Miten tuo spywareblaster pystyy estämään spywarejen tulon koneelle, eihän se edes ole auki kokoajan?
Spywareblaster
Hmmm
5981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyseinen ohjelma käyttää ActiveX-komponentteja Spywareja vastaa ja se kirjoittaa ne rekisteriin jolloin kun ne on sinne kirjoitettu niin sen ei tarvitse olla päällä koko ajan.
Kunhan muistat tarkistaa ainakin kerran viikossa ne päivitykset.
>By setting a "kill bit" for spyware ActiveX controls, SpywareBlaster can prevent the installation of any spyware ActiveX controls from a webpage. It does this while not interfering with "friendly" ActiveX controls - so your browser can work correctly and you can have peace of mind!<
>The SpywareBlaster database contains information on these known spyware Active-X controls. Make sure you run the Check For Updates feature frequently to get the latest database! (And make sure you check the new items to protect your system against them!)<
Lisätietoa tuolla
http://www.javacoolsoftware.com/spywareblaster.html
Sen jälkeen kun asensin SpywareBlasterin , niin Ad-aware ja Spybot on turhaan etsineet örkkejä. yhtäkään ei ole löytynyt evästeiden ja väliaikaisten internet-tiedostojen poiston jälkeen.
Ja sitten kun vielä laitta IE:ssä suojattujen sivujen luetteloon:
*.imrworldwide.com
(NT:ssä, 2000:sa, ja XP:sä roottina)
niin pääseen eroon RedSherrif -komponentista, jota nuo edelläolevat konstit eivät kykene nitistämään.
SpywareBlaster estää myös jo mahdollisesti koneessa olevien vakoilukomponenttien yhteydenottoyritykset ulospäin.
>>SpywareBlaster estää myös jo mahdollisesti koneessa olevien vakoilukomponenttien yhteydenottoyritykset ulospäin.
Työpöydälle saattaa ilmestyä outoja kuvakkeita ja kansioita, omistuisa sivua avautu roppakaupalla, selaimessa on uusia painikkeita, ja kotisivuosoitteesi saattaa muuttua oudosti, ja sinulle alkaa tulla aivan outoa mainospostia. Yhteys saattaa myös takkuilla ja hidastella oudosti. Onhan näityä oireita...
Kyllähän Ad-Aware ja SpyBot vakoilupöpöt löytävät, ja tuhoavatkin suurimman osan niistä, mutta vain kun ne päivitetään säännöllisesti. Tuo "estävät koneessa jo mahdollisesti olevien vakoilukomponenttien yhteydenotot" -lause tarkoittaa vain sitä, että vaikka koneessa olisikin noita komponentteja,ja niitä ei olisi systeemistä puhdistettu jollakin ohjelmalla, ne eivät pääsisi silti enää ulos, koska se mekanismi jota ne siihen käyttävät, on niiltä kielletty. Mutta kyllä skanneriohjelma kannattaa silti aina ajaa, ja vaikka päivittäin.
Uusia vakoilukomponentteja tulee melkein jopa päivä, ja ne kaikki vievät turhaan kaistaa sinulta, ja sinä maksat viulut, ja kärsit yhteytesi hidastumisesta. Ne varastavat sähköpostiosoittesi, ehkä osoitekirjasikin, ja tutkivat erikoisesti sitä missä sinä surffailet, ja mikä sinua kiinostaa, ja (mainos)postia lähetellään sitten näiden tietojen mukaan sähköpostiisi.