulista, Ankarasta, Trabzonista...... Omien kokemuksieni perusteella uskallan toisillekin samaa suositella.
- Faktatpelissä
Nyt on varmaan lääketieteen historiassa ainutkertainen tapaus, että ranskanleivästä saa ruokamyrkytyksen.
- viitavuoro
Älkää ostako kymppimatkoilta yhtään mitään, piti vuosi sitten lähteä turkkiin ja ns järjestäjä meni konkkaan.. kaikki muut matkatoimistot ovat maksaneet takaisin 10 markat ovat oinit pulju joka vetoaa johonkin eivätkä palauta maksuja vedoten että ovat eestiläinen järjestäjä jota eivät sitoumukset koske
- Kymppimatkat
Mikä on tämä mystinen 2015 konkkaan mennyt 10 matkat? En ole kuullut vaikka alaa seuraan. Oikea Kymppimatkat meni konkkaan -97.
Mikä firma tämä 2015 konkkaan mennyt oli vai onko tämä pelkkä trolli? - Anonyymi
Tilattiin kymppimatkoilta suora lento kanarialle. Lennon piti lähteä n. Klo 16.00. Tilattiin ruuat lennolle. Meille ilmoitettiin, että suorat lennot on peruttu. Välilaskullinen lento lähti n.4.30 aamuyöstä. Lähdön jälkeen meille tarjottiin lounas huom. aamuyöllä. Maksettiin myös viereisistä paikoista, mutta tulomatkalla meidät istutettiin erilleen. Mitään korvausta humattavasta matkan huononnuksesta ei saatu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2934553Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3552647Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1292524Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1712413Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1992314Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5151315Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4071199Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121161Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38963- 94949