Nyt kuitenkin kun joulu tulossa niin on ollut tapana antaa "herkkuja". Aluksi syötettiin suklaatakin, kun ei tiedetty muuta kuin että tuntuu maistuvan. Nykyään tämä lähes n. 8-vuotias sisaruspari saa jouluna sellasen ihmisannoksen jouluruokaa ja pari piparia 2-3 kertaa pyhien aikana, hyvin on maistunut. Tämä on ollut sitä joulun ihanuutta kerran vuodessa.
Selittäkää nyt tietävät kuitenkin mitä tulisi jouluna välttää. Tytöille kun tuntuu kaikki kelpaavan eikä hyvin riitäkään. Mitään ongelmia ei ole tähän mennessä ollut, mutta jottei tulisikaan.
Selittäkää nyt tietävät kuitenkin mitä tulisi jouluna välttää. Tytöille kun tuntuu kaikki kelpaavan eikä hyvin riitäkään. Mitään ongelmia ei ole tähän mennessä ollut, mutta jottei tulisikaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
.. jouluruuissa varsinkin kinkussa on aika paljon suolaa ja rasvaa, rasva tuskin pahaa tekee kun turkkikin siittä tykkää mutta suola on pahasta, ihan samanlailla minäkin olen 15v. antanut koiruuksille jouluna sapuskaa ja hyvin on mennyt, varaa kuitenkin tehobaktia kaappiin ripulin varalle koskaan ei tiedä mikä sen mahan sekasin saa, suklaata älä syötä se on MYRKKYÄ samoin ksylitoli.
Rauhallista joulua kuitenkin!
Tuossa otsikossa se tulikin eli älä anna kinkkua äläkä suklaata. Kinkku on liian suolaista ja rasvaista --> voi aiheuttaa rasvaripulin tai suolamyrkytyksen. Suklaa taas vaikuttaa koiran sydämeen todella ikävällä tavalla --> rytmihäiriöitä.
Anna koiralle mielummin koirille tarkoitettuja suklaanappeja ja vaikka raakaa jauhelihaa tai possunkorvia =)
Me annettiin meidän cavalierille yhtenä jouluna (aikaa noin 8 vuotta) kinkkua ja eläinlääkärille tuli lähtö..eipä sillon vielä tiedetty, ettei kinkkua saa antaa. Noh, enpä tee samaa virhettä toista kertaa. =)
.... mutta meidän sheltille nihverrettiin kinkun rasvaisempaa osaa (ei itse läskiä kuitenkaan) papanoiden sekaan makua antamaan, ja kyllähän kelpasi ja kelpaisi varmaan kyllä enemmänkin kuin mitä annettiin. Mitään ongelmia ei ollut. Ei edes latkinut vettä normaalia enempää.