Videon siirto koneelle.

Mr.Tuning

Tarvitsen apua videon siirrossa tietokoneelle...videokamera on merkkiä panasonic nv-gs60 mini-dv kamera. En ole millään saanut siirrettyä videota koneelle vaikka oikeanlainen usb-piuha onkin. Tietokone tunnistaa laitteen mutta siihen se jääkin...Olen movie makerilla koittanut "sieppaa videolaitteesta"-toimintoa, sieppaus vaiheessa esikatselu kohdassa näkyy kyllä video (eli siis videon kohta jota ollaan sieppaamassa). sitten kun olen valinnut "valmis" ja koitan katsoa videota en kuule muuta kuin äänet, ja videota ei näy missään. Kiitos etukäteen niille jotka vaivautuvat auttamaan :)

2

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wire kaapeli

      Tarvitset FireWire kaapelin niissä on isoja ja pieniä päitä, kamerassa on pieni liitin ja Pc:ssä voi olla kumpi tahansa, sitten pitäisi homman pelata.

      • ...mennään.

        Ei pöllömpi kamera muuten. Ainut huono puoli on 16:9 tilan puute, mutta onneksi kuvanlaatu on sentään tarkka ja harvinaisen terävä. Hakkaa jopa ensimmäisen sukupolven sd muistikorttikameroita kuvanlaadussa! Tarkkuutta on selvästi enemmin, joskaan ei mitenkään päätähuimaavalla erolla.

        Usb:llä koitin joskus siirtää ja onnistuinkin siinä jotenkin, mutta siirretyn videon laatu taisi siinä heiketä aika pahasti.

        Firewire siirtää dv:n prikulleen alkuperäisellä kuvanlaadulla, kunhan kaappaudenyhteydessä ilmoitat sen ohjelmalle.

        Antoisia koti"elokuva"sessioita vaan sinnekkin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe