Tilasin yli kymmenen vuotta sitten surkeimman lomani (tietysti Alanyaan) tältä firmalta. Kaksi viikkoa hikisessä, ilmastoimattomassa kopissa teki tehtävänsä: ei koskaan enää Turkkilaisen toimiston matkalle.
Kymppi-Matkat.
11
4562
Vastaukset
- firma,
mutta suomalaiset omistajat oli silloin kun itse satuin sitä käyttämään. Halvalla matkustin ja toki tiesin, ettei hotellilla neljää tähteä sillä hinnalla voinut olla, mutta huonompi oli kuin annettiin ymmärtää.
Parhaat kokemukset ovat niiltä matkoilta kun olen lentänyt THY:llä ja majoituksen hankkinut itse.- Kymppimatkaaja
Kymppi-Matkoilla oli suomalaiset omistajat joskus ennen vuotta 1991. Sitten komentento vaihtui turkkilaiseksi, vaihtoehtona olisi ollut konkurssi. Siitä eteenpäin yhtiö oli turkkilaisessa omistuksessa.
Hotellit oli tosi karseita mutta halvimmalla vuoden 1992 kesällä pääsi viikoksi 595 markalla viikoksi etelään. Siinä hintaluokassa ei paljoa valittamisen varaa ollut.
- juttu_
itsellä myös. Vettä tuli kaatamalla monena päivänä. Meni tämä loma pilalle.
- muikkuiu
ja sehän on matkatoimiston syy jos vettä sataa.
- ++00++
Onko se matkatoimiston syytä ,jos ihminen on niin pihi ,ettei maksa ilmastoinnista? Kyllä silloin pitää itseensä katsoa peilistä.
Kai sekin on hotlellin vika jos palelee matkalla tai ei ole oikeanlaisia vaatteita mukana lomalla!?
Sama koskee muuten tallelokeroa. Kyllä isot otsikot saa aikaiseksi, jos jotain varastetaan, mutta tämäkin on väärä paikka säästää.- Özhan
kun ei ollut ilmastointia mistä maksaa, vain pyörivä pöytärupeli vuokrattavana ylihintaan.
Aamupalana kahvi tai tee ja kaksi ranskanleipäsiivua.
No, kerrottakoon että sain myös ruokamyrkytyksen tästä ihanasta "kymppi-hotellista".
Hotellin henkilökunta kävi huoneissa kaivamassa matkatavaroita.
Muistan vielä, että tärkein asia mikä matkatoimistolla oli välitettävänä oli saarnata ettei huoneisiin saa viedä omia juomia.
Voisinpa kuvitella, että suomalaiset matkanjärjestäjät lopettaisivat aika pian yhteistyön em. kaltaisten hoyellien kanssa. - ++00++
Özhan kirjoitti:
kun ei ollut ilmastointia mistä maksaa, vain pyörivä pöytärupeli vuokrattavana ylihintaan.
Aamupalana kahvi tai tee ja kaksi ranskanleipäsiivua.
No, kerrottakoon että sain myös ruokamyrkytyksen tästä ihanasta "kymppi-hotellista".
Hotellin henkilökunta kävi huoneissa kaivamassa matkatavaroita.
Muistan vielä, että tärkein asia mikä matkatoimistolla oli välitettävänä oli saarnata ettei huoneisiin saa viedä omia juomia.
