ilotulitus?

HEI!!

Oliko keskustassa hetki sitten kaupungin järjestämä ilotulitus tai jotain...? ihan järkyttäbä pauke kävi ja pelästytti koko perheen... itse asumme keskustassa ja pauke todella oli kova..
191978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

no ei vaikuttanu ilotulitukselta,vähän oli isompi pauke...mikähä lie...????

Äänestä
  • Taas laitettiin kymppitonneja taivaalle, kun ne olis voinu käyttää vaikka teiden kunnostuksiin, mutta ei. Jotain vitun urpo pääsiäiskaupunki-ilotulitus.

    Ensimmäinen pauke helisytti taloni laseja oikein kunnolla ja hyvä, etten saanut sydänkohtausta.

    Äänestä

Olimme varmoja että junaradalla on jotain räjähtänyt. Pelästyimme myös paljon, varsinkin kun paukuttelu alkoi epämääräiseen aikaan. Jos paukuttelu oli kaupungin järjestämä, niin haloo... miksei silloin paukuteltu kun oikeasti olisi ollut sen paikka, nimittäin uusivuosi.

Äänestä
  • on ollut ilotulitus (miksiköhän??).Mutta sen taitaa järjestää joku muu taho kuin kaupunki.

    Äänestä

Taisi ilotulitus olla Awaran pihalla??

Äänestä
  • Alla olevasta linkistä, kohdasta [PDF]
    mallikuva, löytyi tieto, että ilotulitus oli kraniitin aukiolla klo 19. Itse katselin räiskettä hieman yli kahdeksan ja se ei tosiaan ollut keskustassa saakka.

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q=ilotulitus 13.4 riihimäki&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi&aq=f&oq=

    Äänestä

  • edelliseen kirjoitti:

    Alla olevasta linkistä, kohdasta [PDF]
    mallikuva, löytyi tieto, että ilotulitus oli kraniitin aukiolla klo 19. Itse katselin räiskettä hieman yli kahdeksan ja se ei tosiaan ollut keskustassa saakka.

    http://www.google.fi/search?hl=fi&q=ilotulitus 13.4 riihimäki&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi&aq=f&oq=

    Peltosaaren sillan vierestä ne ammuttiin. Siltä paikalta missä oli ennen Riihimäen Sanomien ja Riihimäen Kirjapainon toimitalo.

    Äänestä

Pienet on ihmisillä murheet, kun pitää jokaikisestä vähänkin iloisesta asiasta täällä ruikuttaa.
Eiköhän tuo ilotulitus, kuten muutkin pääsiäisen ajan tapahtumat ole Virikkeen järjestämiä....

Äänestä
  • taisi olla tivoli seiterästä noin 20.30

    Äänestä

  • Iloisesta asiasta!? Et voi olla tosissasi!

    Kamalaa jytinää ja rahan ampumista taivaalle! Sekä kotieläimet, tänne juuri saapuneet muuttolinnut että kaupunkimme omat kyyhky- ja naakkaressukat aivan kauhuissaan! Puhumattakaan sekä ilman että maan saastuttamisesta.

    Tiedättekö te, missä noita ilotulitteita valmistetaan? Varsin paljon ainakin Kauko-Idässä. Siellä lapsityövoiman käyttö hirveissä työolosuhteissa on yleistä, osa "kouluista" ei ole kouluja, vaan tehtaita, joissa lapset käsittelevät "ilo"tulitteisiin käytettäviä vaarallisia kemikaaleja, ilman kunnollisia suojavarusteita. Räjähdyksiäkin sattuu helposti ymmärrettävistä syistä aina silloin tällöin. Tehtaiden ympäristö on pahasti saastunut.

    Ajatelkaa vähän! Edes ihan vähän, vaikka se onkin vaikeaa, jos ei ole ollenkaan tottunut!

    Äänestä

  • Virike se nyt ei järjestä yhtään mitään täällä Riihimäellä, pelkkä vitsi koko yhdistys.

    Pääsiäistapahtumat järjesti Golden Event- tapahtumatoimisto ja rahat siihen kerjättiin yrityksiltä.

