Edullinen hotelli Moskovassa?

Joker2

Olisiko Moskovassa mitään kohtuuhintaista hotellia? Tai siistiä hostellia? Yleensähän siellä hotellit kai tosi kalliita.

13

2648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimi.merkki

      Sitten sellainen kuin Kuzminki, sorry väärinkirjoitus ehkä mutta kun noi tärkeät äs kirjaimet puuttuu nyt.
      Ja vielä RAMN, kaikki taisi olla alle 60e/ yhdenhengen huone, isolle porukalle edullisempia tietenkin. Sijainnista ei tarkempaa tietoa vielä mutta jokin metro on lähellä, siis ei ongelma.
      Sellainen osoite kun www.moscowoteli.ru taisi olla mistä katseltiin.
      Tuo alla oleva kaveri joka etsii matkaseuraa neuvoi näitä ja aion lähteäkin mukaan.

    • 14-300e
    • Hanki paikallinen tuttu ja selviät tuliaisilla (miehille joku eksoottinen pullo sopivaa juomaa, daameille esim kunnon rehukimppu ja edustava konvehtirasia - tai jos tietää tarkemmin paikallisen kontaktin maun, harrastukset ja/tai toivomukset, voi yksilöidympääkin hankkia) sekä vastavuoroisella vierailukutsulla ja saat opastuksen samaan hintaan, mikäli isännän/emännän aikataulu antaa myöten. Tulee varsinkin useamman päivän reissulla edullisimmaksi ja saa samalla tutustuttua tutuntuttuihin, näkee paikallista elämääkin toisesta perspektiivistä kuin hotellikuoleman uhrina. Haittapuolina usein paikallisten liiallinen paapominen ja oman aikataulun sovittaminen paikallisen majoittajan kuvioihin/ehdotuksiin.

      • harasoo

        Miten tämä paikallinen tuttu löytyy? Varmaan helppo neuvoa jos itsellä sellaisia on mutta jos ollaan ihan alussa niin mistä sen paikallisen tutun löydän?
        Muun kuin ilotytön vaikka onhan sekin jotain...
        Kyllästyttää joidenkin niin viisas asenne, kommentoidaan kyllä mutta mitään oikeita neuvoja on teiltä turha odottaa.
        Niitä vastauksiahan täältä juuri haetaan eikä tosiaan mitään viisasteluja.
        Eli siis mistä aloittaa? Älä vaan sano että etsi netistä, täällähän me ollaan ja kyselemässä viisaita neuvojasi jos vaan niitä olisi.


    • Reppumatkaaja

      Izmailovin valtavat neuvostokolossit ovat edullisimmasta päästä, lähinnä siis Gamma-Delta-Izmailovo. Kaukana, mutta metromatkan päässä kuitenkin. Tasosta ei ole mitään tietoa, mutta halvin on yleensä remontoimaton.

      • ufvhfeprhv

        Ihan OK paikka on Izmailovo ja metrolla pääsee hyvin kulkeen


      • Yöpynyt
        ufvhfeprhv kirjoitti:

        Ihan OK paikka on Izmailovo ja metrolla pääsee hyvin kulkeen

        Toissa kesänä olimme Alfassa pari yötä, ei tosin ihan halvimmasta päästä, mutta huoneet oli tosi siistit ja remontoidut. Aamupala erittäin runsas, siinä jäi suomalaishotellitkin kakkoseksi. Kokki valmisti kananmunat juuri haluamallasi tavalla ja blinit paistettiin siinä samalla. Olipa siellä pianistikin vetämässä jotain ikivihreitä kuin Richard Clayderman konsanaan.

        Jokaisessa kerroksessa oli oma respa, johon huoneen avain jätettiin lähtiessä ja haettiin huoneeseen saapuessa. Etkä kerroksiin päässyt turvamiehen ohi ilman vieraskorttia. Englantia puhui koko henkilökunta eli kielimuuriakaan ei ollut ongelma.

        Voin kyllä lämpimästi suositella kyseistä hotellia. Partizanskaya:n metroasema on tien toisella puolella eli vaikka ei olekaan ihan keskustassa, niin kulkemaan pääsee näppärästi.


    • moskvits
      • käynyt

      • maajus

        Mahtavaa. Toinen kyselee edullista hotellia nin linkität tänne 5 tähden hotellin. Paljonko muuten maksaa yö Ritz-Carltonissa? Ei taida lähteä alle 500 €:lla?

        Melko kohtuuhintainen ja kulkuyhteyksiltään helppo hotelli on Cosmos, hintaluokassa n. 100 - 150 €/yö.

        Edullinen ja sijainniltaan loistava hostelli on 1st Arbat Hostel, jossa yöpyy parilla kympillä.


    • Moskow

      Edullisimmillaan hotelleja Moskovassa alkaen 41€ yö,

      Lisätietoja täältä: www.facebook.com/topbudgethotels

    • etteitarviaingooglettaa

      Ihan hyviä kertomuksia mutta linkkejä saisi olla enemmän.

    • artsi_reissaa

      https://www.airbnb.fi/

      Olen käyttänyt tätä palvelua Eestissä, Ruotsissa, Tanskassa, Saksassa, Hollannissa, Englannissa, Espanjassa ja Ranskassa.

      Yöpymistä saa joko varaamalla koko asunnon itselleen, tai pelkän huoneen isäntäperheen nurkista. Molempia olen kokeillut ja hyvin on toiminut.

      Varmuuden vuoksi nappaan majoituksen sellaiselta isännältä jolla on jo muutama positiivinen palaute muilta reissaajilta (sama systeemi palautteissa kuin vaikkapa huutonetissä).

      Venäjällä varmaan tänä vuonna seuraava airbnb.fi majoittuminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      121
      2375
    2. 134
      1895
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1236
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      105
      1206
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1101
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1006
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      82
      1000
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      942
    Aihe