Voisinpa kuvitella, että suomalaiset matkanjärjestäjät lopettaisivat aika pian yhteistyön em. kaltaisten hoyellien kanssa.Oletko mahdollisesti katsonut realisesti eri hotelleita ja mahdollisuuksia tuon kurjan hotellisi jälkeen? Voita ennakkoluulosi! Minulla oli samanlainen kokemus 1988 Marmariksesta ja vannoin etten koskaan tule Turkkiin. Minusta hotelli oli silloin erittäin epäsiisti vailla mukavuuksia.Hotellin palvelu oli huonoa. Matka oli Aurinkomatkojen matka silloin. Kesti 13 vuotta ennenkuin uskalsin tähän maahan taas nokkaani pistää. Paljon oli muuttunut siinä ajassa. Silloin aikoinaan hotellin lisäksi otti päähän kaikki hihassa roikkujat ja osta osta ja vain sinulle erityishinnalla. Nyt en moiseen törmää. Saan olla rauhassa, katsella kaupoissa ilman että joku riippuu koko ajan hihassa kiinni. Positiiviset kokemukseni ovat Antalyasta, Alanyasta, Izmiristä, Aivalikista, Istanbulista, Ankarasta, Trabzonista...... Omien kokemuksieni perusteella uskallan toisillekin samaa suositella.
- Faktatpelissä
Nyt on varmaan lääketieteen historiassa ainutkertainen tapaus, että ranskanleivästä saa ruokamyrkytyksen.
- viitavuoro
Älkää ostako kymppimatkoilta yhtään mitään, piti vuosi sitten lähteä turkkiin ja ns järjestäjä meni konkkaan.. kaikki muut matkatoimistot ovat maksaneet takaisin 10 markat ovat oinit pulju joka vetoaa johonkin eivätkä palauta maksuja vedoten että ovat eestiläinen järjestäjä jota eivät sitoumukset koske
- Kymppimatkat
Mikä on tämä mystinen 2015 konkkaan mennyt 10 matkat? En ole kuullut vaikka alaa seuraan. Oikea Kymppimatkat meni konkkaan -97.
Mikä firma tämä 2015 konkkaan mennyt oli vai onko tämä pelkkä trolli? - Anonyymi
Tilattiin kymppimatkoilta suora lento kanarialle. Lennon piti lähteä n. Klo 16.00. Tilattiin ruuat lennolle. Meille ilmoitettiin, että suorat lennot on peruttu. Välilaskullinen lento lähti n.4.30 aamuyöstä. Lähdön jälkeen meille tarjottiin lounas huom. aamuyöllä. Maksettiin myös viereisistä paikoista, mutta tulomatkalla meidät istutettiin erilleen. Mitään korvausta humattavasta matkan huononnuksesta ei saatu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
VVM Riikka Purra ministerin asemassaan valehteli ja rikkoi perustuslakia.
Valtiovarainministeri Riikka Purra (PS) kiisti Ylen ykkösaamussa luvanneensa ennen vaaleja, ettei pienituloisilta leikat8014198Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purran eroa ministerin tehtävästä
Riikka Purra on toistuvalla valehtelullaan osoittanut olevansa epärehellinen henkilö. Perustuslain kohdassa 60 § edell947114Purra ennen vaaleja: "pienituloisten etuuksista leikkaaminen ei meille käy"
"...perussuomalaisten ero muun muassa kokoomukseen, joka haluaa leikata pienituloisten etuuksista, se ei meille käy."793878Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k252907Rikkaiden ja yritysten veroaleen ei ole varaa
Ei pieni Suomi pysty elättämään vanhenevaa väestöä nykyisellä veroasteella. Ainakin 5-prosenttiyksikköä pitää kokonaisve412534- 782066
"Minua ei kiinnosta opiskelu eikä töissä käyminen"
Voiko lausunnosta päätellä lainkaan mikä puolue saattaisi ajaa tuollaisen kansalaisen elämäntavan mahdollistamista? htt902009Mitä Purra oikeasti sanoi ennen vaaleja...
...pienituloisten leikkaamisesta? Tässä se on. "Esimerkiksi se, mistä aiotaan leikata, perussuomalaisten ero muun muass1051881Huomentaaaa
Hyvää huomenta.... Tiiätkö kuinka vaikeata susta on ottaa mitään selvää ja ymmärtää yhtään mitään? Mukavaa päivää... sil361880Tikkunenällä on kovat luulot itsestään
Mut ei tarjottavana muuta kuin katkeruutta, ilkeyttä ja ilkeä luonne hyih.. oikea miesten nielijä Onneksi kaivatullani131709