    Eli kaupungilta ei mennyt siihen rahaa ja Virikkeellä ei ollut mitään osuutta asiaan. Tulevana kesänä nähdään sitten kuinka "hyvin" Virike koordinoi keskustan tapahtumia, toisin sanoen luvassa kuorolaulantaa jä hihhuleiden kesäpäiviä.

    Äänestä

Ilotulituksen tarjosi Matkakeskus. Näin kuuluttivat Graniitin aukiolla. Ja siitä jostain keskustasta se ammuttiinkin.

Äänestä

kulttuuri kososelle annettu ku on varaa pistää sitä taivaalle

Äänestä
  • tietävän varmasti,ketkä ja miksi moinen jytke saatiin aikaan,mutta kyllä se havahdutti Juppalassakin....

    Äänestä

  • ei näytä näköjään kirjoitti:

    tietävän varmasti,ketkä ja miksi moinen jytke saatiin aikaan,mutta kyllä se havahdutti Juppalassakin....

    tänne 6-7 kilsan päähän keskustastakin... Mutta hienoahan se on että jaetaan iloa ja sirkushuveja kansalle näinä synkkinä aikoina :D

    Äänestä

  • ihan oikeasti kaupungin politiikkaa...esim. asemanseudun rakennushankkeet ja Piikinmäkeen tulevat talot. Kyllä tuntuu olevan "löysää" rahaa laittaa alueseen. Matkakeskuksessa liiketilat lähes tyhjillään ja Atomistakin jo muutama yritys lopettanut, ei hyvältä näytä Riksun tulevaisuus. Sitten poliitikot ja muut päättäjät pokkana kertoo paikallislehdissä kuinka paljon tänne on tulossa yrityksiä yms., näin sitä tyhmää veronmaksajaa taas jymäytetään...

    Äänestä

  • miettikää nyt kirjoitti:

    ihan oikeasti kaupungin politiikkaa...esim. asemanseudun rakennushankkeet ja Piikinmäkeen tulevat talot. Kyllä tuntuu olevan "löysää" rahaa laittaa alueseen. Matkakeskuksessa liiketilat lähes tyhjillään ja Atomistakin jo muutama yritys lopettanut, ei hyvältä näytä Riksun tulevaisuus. Sitten poliitikot ja muut päättäjät pokkana kertoo paikallislehdissä kuinka paljon tänne on tulossa yrityksiä yms., näin sitä tyhmää veronmaksajaa taas jymäytetään...

    Taas kaupunki teki ncc kans sopimuksen 10.000 neliön rakentamista vaikka kaupungissa jo ennestään valtavasti tyhjiä liikehuoneistoja.yllä ne tyhjätkin liiehuoneistot maksavat seistessään ja jonkun veroista se on pois.

    Äänestä

  • tuhlausta kirjoitti:

    Taas kaupunki teki ncc kans sopimuksen 10.000 neliön rakentamista vaikka kaupungissa jo ennestään valtavasti tyhjiä liikehuoneistoja.yllä ne tyhjätkin liiehuoneistot maksavat seistessään ja jonkun veroista se on pois.

    Eiköhän muuteta kaikki joukolla pois Riksusta, niin Keski-Ruokanen ja muut pamput jää ihmettelemään kuka nämä järjettömät hankkeet lopulta maksaakaan!

    Äänestä

  • ei näytä näköjään kirjoitti:

    tietävän varmasti,ketkä ja miksi moinen jytke saatiin aikaan,mutta kyllä se havahdutti Juppalassakin....

    Se oli matkakeskuksen tarjoama ilotulitus. Pääsiäisohjelman mukaan klo 19.00 alkoi viimeinen tapahtuma graniitilla joka loppui siihen ilotulitukseen. Ja siihen loppui siis myös kaikki pääsiäiseen liittyvät jututkin täältä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


montski kirjoitti:

HEI!!

Oliko keskustassa hetki sitten kaupungin järjestämä ilotulitus tai jotain...? ihan järkyttäbä pauke kävi ja pelästytti koko perheen... itse asumme keskustassa ja pauke todella oli kova..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu